Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Bëjmë sport 1 minutë në ditë, shmangim diabetin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Bëjmë sport 1 minutë në ditë, shmangim diabetin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bëjmë sport 1 minutë në ditë, shmangim diabetin

2 posters

Shko poshtë

Bëjmë sport 1 minutë në ditë, shmangim diabetin Empty Bëjmë sport 1 minutë në ditë, shmangim diabetin

Mesazh nga Emona Sat 10 Dec 2011 - 11:22

Vetëm një minutë ushtrim në ditë mund të parandalojë diabetin, bënë të ditur kërkuesit.

Kryerja e disa sprinteve të shkurtra çdo ditë mund të jetë i mjaftueshëm për të ndaluar diabetin e llojit të dytë.

Kërkuesit e Universitit të Bathit i kërkuan disa vullnetarëve, pa jetë sportive, që të kryenin dy sprinte 20 sekondëshe ose një stërvitje një minutëshe, tre herë në javë.

Të testuar pas gjashtë javësh, tek vullnetarët u verifikua një përmirësim mesatar prej 28% në mënyrën e funksionimit të insulinës dhe të lëshimit të saj në gjak.

Që më parë ishte provuar se stërvitja e vazhdueshme është efikase në shmangien e diabetit dhe sëmundjeve të tjera. Megjithatë, si pasojë e mungesës së motivimit dhe rritjes së ngarkesës profesionale, pupullsitë perëndimore, përfshie dhe atë shqiptare, janë gjithmonë e më pak të prirur që t’i kushtojnë kohë vetes.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bëjmë sport 1 minutë në ditë, shmangim diabetin Empty Re: Bëjmë sport 1 minutë në ditë, shmangim diabetin

Mesazh nga Anakonda Tue 7 Feb 2012 - 19:05

Po un si bej nga 1ore ne dite?
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi