Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Smira dhe shoqeria e sotme  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Smira dhe shoqeria e sotme  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Smira dhe shoqeria e sotme

2 posters

Shko poshtë

Smira dhe shoqeria e sotme  Empty Smira dhe shoqeria e sotme

Mesazh nga WebMaster Sun 18 Dec 2011 - 11:21

Por për paqe shoqërore është vendimtare që dallimet në shoqëri të jenë të argumentueshme dhe që secili të shohë mundësi për të arritur diçka në jetë përndryshe zgjohen tek njerëzit ndjenjat e smirës.
Smira është një institucion i moçëm, që nuk i lejon diferencat të marrin përmasa tepër të mëdha. "Smira funksionon si një lloj sistemi paralajmërues shoqëror", i këtij mendimi është sociologu gjerman Sighard Neckel (Zighard Nekel), "pasiqë na tregon se ku në shoqëri ka favore dhe privilegje të padrejta".Nëse smira më parë ishte një mëkat i pafalshëm, duket sot t'i përgjigjet normave shoqërore.
"Ne përjetojmë gjendjen paradoksale në të cilën në shoqërinë tonë flitet tërë kohës për pasjen e mundësive financiare por nga ana tjetër parimi i pasjes së mundësive financiare nuk pranohet një herë e mirë", vëren me shqetësim sociologu Sighard Neckel.

Smira e bardhë nuk mundet të shkëputet nga smirëzia dhe kjo e fundit nuk mund të kthehet në të bardhë.

Psikologu Rolf Haubl e përshkruan kështu smirën: "Ka disa përbërës duf-zemërimi dhe pikëllimi." Sipas një autori të një studimi mbi smirën, me fjalë të tjera mund të thuhet se njeriu sheh diçka që lakmon në zotërim të një tjetri dhe ose nxehet mbi këtë ose pikëllohet, që pikërisht ai tjetri e ka atë.

Smira haset kudo, sipas hetimeve që kanë bërë biologët. Tek orangutanët është njësoj si tek njerëzit, smira buron nga krahasimi dhe dëshirimi.

Smirën e përjetojmë për herë të parë në fëmijëri kur për shembull motrat apo vëllezërit më të vegjël tërheqin tek ta vëmendjen e prindërve dhe ne mendojmë se nuk na duan më aq shumë sa më parë. Varet nga sjellja e prindërve nëse kjo gjendje e pashmangshme kthehet në ndjenja të vazhdueshme smire. Ndjenjat e smirës shndërrojnë njeriun. Njerëzve të cilëve iu është ngrënë haku në vazhdimësi që kur kanë qenë të vegjël mund të jenë të prekshëm tërë jetën nga ndjenjat e smirës.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Smira dhe shoqeria e sotme  Empty Re: Smira dhe shoqeria e sotme

Mesazh nga Anakonda Wed 25 Jan 2012 - 7:50

Po ku ke shoqni sot pa interes,sot po ta ben kusherira nga pas kraheve dhe jo me shoqja.Me mire i mbaj vete sekretet sesa tia tregoj dikujt dhe te perfitojne mbi kurrizin tim.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi