Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjithesia zgjerohet shpejt, ftohet dhe vdes ... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjithesia zgjerohet shpejt, ftohet dhe vdes ... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjithesia zgjerohet shpejt, ftohet dhe vdes ...

2 posters

Shko poshtë

Gjithesia zgjerohet shpejt, ftohet dhe vdes ... Empty Gjithesia zgjerohet shpejt, ftohet dhe vdes ...

Mesazh nga Aяtємιѕα Sat 29 Oct 2011 - 7:25

Gjithesia zgjerohet shpejt, ftohet dhe vdes ... Images
Hapesira kozmike edhe po ftohet me shpejtesi dhe objektet ne te largohen gjithnje e me shume nga njeri-tjetri.

Fituesit e sivjetme te çmimit Nobel per fizike, Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt dhe Adam G. Riess ne vitin 1998, ne kauder te dy projekteve konkurruese, kane arritur deri ne zbulimin se gjithesia jo vetem qe po zgjerohet, por edhe se shpejtesia e ketij zgjerimi po rritet gjithnje e me shume. Kjo do te thote s hapesira kozmike edhe po ftohet me shpejtesi dhe objektet ne te largohen gjithnje e me shume nga njeri-tjetri.

Teoria e pranuar gjeresisht eshte se gjithesia eshte krijuar para 14 miliarde vjeteve. Gjate viteve te kaluara fizikanet kane zhvilluar debate te nxehta lihdur me ate se a do te filloje ne nje moment te caktuar mbledhja ne nje pike e gjithesise nen ndikimin e forcave te terheqjes (gravitacionit) derisa nje dite vetvetiu te shkaterrohet. Po te ndodhte kjo, atehere do te ndodhte serish shperthimi i madh si para 14 miliarde vjeteve, dhe pastaj do te fillonte cikli i ri i gjithesise. Kjo teori eshte e njohur si teoria e gjithesise pulsuese.

Alternative do te ishte qe gjithesia gjithnje e me shume po zgjerohet dhe ftohet, gjithnje derisa te nuk e perjeton vdekjen e akullt, me ç’rast do te ishte e logjikshme te pritet qe ky zgjerim i kozmosit te ngadalesohet gradualisht.

Mirepo, nese konfirmohet se fituesit e çmimit Nobel per fizike per vitin 2011 vertete kane te drejt, atehere vdekja e akullt e kozmosit eshte e paevitueshme. Te dhenat matese deri te te cilat kane arritur fizikanet tregojne se kozmosi gjithnje e me shume dhe pergjithmone do te zgjerohet dhe do te zgjerohet edhe me shpejte. Kjo do te thote edhe ftohjen dhe vdekjen e akullt te gjithesise. /Koha.net/

Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjithesia zgjerohet shpejt, ftohet dhe vdes ... Empty Re: Gjithesia zgjerohet shpejt, ftohet dhe vdes ...

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 20:29

qenka si puna njerezve qe lindin-rriten dhe pastaj vdesin

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi