Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Greqi, largohen nga administrata 20 mijë vetë  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Greqi, largohen nga administrata 20 mijë vetë  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Greqi, largohen nga administrata 20 mijë vetë

2 posters

Shko poshtë

Greqi, largohen nga administrata 20 mijë vetë  Empty Greqi, largohen nga administrata 20 mijë vetë

Mesazh nga Durrsaku Mon 28 Nov 2011 - 4:16

Për herë te pare ne historine e shtetit grek, të hënën largohen nga administrata shteterore rreth 20 mijë vetë.

Prej tyre 4 mijë dalin automatikisht ne pension,ndersa 16 mijë te tjeret, hyjne ne statusin personelit rezerve me 60% te rroges baze te tyre, per te dale ne pension ne fund te vitit 2013.

Qellimi i kesaj reforme eshte zvogelimi i aparatit shteteror ne nje mase prej 30%, ne menyre qe te reduktohen shpenzimet. Vendet bosh qe do te ngelen nuk do te plotesohen dhe do te shkurtohen edhe nga organika e institucioneve. Gjithashtu vleresohet se me ane te kesaj mase do te kryhet nje ristrukturim i sektorit teper te fryre shteteror ne Greqi qe numeron 17 ministri, 71 sekretari te pergjithshme dhe te vecanta,150 drejtori te pergjithshme dhe 3753 departamente, duke qene nje prej sektoreve me burokratike ne Europe.

Vala e dyte e kesaj reforme do te vije ne muajin janar, kur do te largohen nga kompanite gjysem shteterore mbi 12 mijë,ndersa flitet se deri ne vitin 2015 administrata shteterore do te reduktohet me 300 mijë vete.

Pervec kesaj mase te rrepte te progamit antikrize qe po zbaton Greqia ne kembim te ndihmes ekonomike nga BE dhe FMN ,prej 1 janarit te 2012, nenpunesit shteterore do te marrrin rroga te reduktuara nga 6% deri 50%. Reduktime te te ardhurave te tyre do te kene edhe te gjithe qytetaret qe kane te ardhura mbi 5000 euro ne vit. Kjo do te thote qe do te taksohen edhe ata pensioniste qe marrin 450 euro ne muaj.

Pervec masave te rrepta ne kurriz te tyre, greket ndjekin oret e fundit me ankth zhvillimet ne arenen europiane per te ardhmen e Eurozones,ndersa neser nga samiti i ministrave te Eurogrup dhe Ecofin, Athina pret me padurim vendimin per levrimin e kestit te 6 te ndihmes prej 8 miliardë eurosh

http://top-channel.tv/artikull.php?id=223802&ref=fp
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Greqi, largohen nga administrata 20 mijë vetë  Empty Re: Greqi, largohen nga administrata 20 mijë vetë

Mesazh nga Anakonda Mon 19 Mar 2012 - 7:50

me mire te ikin sesa te vdesin.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi