Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si te shmangim mungesen e enrgjise gjate pranveres People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si te shmangim mungesen e enrgjise gjate pranveres People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si te shmangim mungesen e enrgjise gjate pranveres

Shko poshtë

Si te shmangim mungesen e enrgjise gjate pranveres Empty Si te shmangim mungesen e enrgjise gjate pranveres

Mesazh nga Emona Tue 27 Mar 2012 - 0:45

Si te shmangim mungesen e enrgjise gjate pranveres E_-lodhurPranvera nuk sjell vetem gezim, por edhe lodhje, nervozizem, mungese energjie, veshtiresi, humbje te oreksit, dhimbje koke, stres. Sipas nje studimi te kryer nga kompania italiane “Eurosalus”, kjo befasi me trupin tone ne fillim te veres ndodh pasi ai gjendet ne lufte me pershtatjen ndaj ritmeve te reja sezonale.

Shkaku kryesor i kesaj, shpjegon dr. Gabriel Piuri, vjen nga rritja e oreve aktive te organizmit ne teresi, duke e bere ate qe te konsumoje me shume energji.

Por jo vetem. Edhe ndryshimi i ores ju ben qe te flini nje ore me pak, e kesisoj per disa njerez ky kthehet ne nje shqetesim te vertete.

Per te mposhtur keto semundje tipike te pranveres, parulla kryesore eshte: Rregullsi, qe do te thote permbushje e nje cikli te rregullt gjumi.

Themelore per fizikun tone, por edhe per mendjen tone eshte qe te shkojme ne shtrat dhe te zgjohemi ne te njejten kohe.

Por cfare te hame ne pranvere? Lidhur me ushqimin ne ndryshimin e sezonit paraqitet e nevojshme qe te rritet konsumi i frutave dhe perimeve. Keshilla tjeter qe jepet ne kete sezon eshte edhe ajo e rritjes se furnizimit te trupit me me shume vitamina.

Sa u perket mineraleve, magnezi eshte i rendesishem ne kete sezon, pasi forcon muskujt, siguron energji dhe humbje te humorit te keq, ne saje te veprimit qe ushtron ne sistemin tone nervor.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi