Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vegjetariania shpëtohet nga një zemër derri People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vegjetariania shpëtohet nga një zemër derri People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vegjetariania shpëtohet nga një zemër derri

3 posters

Shko poshtë

Vegjetariania shpëtohet nga një zemër derri Empty Vegjetariania shpëtohet nga një zemër derri

Mesazh nga Aяtємιѕα Tue 29 Nov 2011 - 11:15

Vegjetariania shpëtohet nga një zemër derri DerratNjë 18-vjeçare me një keqformim të lindur në zemër iu nënshtrua një transplanti të rrallë, ku në trupin e saj u fut një pjesë e një zemre të derrit.

E përballur me një vdekje të sigurt dhe në pamundësi për të gjetur në një kohë të shpejtë një zemër të re, britanikja Robyn Cairney pranoi operacionin eksperimental, në të cilën asaj iu përshtat një valvulë dhe një pjesë nga aorta e zemrës së derrit.

Me këtë operacion, ajo mund të jetojë edhe për 20 vjet të tjera pa ndërhyrje, kohë për të cilën pjesa e përshtatur mund të kryejë punën e saj pa problem. Për ironi të fatit, 18-vjeçarja është një vegjetariane.

”Mbeta e shokuar kur mësova për diagnozën dhe u trondita dyfish kur më thanë për zgjidhjen që kishin gjetur. Unë jam një vegjetariane dhe kjo ishte një zgjedhje e vështirë, por mjekët më bënë të qartë që nga kjo do të varej nëse do të vazhdoja të jetoja ose jo. Pavarësisht parimeve të mia, mendova se duhet të zgjidhja jetën”, deklaroi adoleshentja për një gazetë.

E diagonistikuar fillimisht me azëm, analizat e detajuara zbuluan se 18-vjeçarja, në fakt vuante nga një stonezë e aortës, që është një ngushtim i venës kryesore të trupit. Si rrjedhojë e kësaj sëmundjeje të rrallë, jo i gjithë gjaku që pompohet nga zemra vazhdon rrugën e tij, pasi një pjesë kthehet pas për shkak të presionit dhe me kalimin e kohës, shkakton bllokimin e zemrës.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vegjetariania shpëtohet nga një zemër derri Empty Re: Vegjetariania shpëtohet nga një zemër derri

Mesazh nga CuN@BosS/ Tue 29 Nov 2011 - 11:19

ishalla sosht nai derr i eger se mjer burri cka per te heq Vegjetariania shpëtohet nga një zemër derri 426788
CuN@BosS/
CuN@BosS/
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : - Shijak -Albania
Postime Postime : 6010
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/01/2009
Mosha Mosha : 42
Hobi Hobi : + Programator @ iNfO!-

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vegjetariania shpëtohet nga një zemër derri Empty Re: Vegjetariania shpëtohet nga një zemër derri

Mesazh nga Anakonda Sat 24 Mar 2012 - 18:51

i shkreti derr cfare qenka duke hequr me ty.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vegjetariania shpëtohet nga një zemër derri Empty Re: Vegjetariania shpëtohet nga një zemër derri

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi