Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

+3
Klio
Ariel
kasperi
7 posters

Shko poshtë

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? Empty A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

Mesazh nga kasperi Fri 7 Oct 2011 - 9:58

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?


[You must be registered and logged in to see this image.]Shumë lexues mund të japin gjykimin e tyre vetëm duke u nisur nga titulli. Dhe e quajnë si një sundim apo nënshtrim ndaj autoritetit të gruas.

Duroni pak sepse fjalët nuk pasqyrojnë apo përkufizojnë nënshtrimin ndaj autoritetit të gruas. Një emër i tillë (i sunduar nga gruaja) mund t’i jepet vetëm një të shkreti, i cili nuk ka një mendim personal për sa i përket konceptimit të përgjithshëm, nuk del kundër fjalës së gruas dhe nuk mund të marrë një vendim vetëm.

Merreni si të doni.

Në vendin tonë ka shumë gra, të cilat dhunohen dhe rrihen nga burri ndërsa numri i burrave të rrahur nga gratë mund të themi se është i papërfillshëm për të mos thënë nuk ekzistojnë fare.
Pse rrihet gruaja?

1. Shprehja e burrërisë dhe dëshira e burrit për të vendosur pushtetin.
2. Përballë llafeve të tepërta.
3. Mosmarrja e dashurisë së nevojshme.
4. Në situata të papritura kur burri nevrikoset menjëherë ( mos qetësimi i fëmijës kur qan, ndryshimi i kanalit televiziv, mos hedhja e sasisë së duhur të kripës në gjellë)
5. Në rastet kur ndërhyhet për mbrojtjen e fëmijëve.
6. Kur burri nuk pëlqen veshjen tënde.

Mund të radhisim dhe më shumë shkaqe. Por këta janë shkaqe të mjaftueshme për ne. Asnjëri nga ne nuk mund të ushtrojë dhunë apo të rrahë gruan me të cilën ka pranuar të kalojë jetën dhe të qëndrojë pranë saj. E rëndësishme është mosarritja deri në këtë pike. Nëse gruaja dhe burri do të përmbushnin përgjegjësitë përkatëse nuk do të ballafaqoheshim me dhunë apo rrahje.

Le të flasim tani dhe t’u japim përgjigje atyre të cilët pyesin se si realizohet diçka e tillë. Burri nuk duhet të thotë “unë jam ndryshe nga gruaja (sigurisht që mes tyre ka ndryshime) , kur të vijë në shtëpi nuk përzihem në punë tjera”. Kjo vlen si për shtëpiaket ashtu dhe për gratë që punojnë. Burri duhet të bëhet ortak në ndarjen e punëve të shtëpisë. Duhet të pasqyrojë një sjellje ku ndërthuret e buta me të fortën.

Nëse duhet të hekurose le të hekurosë, të mbledhë rrobat apo të kujdeset për fëmijën. Nëse burri shtrihet para televizorit pasi kthehet nga kafeneja, nuk luan me fëmijët apo justifikohet duke thënë se është i lodhur atëherë do lindin probleme. Duhet të mundohet të bëjë punët e mësipërme qoftë edhe rrallë. Kur sheh që gruaja nuk arrin t’i përballojë atëherë le të mos sodisë ulur.

Ç’është e vërteta personat në gjendje të mire ekonomike e zgjidhin këtë problem duke marrë një shërbëtore në shtëpi. Por kjo është parciale. Nuk i përket të përgjithshmes.

E di se vjehrrave nuk do t’u pëlqeje kjo gjë. Vjehrrat nuk ndihen shumë të lumtura nëse djali, të cilin e kanë rritur me shumë mundime ndihmon nusen. Burrat, të cilët nuk lejojnë t’i preket burrëria nuk arrijnë të kuptojnë se kjo është thjesht shfaqje e një qëllimi të mirë.

Ndërkohë që burri do të bëjë gjithë këta gjëra normalisht që edhe gratë nuk do të rrinë kot. Edhe ato do të marrin përsipër përgjegjësitë. Do të interesohet për burrin dhe t’i zgjidhë problemet me një mirëkuptim reciprok.

Jo duke hiperbolizuar problemin por duke e zgjidhur atë. Nuk do të nënvlerësojë ndihmën e bashkëshortit. Gruaja nuk duhet të bëjë naze duke përdorur si vegël bukurinë e saj.

Pa shihni pak rreth e rrotull.

Çfarë shihni?

Burrat që ndihmojnë gratë në punët e shtëpisë mos vallë janë më të lumtur se ato që nuk kontribuojnë apo është e kundërta? Nga vëzhgimi personal mund të them: Veçanërisht burrat e mirë arsimuar i ndihmojnë më shumë gratë në punët e shtëpisë.

Bashkë me urbanizimin mund të shohim se në qytetet e mëdha ndihma reciproke shfaqet vetëm brenda shtëpisë.

Përfundimi : Tashmë po rritet numri i burrave të cilët ndihmojnë gruan brenda shtëpisë. Po ta thyenin pak atë krenarinë burrërore dhe po të mos ekzistonte frika nga tallja se sundohen nga gruaja të gjithë do të bërtisnin “edhe unë e ndihmoj gruan në punët e shtëpisë”.
kasperi
kasperi
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Prishtine
Postime Postime : 19666
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/05/2010
Hobi Hobi : trokitja ne dritare

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? Empty Re: A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

Mesazh nga Ariel Fri 7 Oct 2011 - 9:59

Mu hic fare [QeSh] [QeSh]
Se nuk e lej une prandaj...


Po ajo foto qeka nam fare ...larg o zot ashtu.. :[LoL]:
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? Empty Re: A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

Mesazh nga Klio Fri 7 Oct 2011 - 10:04

Si tek foto nuk jam dakort,por nese gruaja eshte ne pune pse jo dhe burri te japi ndihmen e tij.Ja une kam babin tim i cili ne fundjave jep goxha ndihme mamit,dmth bejne shum gjera te dy bashke.
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? Empty Re: A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

Mesazh nga kasperi Fri 7 Oct 2011 - 10:06

shpjegimi i fotos dmth,eshte se gruaja eshte e semure dhe burri ka respekt nuk e le te punoje[You must be registered and logged in to see this image.]
kasperi
kasperi
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Prishtine
Postime Postime : 19666
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/05/2010
Hobi Hobi : trokitja ne dritare

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? Empty Re: A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

Mesazh nga dajti modh Fri 7 Oct 2011 - 10:06

ehe kendoj edhe kengen e sinonit ..
ta bo gruja 8 me 2 celebrate005 celebrate005
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? Empty Re: A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

Mesazh nga Klio Fri 7 Oct 2011 - 10:11

dajti modh shkruajti:ehe kendoj edhe kengen e sinonit ..
ta bo gruja 8 me 2 [You must be registered and logged in to see this image.]
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? Empty Re: A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

Mesazh nga dajti modh Fri 7 Oct 2011 - 10:14

qesh ti Klio ,,eeeeeeeeeee .. eshte kenge tamon mi ......... celebrate005 celebrate005 ..
ashtu te kesh nje goc .. dhe ca lek borxhe .. e pastaj dihet ..perfundimi A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? 426788
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? Empty Re: A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

Mesazh nga Ariel Fri 7 Oct 2011 - 10:15

dajti modh shkruajti:qesh ti Klio ,,eeeeeeeeeee .. eshte kenge tamon mi ......... celebrate005 celebrate005 ..
ashtu te kesh nje goc .. dhe ca lek borxhe .. e pastaj dihet ..perfundimi A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? 426788

Kollaren n'qafe mos e hic fare mo...vec shtrengoje dhe i cik...dhe ec maro pune njehere e mire pastaj [QeSh] [QeSh] [QeSh] [QeSh]
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? Empty Re: A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

Mesazh nga Ariel Fri 7 Oct 2011 - 10:16

kasperi shkruajti:shpjegimi i fotos dmth,eshte se gruaja eshte e semure dhe burri ka respekt nuk e le te punoje[You must be registered and logged in to see this image.]

A thu vertet te jete kjo... hehehe Habitur
:[LoL]: :[LoL]: :[LoL]: :[LoL]: :[LoL]: :[LoL]: :[LoL]: :[LoL]: :[LoL]:


Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? Empty Re: A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

Mesazh nga dajti modh Fri 7 Oct 2011 - 10:17

Ariel shkruajti:
dajti modh shkruajti:qesh ti Klio ,,eeeeeeeeeee .. eshte kenge tamon mi ......... celebrate005 celebrate005 ..
ashtu te kesh nje goc .. dhe ca lek borxhe .. e pastaj dihet ..perfundimi A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? 426788

Kollaren n'qafe mos e hic fare mo...vec shtrengoje dhe i cik...dhe ec maro pune njehere e mire pastaj [QeSh] [QeSh] [QeSh] [QeSh]
A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? 426788 A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? 426788 A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? 426788 A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? 426788 amon kollaret fiksim i kam e vetmja gje qe sme pelqen ne nje veshje ................. [QeSh] [QeSh] [QeSh]
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? Empty Re: A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

Mesazh nga Ariel Fri 7 Oct 2011 - 10:20

Bravo hhahahahaaa e din ti qe agai im i ka fiksim veshjet...po kollare ne gjithe jeten e vet ska vu asnjihere dhe ska asnje ne dollap..seriozisht hahahahaha
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? Empty Re: A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

Mesazh nga dajti modh Fri 7 Oct 2011 - 10:22

Ariel shkruajti:Bravo hhahahahaaa e din ti qe agai im i ka fiksim veshjet...po kollare ne gjithe jeten e vet ska vu asnjihere dhe ska asnje ne dollap..seriozisht hahahahaha
beji te fala se ka shoke thuj qe e kane bezdi si puna e tije ........... celebrate005 celebrate005
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? Empty Re: A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

Mesazh nga Ariel Fri 7 Oct 2011 - 10:27

hahahahaaa po po... 00027003
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? Empty Re: A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

Mesazh nga Anakonda Mon 13 Feb 2012 - 8:32

Meshkujt e sotem te ndihmojne si cke me te.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? Empty Re: A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Wed 27 Jun 2012 - 3:37

Tani prej hallit, c'fare s'ben njeriu i shkrete!!! A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? 721745233
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 40
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? Empty Re: A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

Mesazh nga Oni Wed 8 Aug 2012 - 11:53

Po
Oni
Oni
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemrat e Djajve
Postime Postime : 632
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/08/2010
Hobi Hobi : Te urrehem

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë? Empty Re: A e ndihmoni gruan në punët e shtëpisë?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi