Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nën hënën e Jupiterit ka një oqean  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nën hënën e Jupiterit ka një oqean  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nën hënën e Jupiterit ka një oqean

2 posters

Shko poshtë

Nën hënën e Jupiterit ka një oqean  Empty Nën hënën e Jupiterit ka një oqean

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 16 Nov 2011 - 12:26

Nën hënën e Jupiterit ka një oqean  Jupiteri123Shkëncëtarët kanë gjetur provën më të mirë që nën sipërfaqen e një prej satelitëve të Jupiterit shtrihen sipërfaqe të mëdha me ujë, lajmëroi ditën e mërkurë një revistë shkencore.

Hëna e quajtur Europa ka ngjallur gjithmonë interesim shkencor, pasi është e mbulluar nga një sipërfaqe akulli disa kilometra të trashë. Megjithatë, në fotografimet e fundit të bëra mbi hënën janë zbuluar disa vija të formuara në akull, që duket se është avull që del në sipërfaqe, si rrjedhojë e ngrohjes së brendshme të trupit qiellor.

Zbulimi i bërë nga fotografimi nga sateliti e shndërron Europën në trupin kryesor qiellor të dyshuar për ekzistencën e jetës brenda sistemit tonë diellor, pasi uji është elementi kyç për ekzistencën e saj.

Nga modelet e forcave magnetike dhe imazhet e sipërfaqes, shkencëtarët kanë dyshuar prej koëhsh se në brendësinë e hënës së Jupiterit, nën 10-30 kilometra akull, mund të ndodhet një oqean gjigant, i cili nga ana e tij duhet të jetë 160 kilometra i thellë.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nën hënën e Jupiterit ka një oqean  Empty Re: Nën hënën e Jupiterit ka një oqean

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 20:27

e mrekullueshme

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi