Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shkencëtarët prezantojnë tepihun fluturues People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shkencëtarët prezantojnë tepihun fluturues People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shkencëtarët prezantojnë tepihun fluturues

Shko poshtë

Shkencëtarët prezantojnë tepihun fluturues Empty Shkencëtarët prezantojnë tepihun fluturues

Mesazh nga Emona Sun 2 Oct 2011 - 10:27

Shkencëtarët prezantojnë tepihun fluturues Tepihufluturues011011_thmb1

Tepihu i parë në miniaturë, i krijuar nga plastika, ka fluturuar në laboratorin e Universitetit Prinston, me ndihmën e valëve elektrike.

Bëhet fjalë për një fletë të plastikës së “mençur”, në gjatësi prej dhjetë centimetrash, e cila vihet në lëvizje nga valët elektrike duke dërguar përgjatë anës së poshtme “xhepa” ajri, njoftojnë mediat britanike.

Prototipi, i përshkruar në revistën “Analet e fizikës së aplikuar”, lëviz me shpejtësinë prej rreth një centimetër në sekondë, ndërsa me dizajnin e avancuar do të mund të arrijë shpejtësinë prej një metër në sekondë.

Krijuesi i kësaj pajisjeje, i cili më tepër ngjason me rrëfimet nga 1001 net se sa nga inxhinieria e shekullit 21, është studenti i diplomuar Noa Xhaferis.

Prototipi tash për tash ka rreze-veprim të kufizuar, pasi që është i lidhur me bateria të mëdha, ashtu që mund ta lëvizë vetëm disa centimetra.

Shkencëtari i ri ka shpjeguar se është duke punuar në modelin e avancuar, i cili do të lëvizë me energji diellore, dhe si i tillë do të mund të fluturojë lirisht në lartësi më të mëdha.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi