Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Reuters: Tre skenarë për Greqinë me një fund të përbashkët People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Reuters: Tre skenarë për Greqinë me një fund të përbashkët People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Reuters: Tre skenarë për Greqinë me një fund të përbashkët

Shko poshtë

Reuters: Tre skenarë për Greqinë me një fund të përbashkët Empty Reuters: Tre skenarë për Greqinë me një fund të përbashkët

Mesazh nga Durrsaku Fri 4 Nov 2011 - 8:18

Reuters: Tre skenarë për Greqinë me një fund të përbashkët 47594_8Sipas skenarit të parë dhe më shumë gjasa, qeveria merr votëbesimin nga parlamenti.
Në këtë rast, Papandreu ndjek konsultime me Demokracinë e re për të formuar një qeveri me një tjetër kryeministër.
Ish-guvernatori dhe ish-zëvendëspresident i Bankës Qendrore Evropiane Lukas Papademos do të jetë kryetar i një qeverie teknokratësh.

Agjencia thotë se më pas marrëveshja "thyet" si dy partitë që mbështetën qeverinë nuk vendosin mbi jetëgjatësinë e kësaj qeverie deri në zgjedhje.

Qeveria bie dhe shpallen zgjedhje të parakohshme, duke e lënë vendin në kaos.

Skenari i dytë

Qeveria thjesht nuk merrë një votë besimi në dhe shkohet në zgjedhje, të cilat sipas Kushtetutës nuk mund të bëhet më vonë se një muaj.

As zgjedhjet nuk sigurojë stabilitetin, ndërkohë që sondazhet i japin përparësi Demokracisë së re, pa një shumicë absolute në parlament.

Nëse nuk do keytë një fitues të qartë atëherë do kërkohet një koalicion, ose në zgjedhje të reja për një shumicë më të fortë parlamentare.

“Eshtë e dyshimtë, megjithatë, nëse kreditorët e huaj do të miratojnë në këto kushte lirimin e këstit të ardhshëm", tha Rojters.

Skenari i tretë

Në rastin e tretë Papandreu nuk merr votëbesimin sonte.
Partitë politike për të marrë këstin e gjashtë përpiqen për një qeveri kalimtare që do të marrë frerët për të siguruar ndihmën ndërkombëtare.

Presidenti merr iniciativën duke dhënë kohë 3 ditë për të formuar qeveri koalicioni.
"Ky proces është i pashembullt në jetën politike të Greqisë", dhe në çdo rast lë përsëri në kaos vend për një kohë të gjatë dhe ndoshta të çon në zgjedhje gati një muaj e gjysmë nga tani.

(d.xh/balkanWeb
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi