Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pastron gabimisht veprën e artit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pastron gabimisht veprën e artit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pastron gabimisht veprën e artit

2 posters

Shko poshtë

Pastron gabimisht veprën e artit Empty Pastron gabimisht veprën e artit

Mesazh nga Emona Mon 7 Nov 2011 - 4:03

Fillimisht ngjason si barsoletë, por ngjarja ka ndodhur realisht.
Në Muzeun East Wall në Dortmund, ku gjatë muajit shkurt ishte transferuar vepra e famshme e artit e artistit gjerman.

Martin Kippenberger, ka ndodhur incidenti qesharak.
Kjo vepër e koleksionit të artistit, që përbëhej nga një kullë druri 2 metër ku në qendër ishte dekoruar me një vasë të vogël gome dhe ishte e mbuluar me një shtresë të bardhë, kapte vlerën e 800 mijë eurove.
Nga rindërtimi i ngjarjes bëhet e ditur se pastruesja, tepër e devotshme në punën e saj, i është afruar veprës së artit dhe duke menduar se ishte pis, i ka hequr të gjithë shtresën e saj dekorative.
Drejtori i muzeut Kurt Wetteng, që e ka definuar këtë incident di të turpshëm, ka komentuar duke thënë: “Ka pastruar çdo gjë si anët ashtu dhe bordurat e veprës në një mënyrë të frikshme”.
Ndër të tjera rregullorja ndalon punonjësve ë pastrojnë një vepër arti, madje atyre u ndalohet dhe prekja e tyre.
“Pastrimi i veprave duhet të kryhet në një distancë prej të paktën 20 centimetrash”, – shtoi Wetteng.
Aktualisht janë duke u bërë bisedime për një restaurim të kësaj vepre, por që dyshimet janë të shumta dhe vendimi final pritet të jepet nga vetë pronari i saj.Pastron gabimisht veprën e artit Vepra-205x120

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pastron gabimisht veprën e artit Empty Re: Pastron gabimisht veprën e artit

Mesazh nga Anakonda Sat 31 Mar 2012 - 2:48

gabim qe nuk falet lehte kjo.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi