Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Italia: Studentët shqiptarë, të dytët nga të huajt e universiteteve tona People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Italia: Studentët shqiptarë, të dytët nga të huajt e universiteteve tona People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Italia: Studentët shqiptarë, të dytët nga të huajt e universiteteve tona

2 posters

Shko poshtë

Italia: Studentët shqiptarë, të dytët nga të huajt e universiteteve tona Empty Italia: Studentët shqiptarë, të dytët nga të huajt e universiteteve tona

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 25 Nov 2011 - 12:07

Italia: Studentët shqiptarë, të dytët nga të huajt e universiteteve tona Italia-festimeRomë, 25 nëntor, NOA - Në kontingjentin e studentëve të huaj në Itali, shqiptarët renditen të dytët, pas atyre kinezë. Kjo është e dhëna më e fundit që mbërrin nga statistikat italiane të arsimit, sipas të cilës, kjo kategori në tërësi zë 3.6% të totalit të studentëve të huaj që preferojnë universitetet italiane për të marrë një diplomë.

Raporti në fjalë, i cituar nga e përditshmja “Repubblica”, pohon sesi numri i tyre në klasat e universitetit, rritet vit pas viti. Dhe degët që studentët shqiptarë preferojnë më shumë në Itali, janë ajo e Ekonomisë, ndjekur nga Mjekësia dhe Inxhinieria.

Të dhënat tregojnë gjithashtu se studentët e huaj të regjistruar në vitin akademik 2010-2011 kanë shënuar një një rritje në krahasim me vitet e mëparshme. “Pas Italisë, Kina dhe Shqipëria janë dy vendet më të përfaqësuara në auditoret e universiteteve tona”, citojnë ekspertët italianë të arsimit.

Duke vijuar më tej me faktin se në total, numërohen 61.777 studentë të huaj në universitetet italiane; duke u renditur gjithsesi pas Gjermanisë ku studentët e huaj zënë 10.9% të totalit, apo në Francë ku zënë 11.2% dhe pothuajse 20% në Mbretërinë e Bashkuar.

Në Itali, të dhënat zyrtare flasin për një rritje të këtij treguesi me shifrën e qëndrueshme prej 0.2% në vit. Kjo mund të shpjegojë edhe faktin se përse punësimi i të huajve me diploma universitare ka qenë në rritje në vendin përtej detit, nga 3.8% në vitin 2008 në 4.6% në vitin 2010.
Ku mund të studioni? Ndër studentët e huaj, 33% preferojnë Italinë e Qendrës. Një përqendrim i tyre që shpjegohet nga prania e tyre në qytete të tilla si Roma (9449 studentë të huaj), Firence (2942) dhe Piza (1427) etj.

Ndërsa sa i përket zgjedhjes së degëve, statistikat e arsimit të lartë italian tregojnë se studentët e huaj që studiojnë ekonomi numërohen 18.2% të totalit. Ata për Mjekësi dhe Kirurgji numërojnë 13.8% të totalit, ndërsa shkencat e Komunikimit janë të fundit në renditjen e preferencave, me vetëm 0.6% të frekuentimit në total të tyre.

n.e/NOA
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Italia: Studentët shqiptarë, të dytët nga të huajt e universiteteve tona Empty Re: Italia: Studentët shqiptarë, të dytët nga të huajt e universiteteve tona

Mesazh nga WebMaster Fri 25 Nov 2011 - 12:10

Yes yes yes hahahahaha celebrate005
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi