Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjahu për diamantet e gjithësisë për momentin mision i pamundur People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjahu për diamantet e gjithësisë për momentin mision i pamundur People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjahu për diamantet e gjithësisë për momentin mision i pamundur

Shko poshtë

Gjahu për diamantet e gjithësisë për momentin mision i pamundur Empty Gjahu për diamantet e gjithësisë për momentin mision i pamundur

Mesazh nga Emona Thu 15 Dec 2011 - 9:54

Gjahu për diamantet e gjithësisë për momentin mision i pamundur F.1212235501437_210

Edhe pse çdokush ka të drejtë të mendoj për shkuarjen në planetin diamant dhe të fitoj një pasurisë të tërë me një çuarje të kacisë, shkencëtarët porosisin se kushtet për jetesë atje dhe largësia nga Toka, paraqesin pengesa që vështirë kapërcehen.

Ka kohë që dihet se janë zbuluar planetët e pasur me diamante, por dhe se thjeshtë janë tepër larg nga Toka. Sipas fjalëve të Cayman Unterborn, i cili është duke bërë doktoraturë në Universitetin e Ohajos, këta planet janë në largësinë prej në mes 73 dhe 250 vjet drita nga Toka, shkruan Huffington Post.

Ky nuk është problemi i vetëm, për shkak se këta planet janë vende të errët dhe të ftohës, në të cilët jetesa siç e njeh njeriu, thjeshtë nuk mund të mbijetoj. Problemi përfundimtar janë diamantet, për shkak se ata në ato planetë ndodhen thellë nën sipërfaqe, respektivisht rreth 150 kilometra nën sipërfaqen e planetëve.

Për krahasim, vrima më e thellë që e ka bërë njeriu në Tokë është 12 kilometra dhe këtë rekord e mban Exxon Neftegas Limited. Për shkak të kësaj, madje edhe të arrihej deri atje, të mbijetojën kushtet e vështira, do të nevojitej një kaci me të vërtetë unike për të nxjerr ata diamant në sipërfaqe.

Nga gjërat tjera interesante rreth këtyre planetëve, vlen të ceket edhe se ata janë kryesisht të përbërë nga vullkanet joaktive masa e të cilëve mund të jetë edhe deri 15 herë më e madhe se ajo e Tokës. Por, për ndryshim nga Toka, bërthama e së cilës është e pasur me hekur, ndërsa sipërfaqja me materiale në bazë silici, në planetët diamante kryesisht do të mbretëronte karboni. /Telegrafi/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi