Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ushtrimet fizike të forcojnë trurin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ushtrimet fizike të forcojnë trurin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ushtrimet fizike të forcojnë trurin

3 posters

Shko poshtë

Ushtrimet fizike të forcojnë trurin Empty Ushtrimet fizike të forcojnë trurin

Mesazh nga altruisti Tue 4 Oct 2011 - 20:30

Ushtrimet fizike të forcojnë trurin

Ushtrimet fizike të forcojnë trurin 47171
Dihet prej kohësh që ushtrimet fizike mbajnë në formë edhe trurin, por
një studim i ri i universitetit të Karolinës së jugut tregon se
ushtrimet forcojnë trurin duke krijuar mitokondri (lënda ushqyese e
qelizave) të re në tru. Studimi është kryer mbi minjtë, por besohet se
ka të njëjtin efekt edhe te njerëzit.

Studiuesit testuan dy
grupe minjsh, një që kryente një orë ushtrime në ditë dhe një tjetër që
nuk kryente asnjë aktivitet fizik.

Kur studiuesit ekzaminuan
pjesë të ndryshme të trurit të minjve që kryen aktivitet fizik, ata
vëzhguan rritje të nivelit të mitokondrisë në të gjithë trurin. Disa
pjesë të trurit treguan më tepër aktivitet se të tjerat, por në secilën
kishte një rritje të mitokondrisë. Në minjtë që nuk kryen aktivitet nuk
pati asnjë ndryshim.

Sipas profesor J. Mark Davis: “Në studime
të tjera ka rezultuar se deficiti i mitokondrisë në tru luan një rol të
rëndësishëm në zhvillimin e sëmundjeve neuro-degjenerative, duke
përfshirë këtu Alcaimerin dhe Parkinsonin. Rezerva më të mëdha
mitokondrie në tru parandalojnë formimin e këtyre sëmundjeve”.
altruisti
altruisti
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 37
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2011
Mosha Mosha : 41

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ushtrimet fizike të forcojnë trurin Empty Re: Ushtrimet fizike të forcojnë trurin

Mesazh nga WebMaster Tue 4 Oct 2011 - 21:03

Shum e vertet kjo sa me shum ushtrime ben njeriu aq me teper forcohet trupi ..Te ben mire shume mire
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ushtrimet fizike të forcojnë trurin Empty Re: Ushtrimet fizike të forcojnë trurin

Mesazh nga Anakonda Mon 23 Apr 2012 - 3:18

sa mire per mua qe bej ushtrime fizike

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ushtrimet fizike të forcojnë trurin Empty Re: Ushtrimet fizike të forcojnë trurin

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi