Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM)

2 posters

Shko poshtë

10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM) Empty 10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM)

Mesazh nga Emona Mon 12 Dec 2011 - 3:18

10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM) Lumturia

Çfarë është lumturia? Charles Schulz thotë se është si një qenush i gëzuar ndërsa John Lenon mendon se lumturia është si një armë e nxehtë. Çfarëdo qoftë ajo, në botë ekzistojnë shumë matës të lumturisë së vendeve, por një nga ato më seriozët është Legatum Institute.

Studimi i këtij Instituti i publikuar në revistën Forbes, bazohet në të dhëna 40 vjeçare dhe e vlerëson lumturinë e vendeve duke matur; ekonominë, sipërmarrjen, qeverisjen, edukimin, shëndetin, sigurinë, lirinë personale dhe kapitalin shoqëror.

Në renditjen për vitin 2011 ajo pozicionin si vendin më të lumtur Norvegjinë. Prej tre vitesh ky cilësohet si vendi më i gëzueshëm në tokë. /albeu.com/


Ja 10 vendet më të lumtura në botë:

1. Norvegji - Për të tretin vit në vend të parë. Me një GDP prej 54 000 dollarë për vit është mes vendeve më të pasura në botë dhe i pari vend social si dhe i dyti sa i takon sigurisë.

10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM) 9348

2. Danimarkë - Për të tretin vit qëndron në vendin e dytë. Vendi i vogël është i pari sa i takon sipërbarrjes dhe mundësive dhe bazohet në një nivel të lartë të kualitetit social. Ka konston më të ulet në botë të jetesës.

10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM) 9349

3. Australi - Është ngjitur nga vendi i pestë në të tretin për shkak të edukimit të përkryer, qeveri efiçente dhe zhvillimit të tregtisë bazuar tek burimet natyrore.

10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM) 9350

4. Zelanda e Re - Zelanda e Re është e dyta sa i takon qeverisje, edukimi dhe lirisë personale. Nuk ka vend më tolerant për emigrantët.

10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM) 9351


5. Suedi - Ka nivelin më të lartë të pjesëmarrjes në politikë dhe barazinë sociale kombinuar kjo me mbrojtjen e mjedisit dhe teknologjinë e lartë.

10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM) 9352

6. Kanada - Vendi më i lulëzuar në Amerikë. Kanadaja renditet e para sa i takon lirisë personale. Një vend me hapësira gjigande ajo njihet si vend shumë tolerant dhe mikpritës.

10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM) 9353

7. Finlandë - Ashtu si “motrat e saj skandinave”, feja është një mendim i mëvonshëm në Finlandë, pasi me vetëm 13% shkojnë në kishë. Ajo renditet e treta në arsimim dhe sipërmarrje.

10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM) 9354

8. Zvicër - Numër një në qeverisje, e dyta për shëndetin dhe ekonominë. Vendi më i stabilizuar në Evropë.

10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM) 9355

9. Hollandë - Ka një demokraci të fuqishme me liri të gjerë civile dhe më shumë kohezion social, raportohet se 90% e holandezëve marrin kënaqësi të përditshme nga rrethinat e tyre natyrore.

10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM) 9356

10. SHBA - Një vend i përkryer për të nisin një biznes. Gjithashtu është numër një për shëndetin, ujin e pastër dhe është qeveria që shpenzon më shumë për kujdesin shëndetësor.

10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM) 9357

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM) Empty Re: 10 vendet më të lumtura në botë (FOTO LAJM)

Mesazh nga Anakonda Tue 13 Nov 2012 - 5:32

a sa qef e kam ket shban vend shum shum perrallor
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi