Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Anbeta Toromani Rikthehet ne Teater People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Anbeta Toromani Rikthehet ne Teater People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Anbeta Toromani Rikthehet ne Teater

2 posters

Shko poshtë

Anbeta Toromani Rikthehet ne Teater Empty Anbeta Toromani Rikthehet ne Teater

Mesazh nga WebMaster Thu 17 Nov 2011 - 3:52

Anbeta Toromani, një nga balerinat më të dashura për publikun, i rikthehet teatrit. Të paktën për një natë. Së bashku me Jose Perez, kolegun e saj të "Amici", do të ngjiten nesër në skenën e Festivalit Veror të Kremonës. "Anbeta dhe Jose të shoqëruar" është turi që balerinët kanë vendosur të realizojnë gjatë sezonit të verës e që e quan si një mundësi mjaft të mirë për t‘i zhvendosur emocionet nga skena e televizionit në një publik të ndryshëm. Në këtë interpretim Toromani dhe Perez do të shoqërohen nga balerinë të tjerë që vijnë nga kompani të njohura baleti(The Hamburg Ballet, Boston Ballet, Compañia Nacional de Danza…). Spektakli parashikon një program të pasur, dinamik, me pjesë të repertorit klasik, por edhe atij modern. Pjesë të veçanta koreografike të krijuara posaçërisht për këtë mbrëmje. Mediat italiane e kanë konsideruar
si një mundësi të mirë për të parë Anbetën dhe Jose në botën prej nga vijnë, teatrin. Sipas Anbetës, ideja e këtij turi veror erdhi nga mësuesja e baletit klasik në shkollën "Amici", Alessandra Çelentano. "Menduam ta transferojmë magjinë e baletit që keni parë në televizion në një atmosferë teatrale. Do të ketë koreografi të Petipa, Messerer, Balanchine, Neumeier, Forsythe, Duato, Kylian, MacMillan, të cilave do t‘u shtohen edhe realizime vetjake të Çelentano", shprehet balerina shqiptare, e cila prej vitesh e ka zhvendosur aktivitetin e saj artistik në vendin fqinj. E pyetur për dallimin mes televizionit dhe teatrit, Anbeta i ka përshkruar si dy eksperienca të ndryshme. Sipas saj, publiku teatror është më shumë i interesuar ndaj baletit, ndërsa ka shtuar se "publiku i televizionit jo domosdoshmërisht ndodhet atje për ty, por për ndonjë këngëtar apo balerin tjetër". Në këtë rast është kujtuar edhe njëherë refuzimi që iu bë balerinës nga "La Scala". "Nuk e mohoj se në atë moment u ndjeva shumë keq. Por mund të them që gjatë këtyre viteve kam marrë kënaqësi nga interpretimet e mia dhe në një farë mënyre ia kam dalë. Edhe pse arsyet zyrtare të refuzimit nuk i mësova kurrë, kam dëgjuar shumë të tilla. Jam e bindur se nuk ka qenë një vendim i institucionit si i tillë, por i disa personave që punojnë aty. Në çdo mënyrë e pranova humbjen", ka theksuar balerina. Ka pranuar se i mungon teatri. Në të kundërt nuk do të kishte pranuar ta ndërmerrte një tur të tillë.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Anbeta Toromani Rikthehet ne Teater Empty Re: Anbeta Toromani Rikthehet ne Teater

Mesazh nga Anakonda Wed 14 Mar 2012 - 6:45

se njoh.............
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi