Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nobeli per fiziken 2011 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nobeli per fiziken 2011 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nobeli per fiziken 2011

2 posters

Shko poshtë

Nobeli per fiziken 2011 Empty Nobeli per fiziken 2011

Mesazh nga altruisti Tue 4 Oct 2011 - 20:27
TKHOLM-
Çmimi Nobel për Fizikën
në 2011 iu dha amerikanëve Saul Perlmutter dhe Adam Riess si dhe
australiano-amerikanit Brian Schmidt "për zbulimin e zgjerimit të
përshpejtuar të Universit", njoftoi sot Komiteti Nobel në Stokholm.
Nobeli per fiziken 2011 47140

Shkencëtarët
në fjalë kanë zbuluar se zgjerimi i universit është duke përshpejtuar
në vend se të ngadalësohet-ashtu siç mendohej më parë.

"Ata
kanë studiuar për dhjetëra shpërthime yjore, të quajtura supernova dhe
kanë zbuluar se Universi është në ekspansion me një shpejtësi në rritje
të vazhdueshme"

Dje iu nda Çmimi Nobel për Mjekësi tre
hulumtuesve, gjetjet e të cilëve për sistemin e imunitetit të njeriut
kanë mundur të ndihmojnë trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve
infektive dhe të kancerit.

Fillimisht, gjysma e këtij çmimi iu
nda Brus Bojtlerit dhe Xhuls Hofmanit, ndërsa pjesën ( pesë nga dhjetë
milionë krunat suedeze) tjetër e fitoi kanadezi, Ralf Shtajnman.

Mirëpo, ky i fundit kishte vdekur më 30 shtator të këtij viti.

Edhe pse, sipas statutit të Nobelit nuk lejohet ndarja e çmimeve post-mortum, komiteti tha se nuk do ta ndryshojë vendimin.

FITUESIT E NIBELIT NDER VITE

Ja
lista me fituesit e dhjetë viteve të fundit të Çmimit Nobel për
Fizikën, të akorduar nga komiteti Nobel i Akademisë mbretërore të
Shkencave në Suedi:

2011: Saul Perlmutter dhe Adam Riess (SHBA) dhe Brian Schmidt (Australi/SHBA)

2010: Andre Geim (Holandë), Konstantin Novoselov (Rusi/Britani e Madhe)

2009: Charles Kao (SHBA/Britani e Madhe), Willard Boyle (SHBA/Kanada), George Smith (SHBA)

2008: Yoichiro Nambu (SHBA), Makoto Kobayashi dhe Toshihide Maskawa (Japoni)

2007: Albert Fert (Francë) dhe Peter Grünberg (Gjermani)

2006: John C. Mather (SHBA) dhe George F. Smoot (SHBA)

2005: Roy J. Glauber (SHBA), John L. Hall (SHBA) e Theodor W. Hänsch (Gjermani)

2004: David J. Gross, H. David Politzer dhe Frank Wilczek (SHBA)

2003: Alexei A. Abrikosov (Rusi/SHBA), Vitaly Ginzburg (Rusi) dhe Antony J. Leggett (Britani e Madhe/SHBA)

2002: Raymond Davis Jr (SHBA), Masatoshi Koshiba (Japoni), e Riccardo Giacconi (SHBA)
altruisti
altruisti
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 37
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2011
Mosha Mosha : 39

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nobeli per fiziken 2011 Empty Re: Nobeli per fiziken 2011

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 20:30

e fitofte me i miri.....

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi