Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Norvegji, mungon gjalpi People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Norvegji, mungon gjalpi People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Norvegji, mungon gjalpi

2 posters

Shko poshtë

Norvegji, mungon gjalpi Empty Norvegji, mungon gjalpi

Mesazh nga Aяtємιѕα Tue 13 Dec 2011 - 14:03

Norvegji, mungon gjalpi 49352Është zhdukur nga supermarketet, kërkohet në tregun e zi, papritur gjalpi është bërë çështje shtetërore në Norvegji.

Zbulimi, në prag të festave të fundvitit, se rezervat kombëtare kanë shteruar ka përhapur panik në popullatë dhe ka provokuar ndërhyrjen e qeverisë, e shtrënguar të ulë doganën për të favorizuar importin.

Mungesa e gjalpit në Norvegji ka shkaktuar një lloj histerie masive, pasi ai është përbërësi kryesor i ëmbëlsirave të fundvitit. Paniku ka shpërthyer dhe në rrjet me një sërë kërkesash për ndihmë, të publikuara ngado në rrjetet socialë.

Një kor i vërtetë kërkesash për ndihmë dhe donacione gjalpi e drejtuar nga blogger norvegjezë të cilët kërkojnë ndihmë nga bota duke qenë se pa gjalpë ëmbëlsirat e tyre nuk do të ishin të mundura, “Një tragjedi kombëtare” e cilësojnë këta të fundit.

Kështu si në ditët e luftës, ka lulëzuar tregu i zi, kontrabanda e spekulimi. Arsyet që kanë çuar në këtë pikë janë prodhimi më i ulët i qumështit dhe një modë e përhapur në Norvegji e një diete e pasur me yndyrna dhe e varfër në karbohidrate e cila ka shtuar konsumin e prodhimit në fjalë.

Të tjerë ja venë fajin kooperativës që dominon tregun se ka gabuar planifikimin e prodhimit por edhe tarifat doganore të larta që Norvegjia jo pjestare e BE, ka vendosur mbi importin e ushqimeve.

Po si në çdo tregim Krishtlindje edhe kjo histori do të përfundojë më një fund të mirë. Përballë panikut dhe figurës së keqe qeveria ka ulur taksat doganore në favor të importimit të gjalpit.

(ar.si/BalkanWeb)
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Norvegji, mungon gjalpi Empty Re: Norvegji, mungon gjalpi

Mesazh nga Anakonda Fri 23 Mar 2012 - 21:43

po te vijn tek ne,sepse u japim gjalp sa te duan ata.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi