Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Adoleshentët e varur nga Facebook, më tepër të varur edhe nga alkooli e droga People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Adoleshentët e varur nga Facebook, më tepër të varur edhe nga alkooli e droga People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adoleshentët e varur nga Facebook, më tepër të varur edhe nga alkooli e droga

2 posters

Shko poshtë

Adoleshentët e varur nga Facebook, më tepër të varur edhe nga alkooli e droga Empty Adoleshentët e varur nga Facebook, më tepër të varur edhe nga alkooli e droga

Mesazh nga Emona Tue 20 Dec 2011 - 2:41

Adoleshentët e varur nga Facebook, më tepër të varur edhe nga alkooli e droga Facebook

Tiranë, 20 Dhjetor 2011, NOA/ Arlinda Koçi – Sipas një studimi të fundit, adoleshentët që përdorin për orë të tëra çdo ditë, faqet e rrjetit social si Facebook, kanë më shumë gjasa të përfundojnë të varur nga konsumi i drogave dhe alkoolit.

Shkencëtarët në Universitetin e Columbias, intervistuan më shumë se 1. 000 fëmijë të moshës mes 12 dhe 17 vjeçare, përmes një sondazhi online dhe 1.000 adoleshentë të tjerë u intervistuan përmes telefonit, raporton agjencia e lajmeve NOA.al.

Ata zbuluan se adoleshentët, të cilët kalonin shumë kohë në rrjetet sociale çdo ditë, janë pesë herë më të rrezikuar për të pirë duhan sesa ato që nuk i vizitojnë faqet e internetit.

Ata kishin tre herë më shumë gjasa për të konsumuar alkool dhe dy herë më shumë mundësinë e pirjes së duhanit.

Kjo anketë kishte vënë re se 40 për qind e të gjithë adoleshentëve kishin të publikuara fotografi me miqtë e tyre duke u dehur, në rrjete sociale si Facebook dhe MySpace.

Gjysma e të rinjve, të cilët u shprehën se kishin parë fotografitë e adoleshentëve të dehur, ishin vetëm 13 vjeç apo edhe më të rinj.

Tashmë për studiuesit, duket se ka ardhur koha që ata të veprojnë dhe të përfitojnë nga faqet e rrjeteve sociale si Facebook, për të vendosur ekspertizën e tyre teknologjike, për të ulur kështu numrin e imazheve të tilla dhe për të mohuar përdorimin e këtyre faqeve për adoleshentët, të cilët postojnë foto në gjendje të dehur.

Prindërit janë shpesh në errësirë ​​kur bëhet fjalë për rreziqet. Një studim, i cili përfshinte 500 prindër, ka zbuluar se 86 për qind e tyre nuk e kanë menduar ndonjëherë se faqet e rrjeteve sociale rrisin rrezikun e konsumimit të alkoolit dhe duhanit.

a.k/r.b/NOA

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Adoleshentët e varur nga Facebook, më tepër të varur edhe nga alkooli e droga Empty Re: Adoleshentët e varur nga Facebook, më tepër të varur edhe nga alkooli e droga

Mesazh nga Anakonda Tue 13 Nov 2012 - 19:00

po un qe jam maniake forumi si i thohet ksaj?:xP

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi