Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kritikë e shkrimtarë të 18 vendeve kundër rishkrimit të historisë shqiptare People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kritikë e shkrimtarë të 18 vendeve kundër rishkrimit të historisë shqiptare People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kritikë e shkrimtarë të 18 vendeve kundër rishkrimit të historisë shqiptare

2 posters

Shko poshtë

Kritikë e shkrimtarë të 18 vendeve kundër rishkrimit të historisë shqiptare Empty Kritikë e shkrimtarë të 18 vendeve kundër rishkrimit të historisë shqiptare

Mesazh nga Emona Tue 1 Nov 2011 - 23:28

- Unioni i Shkrimtarëve dhe Kritikëve Shqiptarë është i shqetësuar nga tentativat e shtetit të Turqisë për rishikimin, korigjimin apo ndryshimin e teksteve shkollore lidhur me historinë tonë kombëtare, thuhet në një peticion të këtij Unioni, të nënshkruar nga shkrimtarë e kritikë letrarë, të mbledhur kohë më parë Lesbos të Greqisë.

Unioni i Shkrimtarëve dhe Kritikëve Shqiptarë, do bëjë të gjitha përpjekjet që asnjë shtetit të huaj të mos i lejohet t’i imponojë shqiptarëve që Perandoria Otomane të quhet çliruese kur ajo nenshtroi trevat tona permes: vrasjeve, dhunës, djegieve, burgosjeve dhe shpërnguljeve masive (mbi 500 mijë shqiptarë u shpërngulën në Kalabri).

Unioni i Shkrimtarëve dhe Kritikëve Shqiptarë do të bëjë të gjitha përpjekjet që figura e Gjergj Kastrioti Skenderbeu, i cili dekada me radhë luftoi kundër Perandorisë Otomane, të mos njolloset e të quhet tradhtar.

Unioni i Shkrimtarëve dhe Kritikëve Shqiptarë, do të bëjë të gjitha përpjekjet që nga tekstet shkollore dhe nga letërsia të mos hiqen luftëtarët të cilët luftuan kundër pushtuesve të Perandorisë Otomane.

Unioni i Shkrimtarëve dhe Kritikëve Shqiptarë, respekton popullin turk, kulturën e tyre, bashkëpunime reciproke në të gjitha sferat e kulturës, shkencës... , por çdo tentim për të rishkruar, korrigjuar dhe ndryshuar historinë, është krim mbi vlerat e së kaluarës dhe të tashmes.

Unioni i Shkrimtarëve dhe Kritikëve Shqiptarë, fton të gjithë intelektualët shqiptarë dhe popullin t’i bashkëngjiten këtij peticioni, i cili është nënshkruar nga kritikë e shkrimtarë të 18 shteteve të përfaqësuara në Kongresin e Kritikës Literare në Lesbos, më 30 tetor 2011: ICHIRO SAITO, shkrimtar, kritik dhe prof. Në Universitetin e Tokios, Chio Sakamoto , shkrimtare, kritik dhe prof. Në Universitetin Kobe, Japoni, Bluma Filkenstein, shkrimtare, kritik, prof. në Haifa, Izrael, Anna Nasilowska, shkrimtare, kritik prof. në Varshavë, Beheli Quenum, shkrimtar, Unioni Afrikan, Kostas Valetas, shkrimtar, kritik, Greqi, Aleksander Asla, kritik, Ukrainë, Jannette Juselle, shkrimtare, Zvicër, Apostolos Gonthilis, shkrimtar, kritik, Greqi, Janot Tellaton, shkrimtare, Francë, Xarjo Anias, shkrimtar, Qipro, dhe të tjerë.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kritikë e shkrimtarë të 18 vendeve kundër rishkrimit të historisë shqiptare Empty Re: Kritikë e shkrimtarë të 18 vendeve kundër rishkrimit të historisë shqiptare

Mesazh nga Anakonda Wed 22 Oct 2014 - 3:35

brava brava brava

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi