Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi?

4 posters

Shko poshtë

Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? Empty Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi?

Mesazh nga Besa Thu 20 Oct 2011 - 8:25

Lumi i thellë nga Besim Bokshi


Rrëshqet ngadalë kah deti i pafund
Me gurgullimë të mbytun
Si zani i shterun i mordes
Asht lutje e mocme për nji katarakt-
përshpërisnin të tranduna fushat përanë.

Nalt, në majet e veta,
Yjt qeshin tue u luhatë.
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? Empty Re: Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi?

Mesazh nga Besa Mon 31 Oct 2011 - 2:41

Aq pak jeni te njohur me figurat silistike sa qe ju duket e veshtire per ta gjetur a?
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? Empty Re: Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi?

Mesazh nga Katniss Mon 31 Oct 2011 - 3:20

Hmmm ne kete poezi : kontrasti, krahasimi, metafora..

Ekzistojne shume figura stilistike, keto qe permenda me larte jane ato te kuptimit, por per te vleresuar nje veper saktesisht ne lidhje me kompozicionin, duhet te jesh kritik letrar i mire.
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? Empty Re: Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi?

Mesazh nga Besa Mon 31 Oct 2011 - 3:54

krahasimin e kemi ateher kur i vem perballe njera-tjetres dy mendime,dy dukuri apo dy objekte per t'u krahasuar.
metafora kemi ateher kur me anen e nje kuptimi te nje fjale emertojme nje fjale tjeter ndersa kontrasti haset me pak ne veper letrare.
Mirpo e kam dhen per ta ditur sa njihemi me figurat silistike ne kete rast se kemi asnjeren nga keto.
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? Empty Re: Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi?

Mesazh nga Katniss Mon 31 Oct 2011 - 5:23

Faleminderit per sqarimet, por s'kishte nevoje, shumica s'jemi mesuar te flasim pa baze, i dijme tashme keto. 00027003

Per kontrastin ndoshta edhe ke te drejte, e rilexova disa here, dhe nuk e has ate figure.Ish pershtypje e pare e imja vetem.
Por, mendoj qe metafore dhe krahasim ka.Do shtoja edhe personifikimin.As hiperbole, antiteze,epitet mendoj qe ska. S'po me kujtohen te gjitha tani.

Rrëshqet ngadalë kah deti i pafund
Me gurgullimë të mbytun
Si zani i shterun i mordes-->Krahasim.Krahason lumin me zanin ne kete varg.
Asht lutje e mocme për nji katarakt-
përshpërisnin të tranduna fushat përanë.-->Metafore dhe personifikim-Metafore sepse per te pershkruar gjendje e fushave, i ngjitet nje fjale te ngjajshme me ate qe mund te perdorej, por qe percjell kuptimin e njejte dhe behet me dramatike, dhe ka personifikim sepse nje fushave u ngjitet nji tipar njerezor: pershperisnin.

Nalt, në majet e veta,
Yjt qeshin tue u luhatë. --->Metafore dhe personifikim-Te njejten do thoja edhe per ketu si me larte.

Eshte vetem vleresimi im.Ndoshta te tjeret do shohin me teper ne kete poezi.


Edituar për herë të fundit nga Calliope në Mon 31 Oct 2011 - 5:30, edituar 1 herë gjithsej
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? Empty Re: Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi?

Mesazh nga dajti modh Mon 31 Oct 2011 - 5:25

besa hysenaj shkruajti:Lumi i thellë nga Besim Bokshi


Rrëshqet ngadalë kah deti i pafund
Me gurgullimë të mbytun
Si zani i shterun i mordes
Asht lutje e mocme për nji katarakt-
përshpërisnin të tranduna fushat përanë.

Nalt, në majet e veta,
Yjt qeshin tue u luhatë.
.. se kuptoj njehere cdo te thote silistike ..

po edhe ca fjale sja kuptoj si zani i shterur ,ok ,po mordes nuk e di kush eshte ...

po dicka te tille ka kuptim qe jeta vazhdon te rrjedhi njesoj edhe pse yjet qeshin lart ne qiellCila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? 3189159776
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? Empty Re: Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi?

Mesazh nga Besa Mon 31 Oct 2011 - 6:29

Calliope shkruajti:Faleminderit per sqarimet, por s'kishte nevoje, shumica s'jemi mesuar te flasim pa baze, i dijme tashme keto. 00027003

Per kontrastin ndoshta edhe ke te drejte, e rilexova disa here, dhe nuk e has ate figure.Ish pershtypje e pare e imja vetem.
Por, mendoj qe metafore dhe krahasim ka.Do shtoja edhe personifikimin.As hiperbole, antiteze,epitet mendoj qe ska. S'po me kujtohen te gjitha tani.

Rrëshqet ngadalë kah deti i pafund
Me gurgullimë të mbytun
Si zani i shterun i mordes-->Krahasim.Krahason lumin me zanin ne kete varg.
Asht lutje e mocme për nji katarakt-
përshpërisnin të tranduna fushat përanë.-->Metafore dhe personifikim-Metafore sepse per te pershkruar gjendje e fushave, i ngjitet nje fjale te ngjajshme me ate qe mund te perdorej, por qe percjell kuptimin e njejte dhe behet me dramatike, dhe ka personifikim sepse nje fushave u ngjitet nji tipar njerezor: pershperisnin.

Nalt, në majet e veta,
Yjt qeshin tue u luhatë. --->Metafore dhe personifikim-Te njejten do thoja edhe per ketu si me larte.

Eshte vetem vleresimi im.Ndoshta te tjeret do shohin me teper ne kete poezi.

Nuk dmth asgje nese e bera sqarimin se ndoshta ka disa qe nuk i din Calliope po tani e qellove(ose e ke ditur) se eshte personofikimi gjithsesi flm.
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? Empty Re: Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi?

Mesazh nga Besa Mon 31 Oct 2011 - 6:40

dajti modh shkruajti:
besa hysenaj shkruajti:Lumi i thellë nga Besim Bokshi


Rrëshqet ngadalë kah deti i pafund
Me gurgullimë të mbytun
Si zani i shterun i mordes
Asht lutje e mocme për nji katarakt-
përshpërisnin të tranduna fushat përanë.

Nalt, në majet e veta,
Yjt qeshin tue u luhatë.
.. se kuptoj njehere cdo te thote silistike ..

po edhe ca fjale sja kuptoj si zani i shterur ,ok ,po mordes nuk e di kush eshte ...

po dicka te tille ka kuptim qe jeta vazhdon te rrjedhi njesoj edhe pse yjet qeshin lart ne qiellCila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? 3189159776

Silistika eshte dege e shkences mbi leterisne me saktesishte dege e teorise se letersise,qe per objekt trajtimi ka mjetet shprehese ne letersi njeashtu edhe ne prakitiken e ligjerimit te perditshem gjuhesor.
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? Empty Re: Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi?

Mesazh nga Katniss Mon 31 Oct 2011 - 6:56

besa hysenaj shkruajti:

Nuk dmth asgje nese e bera sqarimin se ndoshta ka disa qe nuk i din Calliope po tani e qellove(ose e ke ditur) se eshte personofikimi gjithsesi flm.

Jo te lutem , mos me keqkupto, thjesht po diskutojme.
Dhe, nuk eshte se e dija, ishte hera e pare qe po degjo per Besim Bokshin dhe kete poezi te tij. Flm nga ty qe e solle.Dhe tema eshte mjaft nxitese.

Po sjell edhe une nje poezi, me te njejtin qellim, gjetja e figures stilistike.Eshte nga Kadareja.

Kristal


Ka kohe qe s'shihemi dhe ndiej
Si te harroj un' dalngadal,
Si vdes tek une kujtimi yt
Si vdesin floket dhe gjithcka

Tani kerkoj une posht' e lart
Nje vend ku ty te te leshoj.
Nje strofe a note a nje brilant
Ku te te le, te puth, te shkoj.

Ne s'te pranofte asnje varr
Asnje mermer a morg-kristal.
Mos duhet vall' prap te te mbart
Gjysem te vdekur, gjysme te gjalle?

Ne s'gjetsha hon ku te te hedh
Te gjej nje fushe a nje lulnaje
Ku butesisht porsi polen
Gjithkund, gjithkund te te shperndaj.

Te te mashtroj ndoshta keshtu
Dhe te te puth e t' ik pa kthim
Dhe nuk do te dime as ne, askush
Harrimi ish ky, a s'ish harrim.

Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? Empty Re: Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi?

Mesazh nga Besa Mon 31 Oct 2011 - 7:41

Nga ajo qe arrita te analizoj eshte perdorur figura e metafores mund te jem edhe gabim
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? Empty Re: Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi?

Mesazh nga Katniss Mon 31 Oct 2011 - 8:04

Edhe une per here te pare e analizoj, sepse e zgjodha rastesht poezine.
Dakord jam me ty, ka metafore, por edhe personifkim, dhe simboli.
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? Empty Re: Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi?

Mesazh nga Besa Mon 31 Oct 2011 - 9:59

Nuk isha e sigurt ngaqe me perngjante pak edhe tek metonimia qe eshte pak sa e perafert me metaforen per ate, mirpo ka edhe figura te simbolit gjithsesi flm per ket pozi te Kadares.
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? Empty Re: Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi?

Mesazh nga Anakonda Sun 26 Feb 2012 - 18:52

Kjo poezi qenka shkruar ne gjuhe kirash,po ec e kuptoje.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi? Empty Re: Cila figurë silistike është përdorur ne këtë poezi?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi