Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

+2
Durrsaku
Aяtємιѕα
6 posters

Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 11 Nov 2011 - 12:10

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Femijet-2Tiranë, 11 nëntor, NOA – “Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor”, është titulli i një artikulli të botuar në disa media të huaja, referuar përmbysjes së stimuluar të raporteve të lindshmërisë në vendin tonë, ku shifrat flasin për një shtim të lindjes së meshkujve ngaqë ata favorizohen se janë të tillë që në barkun e nënës.

I shkruar në formën e një reportazhi, artikulli portretizon një nënë 28-vjeçare në maternitet, e cila ka lot në sy pasi pret vajzën e saj të katërt.

"Kjo është një tjetër vajzë, - tha Roza tek mjeku, me lot në fytyrën e saj të zbehtë, - unë nuk mund të mbaj atë mjek, unë tashmë i kam tre vajza", - nis artikulli në fjalë.

E reja, e cila tashmë është më shumë se katër muaj shtatzënë, përtej afatit ligjor të abortit në vend, thotë se është gati madje të rrezikojë edhe jetën e saj për t’u siguruar që ky fëmijë nuk do të lindë.

“Kjo është një skenë shumë e shpeshtë në Shqipëri, vend anëtar i Këshillit të Evropës, ku abortet për selektimin e seksit, kanë çuar në një dominim të meshkujve, konkretisht në lindjen e 104-106 meshkujve, në çdo 100 femra”, citon artikulli.

Duke shtuar më tej faktin se tradita e vrasjes së fëmijëve që në barkun e nënës, pasi mësohet se janë femra, anon në disa vende të Azisë, ku preferohen djem, por mesa duket, edhe në Shqipëri.

“Shifrat e Organizatës së Kombeve të Bashkuara tregojnë se Kina, India dhe Vietnami kanë çekuilibër të madh, por Këshilli i Evropës paralajmëron se praktika në fjalë është përhapur në Evropë dhe ka veçuar Shqipërinë, Armeninë, Azerbaixhanin dhe Gjeorgjinë”, vijon më tej artikullin.

Duke cituar se dukuria e të abortuarit të foshnjave femra, vetëm pse kanë këtë seks dhe nuk janë meshkuj, po kthehet në një makth personal në Shqipëri.

"Familjet shqiptare kanë favorizuar tradicionalisht djemtë ndaj vajzave për dy arsye kryesore: trashëgimia e emrit të familjes dhe perspektiva e djemve në rritje që të bëhen mbajtës të familjes", tha një raport i vitit 2005, hartuar nga Programi i Zhvillimit të OKB (UNDP).

Duke cituar të flasë Afërdita Onuzin, një antropologe shqiptare, sipas të cilës ky është një mentalitet që ka mbetur e kjo për faktin se në disa rajone, një vajzë është parë ndonjëherë si një barrë e rëndë.

"Herën e fundit, burri im gati më vrau mua, ai u bë i dhunshëm kur kuptoi se unë nuk mund t'i jap atij një djalë”, citohet gjithashtu të japë dëshminë e saj një grua shqiptare me emrin Roza, në lidhje me këtë dukuri.

Shqipëria e legalizoi abortin në prag të rënies së regjimit komunist në vitet 1990. Ai është i lejuar deri në javën e 12 të shtatzënisë. Pas kësaj, abortet mund të kryhen vetëm në qoftë se tre mjekë të ndryshëm e kanë vlerësuar si një rast që ai mund të kryhet, për të dhënë më pas viston.
Ndërsa zgjedhja e seksit, si një arsye për abort është e ndaluar shprehimisht, por nuk ka sanksione të veçanta për shkeljen e ligjit.

Në tetor, Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës (PACE) miratoi një rezolutë ku thuhet se zgjedhja e seksit para lindjes ka arritur në përmasa shqetësuese në Shqipëri. Agjencitë e shëndetit paralajmërojnë se botërore zhbalancime të tilla nuk mund të ndikojnë vetëm në modelet e martesës apo të pjellshmërisë, por edhe se mund të shkaktojnë trazira në mesin e njerëzve të rinj në gjendje për të gjetur partnerë. Këshilli i Evropës, u bëri thirrje disa anëtarëve si Shqipëria, për të monitoruar normat e lindjes.

Tirana, megjithatë, kundërshton shifrat e Këshillit.

Vendi, i cili shpreson të bëhet një vend kandidat për BE, thotë se të dhënat mesatare për periudhën 1998 - 2010 tregojnë se 99,99 femra kanë lindur për çdo 100 meshkuj - brenda normave biologjike.
n.e/NOA
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Re: Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Durrsaku Mon 14 Nov 2011 - 6:09

budallej jane ato qe kerojne me nguk djale per veten time jam shume por shume mire me vajzen qe kam eshte si drite
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Re: Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Aяtємιѕα Mon 14 Nov 2011 - 6:13

Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Re: Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Durrsaku Mon 14 Nov 2011 - 6:19

Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Re: Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Aяtємιѕα Mon 14 Nov 2011 - 6:22

KUSH KA VAJZA BOTEN KA

opaaaa celebrate005 celebrate005 celebrate005 celebrate005 Te rrojne femrat sa malet e Shqiperise [TePuC] [TePuC]
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Re: Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Durrsaku Mon 14 Nov 2011 - 6:42

Anna shkruajti:KUSH KA VAJZA BOTEN KA

opaaaa Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 51319 Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 51319 Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 51319 Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 51319 Te rrojne femrat sa malet e Shqiperise Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 947108 Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 947108
normal se jane me te mirat
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Re: Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Arabela Mon 14 Nov 2011 - 6:44

njelloj i konsideroj,,si vajzat ,,si djemt,,,
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 30

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Re: Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Emona Mon 14 Nov 2011 - 7:18

Amo...Kur di zhduket ky mentalitet kaq i ult...qe kemi Neve Shqiptaret...Po si Vajza edhe Djali Njesoj jan.!

Per mua Jan te barabart sjam nga ato qe favorizojn jo dua Djali Se eshte ..temeli i Shtepis. Po vajzat Per cka jan ...Thjesh i shohi si penges ne jetene tyre me duket..njerz Te prapametur...Zoti ifal Si vjazen ashtu edhe Djalin...Mjafton te jete i shendosh ne gjdo aspekt si fizik ashtu dhe Psiqik.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Re: Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Leo_uk Mon 14 Nov 2011 - 7:20

Emona ec bejme vajza bashke.... Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 1388203807 Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 1388203807 Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 1388203807

Po na doli djal jua dergojme ktyre te Evropes se po na bejne moral... Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 3189159776 Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 3189159776
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 45

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Re: Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Durrsaku Mon 14 Nov 2011 - 7:21

EmoNa shkruajti:Amo...Kur di zhduket ky mentalitet kaq i ult...qe kemi Neve Shqiptaret...Po si Vajza edhe Djali Njesoj jan.!

Per mua Jan te barabart sjam nga ato qe favorizojn jo dua Djali Se eshte ..temeli i Shtepis. Po vajzat Per cka jan ...Thjesh i shohi si penges ne jetene tyre me duket..njerz Te prapametur...Zoti ifal Si vjazen ashtu edhe Djalin...Mjafton te jete i shendosh ne gjdo aspekt si fizik ashtu dhe Psiqik.
mire e the emona kete te fundit rendesi ka te jete mire me shendet pa te tjerat ske rendesi
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Re: Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Emona Mon 14 Nov 2011 - 7:25

Leo_uk shkruajti:Emona ec bejme vajza bashke.... Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 1388203807 Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 1388203807 Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 1388203807

Po na doli djal jua dergojme ktyre te Evropes se po na bejne moral... Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 3189159776 Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 3189159776


Shaka te duket ty kjo gje??

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Re: Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Leo_uk Mon 14 Nov 2011 - 7:29

Jo pra, jo shaka... sa me shpejt te bejme vajza ndryshe ngelem jashte Evropes... Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 1388203807 Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 1388203807 Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor 1388203807

Po leri se kta te Evropes bejne sikur nuk e dine te verteten, ka 1 milion shqiptare ne Evrope qe jetojne, askush nuk ka problem me kete gje dhe nuk kam degjuar kurre qe te kene probleme me shqiptaret... Kta tani kapin 1-2 njerez ne Shqiperi dhe e dramatizojne gjendjen duke na ofenduar..pffff jane kafshe, burukrate te peshtire..
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 45

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Re: Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Emona Mon 14 Nov 2011 - 7:32

Kape diko tjeter e gjoji vajza masi te karrok maraku me hy neEvrope.! (tongueout)

Nuk eshte se nuk edim kete gje neve ..ende eshte ky mentaliete...tek Shqiptaret Qe i obligojn te ben abort kur e din se do lindi Vajze.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Re: Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Leo_uk Mon 14 Nov 2011 - 8:17

Kurre nuk kam degju qe shqiptaret bejen abort sepse eshte vajze... asnjer! Eshte nje genjeshter e gjitha..

Vertet , aborte behen per shume arsyhe sikur edhe kendej, por qe eshte vajze jo.. Tjetra, vertet meshkujt shqiptaret e kane qejf nje djale, por eshte e njejta gje edhe kendej..

Kta evropianet i dine njerzit si vetja dhe i masin njerezit me te njejtin meter..pershembull gjermanet, zvicerianet dhe vendet skadinave apo Anglia jane te ftohte ne pergjithsi dhe vuajne nga paranoja e theksuar.. Ndersa shqiptaret jane shume emocional, ekzagjerojne gjerat ne ekstrem. Ne Shqiperi ne p.sh. ju themi 100 here ne dite kalamqve "do te vras" , " do te bej te vdekur ne dru" etj.. por kjo nuk do te thote qe prinderit ne shqiperi torturojne kalamqte! Ndersa ketyre kendej sapo te degjojn nje llaf te tille tmerrohen, shkojne ne polici ... ke frike, e kam seriozisht se ne shqiperi njerezve nuk ju besohej, ke frike ti flasesh nje femije te vogel ne rruge ne Angli, lere me ta puthush ne faqe apo ta perkedhelesh... Tmerr i vertet! Ka frike/ ndihet keq prindi te puth femijen e vet ne publik!

Me tha nje Spanjoll i shkreti sapo kishte ardh ne Angli edhe kur ishte ndare me familjen Angleze kishte puthur vajzen e vogel ne faqe dhe ishte ndjere keqe sepse prinderit e asaj femijes se vogel e kishin pare shtrember.!!

E pra ne Shqiperi nuk ndodhin keto gjera, vertet njerezit ekzagjerojn, si p.sh. nje miku im i thoshte grus "po nuk bene djal mos hajd ne shpi" " apo do te ndaj", por jo se e ndahu vertet...

Kshu eshte dhe ky muhabet i ketyre, por ne nuk kemi shtet as nuk dime te lidhim dy llafe, ngelem duke lepire bythen e te huajve per cdo gje.. servila te peshtire.
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 45

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Re: Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Emona Mon 14 Nov 2011 - 8:22

Leo..Ndoshta ti se ke degjua..po un e kom dhegju dhe kom pa me syte e mi i Storije ktu Ne Kosove...kur Vjehrra -Vjehrri ,Kan Detyrua Nusen e tyr e te bej Abort ne mujan e 4 te Shtatzanis Pa deshiren e neses se femijes.....gje qe eshte e ndaluar dmth asnje Mjek nuk guxon te bej abort ne kete muaj pai qe femija eshte teper i madh per te abortua..Po siq dihet kur nuk ka ligje e shtet si duhet kjo ka ndodhe ne Klinika Private Me Pak...para e kryne Abortin e E nje femre.!!
Ka shum raste te tilla vetem se nuk jan publike ne media.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Re: Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Klio Mon 14 Nov 2011 - 9:14

Cfare jan keto budalleqe aman. Femer mashkull njesoj eshte,mbi te gjitha jemi njerez te zotit qofte femer e qofte mashkull.
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Re: Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Aяtємιѕα Mon 14 Nov 2011 - 10:44

E verteta eshte se cka shkruhet qendron e eshte mese e vertet qe ky fenomen ka ndodhur e po ndodh ne Shqiperi sidomos kohet e fundit po zhvillohet me shume pasi kane mundesine e ekos tashme e mund te shikojne gjinine e femijes para se te linde...E vertet esht e ajo cfare ka shkruar Emona dhe une personalisht kam hasur ne vendin tim me njerezit qe njoh e kam bere pak a shume kete problem..Ze shembull ketu qe mos e kap nga feja se ska lidhje fare feja e dikujt ketu pasi si Ortodokset e Myslimanet bejne po te njejtin dallim...Kisha vajtur njehere ne martinitet te shikoja nje te afermen time ne ate kohe nuk lejohej te hynim brenda por vetem nga jasht nga dritarja mund te flisnim pak e te shikonim dike e ndodhi qe ne ate ore te jete e dikush tjeter aty me ne qe priste te shihte gruan e vet,pasi i del gruaja ne dritare gjeja e pare qe e pyeti ishte cfare gjinie ka femija e ajo si e pikelluar duke ditur mendimin e burrit te vet e merzitur me pak ze i thote "eshte cupe" dhe ze fytyren me duar.Ky sa e degjoi e vetmja gje qe i tha ishte "aha per cupe erdha deri ketu une" e iku me nerva...Ky ishte thjesht nje shembull qe e kam pare vete se ka e shume e shume te tjera pavaresisht qe sdoni ti pranoni ju ketu...gjithsesi esht i lire cdo kush te thote mendimin e tij.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor Empty Re: Mediat: Shqipëria rrezikon zhbalancimin gjinor

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi