Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Cyborg? Egzistojnë, është një mi dhe ka një chip në vend të trurit të vogël People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Cyborg? Egzistojnë, është një mi dhe ka një chip në vend të trurit të vogël People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cyborg? Egzistojnë, është një mi dhe ka një chip në vend të trurit të vogël

Shko poshtë

Cyborg? Egzistojnë, është një mi dhe ka një chip në vend të trurit të vogël Empty Cyborg? Egzistojnë, është një mi dhe ka një chip në vend të trurit të vogël

Mesazh nga Aяtємιѕα Sun 30 Oct 2011 - 13:45

Cyborg? Egzistojnë, është një mi dhe ka një chip në vend të trurit të vogël 47859Ka lindur i pari cyborg i vërtetë. Nuk bëhet fjalë për një njeri që ka një chip të futur në krahun e tij, i dobishëm vetëm sa për të hapur portat, për të dialoguar me një kompjuter apo për të kujtuar të dhënat. Të gjitha këto ishin tashmë të mundura (nëse nuk e dinit). Ndërsa është tentativa e parë për të bërë një sintezë ndërmjet organizmave biologjikë e sistemeve artificialë, siç është parashikuar në romanet fantastikë të William Gibson.

Cyborg-u në fjalë ekziston dhe ka një chip që zëvendëson disa funksione të trurit, që përgjigjet ndaj stimujve dhe komandave të pjesëve të tjera të trurit dhe periferisë së trupit, dhe që komandohet në mënyrë autonome. Bëhet fjalë pra për një instrument fleksibël, që lejon një modelim të stimulit, që udhëton në të dyja drejtimet, dhe jo vetëm drejt ose nga subjekti.

Tani për tani cyborg-u është vetëm një mi por duke parë rezultatet është shumë e mundur që kjo teknologji të përdoret dhe mbi njerëzit.

Truri artificial është ndërtuar nga kërkuesit e Universitetit të Tel Avivit.

(adisin/BalkanWeb)
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi