Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
KFOR-i mori barrikadën te Jarinja People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
KFOR-i mori barrikadën te Jarinja People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KFOR-i mori barrikadën te Jarinja

Shko poshtë

KFOR-i mori barrikadën te Jarinja Empty KFOR-i mori barrikadën te Jarinja

Mesazh nga Emona Wed 9 Nov 2011 - 0:12

Trupat e KFOR-it, rreth orës dy në mëngjes, kanë vënë kontrollin mbi një barrikadë në pikëkalimin kufitar në Jarinjë.KFOR-i mori barrikadën te Jarinja Main_kfor--jarinje--foto-beta-06_f

Ushtarët e forcave ndërkombëtare kanë shtrirë telin gjemborë para barrikadës dhe në këtë mënyrë kanë bllokuar rrugën Leposaviq - Rashkë.

Gjatë aksionit, KFOR-i përdori gaz lotsjellës për të detyruar serbët që të largohen nga barrikada, raporton Tanjug.

Dy serbë thuhet se janë dërguar në një bazë të KFOR-it në Jarinje për një orë e gjysmë, për t’u liruar më vonë.

Kryetari i komunës paralele të Leposaviqit, Branko Ninic, në një deklaratë për Tanjug ka thënë se serbët e veriut të Kosovës “do të vazhdojnë kundërshtimin paqësor ndaj instalimit të institucioneve të Prishtinës në pikëkalime”.

Ninic tha se trupat e KFOR-it “pa arsye përdorën gazin lotsjellës” dhe se “qytetarët nuk bëjnë rezistencë ndaj KFOR-it dhe organizatave tjera ndërkombëtare, por vetëm ndaj institucioneve të Kosovës”.

KFOR-i ka bllokuar edhe dy rrugë alternative pranë Jarinjës dhe lumit Ibër, që çojnë nga Leposaviqi në Rashkë.

Pas aksionit të KFOR-it, serbët kanë shkarkuar disa kamionë me zhavorr për të krijuar një barrikadë të re. Ata aktualisht janë rreth njëqind metra larg nga barrikada e vjetër.

Pas aksionit, ushtarët e KFOR-it kanë dalë me disa automjete nga baza "Notting Hill", për t’u pozicionuar në rrugën magjistrale të Mitrovicës.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi