Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Hidhet kalendari i Botërorit, Shqipëria me një plan kaotik  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Hidhet kalendari i Botërorit, Shqipëria me një plan kaotik  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hidhet kalendari i Botërorit, Shqipëria me një plan kaotik

2 posters

Shko poshtë

Hidhet kalendari i Botërorit, Shqipëria me një plan kaotik  Empty Hidhet kalendari i Botërorit, Shqipëria me një plan kaotik

Mesazh nga Durrsaku Mon 21 Nov 2011 - 21:59

Hidhet kalendari i Botërorit, Shqipëria me një plan kaotik  40987_4ZYRIH- Në Zyrih të Zvicrës do të përcaktohen sot datat e kalendarit për ndeshjet e Botërorit 2014, eliminatoret e të cilit startojnë në shtator të vitit të ardhshëm. Shqipëria ndodhet në grupin E bashkë me Norvegjinë, Slloveninë, Zvicrën, Qipron dhe Islandën, kundërshtarë që deri diku mund të konsiderohen të pranueshëm përsa i përket emrit. Por, kalendari i sotëm e gjen Shqipërinë totalisht të papërgatitur edhe pse Federata ka hartuar një strategji që më përpara. FSHF synon që të evitojë sa më shumë ndeshjet e dyfishta, pra "e premte-e martë", ndërkohë që gjithashtu do të kërkojë që të luajë që në fillim me kundërshtarët e fortë. Pavarësisht se qëllimet mund të jenë të mira dhe se gjithçka mund të jetë hartuar duke patur parasysh eksperiencat e këqija të viteve të fundit, është fakt që strategjia në raste të tilla përcaktohet nga trajneri i kombëtares. Ky i fundit vendos, duke parë edhe historikun e ekipit që drejton, se si mund të jetë rradha e ndeshjeve. Shqipëria nuk ka askënd në pankinë dhe kësisoj, plani është hartuar nga Federata. Duka do të ketë këto dy kërkesa në mbledhjen e sotme, nga e cila pritet të dalë kalendari. Megjithatë, çdo gjë është relative, ndërkohë që plani i Federatës duket kaotik, duke qenë se ai nuk është propozuar nga njeriu që mbajë përgjegjësi për sukseset apo dështimet, trajneri.

PROCEDURA
Në bazë të rregullave të përcaktuara që më parë, skuadrat e një grupi mundohen të merren vesh me njëra-tjetrën për çështjen e kalendarit të ndeshjeve. Skuadra që është kokë grupi zakonisht është ajo që harton një plan paraprak dhe ua vendos në tryezë përfaqësuesve të shteteve të tjera. Këta të fundit japin pëlqimin ose jo, por asnjëherë nuk mungojnë sugjerimet apo edhe debatet, pasi çdo përfaqësues ka të drejtën të kërkojë ndryshimet e planit. Shpesh, federatat e gjejnë një konsensus, por ka patur edhe raste kur kjo nuk ka ndodhur. Në këto momente hyn në lojë FIFA ose UEFA, në varësi të kompeticionit. Ato caktojnë një datë dhe kalendari hidhet me short.

PRECEDENTI
Shqipëria ka vuajtur shumë në të shkuarën për shkak të mungesës së një strategjie të mirëfilltë apo dhënies së konsensusit në mënyrë "bujare" gjatë momentit të hartimit të kalendarit. Rasti më flagrant ishte ai i eliminatoreve të Botërorit 2010, kur ndeshja me Maltën në La Valeta, u la për në muajin shkurt. Kjo periudhë zakonisht është më e tmerrshmja për kombëtaren shqiptare. Shumë nga lojtarët kuqezi sapo kthehen nga grumbullimi i dimrit, sidomos lojtarët që luajnë në kampionatin shqiptar. Dy vjet më parë, maltezët barazuan 0-0 me Shqipërinë, në një ndeshje që ata edhe mund ta kishin fituar, duke parë formën e keqe të skuadrës shqiptare. Pas takimit, zyrtarët e Federatës së Maltës pranuan se ata e kishin kërkuar enkas në shkurt këtë ndeshje, duke ditur që ekipet e tjera kanë probleme. "U çuditëm që Shqipëria pranoi", bëri të ditur atëherë Federata Malteze.
(m.a/A. Latifi/BalkanWeb)
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Hidhet kalendari i Botërorit, Shqipëria me një plan kaotik  Empty Re: Hidhet kalendari i Botërorit, Shqipëria me një plan kaotik

Mesazh nga Anakonda Tue 21 Feb 2012 - 3:20

Shpresoj ta nise me kemben e mbare.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi