Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Angazhimi i “heshtur” i lobistëve amerikanë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Angazhimi i “heshtur” i lobistëve amerikanë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Angazhimi i “heshtur” i lobistëve amerikanë

Shko poshtë

Angazhimi i “heshtur” i lobistëve amerikanë Empty Angazhimi i “heshtur” i lobistëve amerikanë

Mesazh nga Emona Fri 4 Nov 2011 - 5:17

Angazhimi i “heshtur” i lobistëve amerikanë F.1104120144508_m
(Frank Wisner dhe Hashim Thaçi)


Pasi është detyruar të anulojë një marrëveshje identike të vitit të kaluar, për shkelje të ligjit të prokurimit publik, Qeveria e Kosovës, për 50.000 dollarë në muaj, ka angazhuar për shërbime lobuese një prej firmave kryesore në Washington.
Balkan Insight ka siguruar një kopje të dokumentit zyrtar amerikan, i cili tregon se Kosova më 31 gusht ka nënshkruar shërbime lobuese me firmën Patton Boggs.

Dokumenti, i regjistruar në Departamentin e Drejtësisë, thotë se Patton Boggs do t’i ofrojë Kosovës "shërbime këshillimore për çështjet juridike dhe avokuese, që do të përdoren për zgjerimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe shumëpalëshe".

Kompania gjithashtu do të "nxisë mundësitë për investime dhe tregti në Kosovë, si dhe mbledhjen e fondeve nga programet e huaja të ndihmës".

Edhe pse marrëveshja me kompaninë u nënshkrua më 31 gusht, ajo nuk është shpallur nga Qeveria, e cila vitin e kaluar ishte e detyruar të anulojë një kontratë të ngjashme.

Frank Wisner, këshilltari për çështje të jashtme në Patton Bogg, u takua në korrikun e kaluar, në Shtetet e Bashkuara, me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi. Sipas një deklarate për shtyp të lëshuar nga zyra e kryeministrit, aty u fol për "zhvillimet aktuale politike në Kosovë dhe të arriturat e deritashme të institucioneve të Kosovës".

Wisner është moti dorë e “zgjatur” e Kosovës. Ish-sekretarja amerikane e Shtetit, në kohën e George Bushit, Condoleezza Rice, e emëroi më 2005 për përfaqësues special të SHBA-së në bisedimet për statusin e Kosovës 2005. Wisner ka luajtur një rol vendimtar në bisedimet për pavarësinë e Kosovës.

Në shtator 2010, Qeveria votoi për të angazhuar Patton Boggs me një normë prej 50.000 dollarëve në muaj (38.000 euro). Kabineti u detyrua të anulojë vendimin në nëntor, pasi Balkan Insight ka zbuluar se ky veprim shkelte ligjin e Kosovës mbi prokurimin publik, për faktin se kabineti kishte zgjedhur Patton Boggs në vend se të lejojë një proces konkurrues të ofertave.

Kabineti nuk kishte justifikuar edhe për Agjencinë e Prokurimit Publik arsyet se pse ka vazhduar me tenderin me vetëm një burim. Zyrtarë të qeverisë thonë se e kanë anuluar marrëveshjen për këshilla ligjore, por mohuan të kishin thyer rregullat e prokurimit.

Dokumenti i parë kohët e fundit nga Balkan Insight, tregon se marrëveshja është ringjallur në heshtje.

Ministria e Jashtme tha se kishte vendosur për kontratën, në bashkëpunim me Agjencinë e Prokurimit. Çudi, Agjencia fillimisht ka deklaruar se nuk kishte asnjë të dhënë për një kërkesë të tillë nga ministria, por pastaj më vonë tha se e bëri.

Balkan Insight e ka parë një kopje të kërkesës nga Ministria e Jashtme në Agjencinë e Prokurimit, që fshehtë jep kontratën për Patton Boggs, me një burim të vetëm tenderimi.

Mbase të pavetëdijshëm se sipas ligjit kontratat e tilla duhet të publikohen nga Departamenti amerikan i Drejtësisë, Ministria e Jashtme e Kosovës thotë se nëse kontrata bëhet publike ajo mund të pengojë punën lobuese të Patton Boggs.

Kërkesa Ministria e Jashtme u miratuar nga Agjencia e Prokurimit.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi