Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

+14
Anakonda
Maksi
EMI
Aristogata
CuN@BosS/
Shkembi
WebMaster
Tonii
Leo_uk
Єямєℓiиdå
dajti modh
Aяtємιѕα
Arabela
Darius
18 posters

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtë

 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga Darius Tue 20 Dec 2011 - 11:23

First topic message reminder :

Nëse do të kishte më shumë gra drejtuese në postet e financës dhe politikës ndoshta kriza që po përjetojmë sot do të ishte evituar. Ose të njëjtin rezultat do të kishim pasur nëse burrat do të komandonin me një kujdes të veçantë, me atë që gratë aplikojnë për të administruar pushtetin.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Fitime më të larta

Bëhet fjalë për një opinion të dalë nga studime që nuk kanë fare të bëjnë me të ashtuquajturën luftë seksesh. Njëri prej tyre, me emrin “Gratë janë të rëndësishme”, është zhvilluar në vitet 2010-2011 dhe mban firmën e “McKinsey”-t, një nga shoqëritë më të rëndësishme të këshillimit drejtues në botë. Duke vëzhguar në më shumë se 50 vende stilin e pushtetit të mijëra menaxherëve burra e gra dhe lidhjen mes tyre me rezultatet e kompanisë, “McKinsey” arriti në përfundimin se nëse një kompani ka një grua si drejtuese, kjo është një garanci më e mirë suksesi se sa ato që drejtohen nga meshkujt. Madje u pa se me gratë në krye të detyrës, kompanitë arrinin të fitonin më shumë. Kjo, sipas studimit, ndodh sepse gratë menaxhere, më shpesh se sa burrat, adaptojnë disa lloje sjelljesh që për momentin rezultojnë shumë efikase. Po sipas studimit, nëse një grua në një post drejtues rrethohet nga shumë punonjës meshkuj, ka rrezik që sjelljet e saj të ndikohen nga ato të tyre. Ndaj është shumë e rëndësishme që numri i punonjësve dhe ndarja në femra meshkuj të jetë ajo e duhura.

Të komunikueshme dhe të kujdesshme
Po cilat janë këto sjellje që sipas “McKinsey”-t gratë në detyra drejtuese aplikojnë në krahasim me meshkujt?
Fillimisht drejtueset femra priren të kalojnë më shumë kohë me kolegët e tyre meshkuj, duke u shpjeguar, mësuar, duke u bërë tutore, bashkëpunëtore, përveçse i dëgjojnë me kujdes. Pastaj gratë janë më të zonjat në sqarimin e objektivave, përgjegjësitë e gjithsecilit dhe çmimet për rezultatet e arritura. Për më tepër, femrat më shpesh se meshkujt, respektohen më shumë në rolin e tyre si drejtuese, sepse marrin gjithmonë parasysh pasojat etike të vendimeve dhe mënyrën se si i vlerësojnë të tjerët ato. Përkundrazi, burrat në poste drejtuese janë më të zotë se gratë vetëm në 2 nga 9 sjelljet “pozitive” të analizuara (në 5 të tjerat rezultatet janë të ngjashme ose në avantazh të lehtë për gratë) në kontrollin e punës të çdo bashkëpunëtori dhe në kapacitetin për të marrë vendime të vetëm e për t’i aplikuar më pas.
Më tepër pragmatizëm, por mbi të gjitha më tepër kujdes ndaj zhvillimit, ndaj marrëdhënieve, ndaj komunikimit dhe vlerësimeve që të tjerët mund të japin për zgjedhjet e tyre nga ana e grave menaxhere; më shumë vendosmëri dhe aftësi për të respektuar rregullat nga ana e burrave. Deri këtu duket sikur nuk ka asgjë të re. Sipas shumë antropologëve, prej mijëvjeçarësh ekzistonte kjo diferencë në pushtetin e ushtruar nga femrat dhe nga meshkujt

Çështje etike?
“Që burrat dhe gratë kanë në përgjithësi një etikë të ndryshme, d.m.th. një mënyrë të ndryshme për të vlerësuar se si është më mirë të sillemi, edhe kur bëhet fjalë për administrimin e pushtetit, është një mendim i ngulitur që prej viteve ‘80 e që ka kaluar çdo lloj kërkimi sociologjik dhe psikologjik”, thotë një politologe e Universitetit të Pavias. “Shumë studiues mbështesin tezën se nuk ekziston vetëm një dimension i etikës, ai mashkullor i bazuar te drejtësia, por që gratë krijojnë një tjetër të bazuar te koncepti i kujdesit”. Ajo që teorizoi këtë diferencë e para ishte Carol Gilligan, pedagoge e psikologjisë evolutive në Universitetin e Harvardit. Nga studimi u arrit në përfundimin se gratë kanë një mënyrë të tyren për të vlerësuar zgjedhjet: as inferiore, as superiore se mënyra e meshkujve, por thjesht ndryshe.

Drejtësi dhe kujdes
Parimi që rregullon zgjedhjet e femrave në fakt nuk është ai se çfarë është e drejtë apo e gabuar, por ai i kujdesit, d.m.th. se çfarë është më mirë ose me më pak dëme në një moment të caktuar për numrin më të madh të personave. Gratë, shkruante Gilligan, më tepër se pas një sistemi rregullativ e vlerësonin botën për lidhjet njerëzore. “Ajo që duket hapur, duke parë se si gratë e ushtrojë pushtetin, është se ato kanë një botë të tyre, një botë të veçantë”. Edhe Anne Stevens, docente e studimeve europiane në Universitetin e Birmingemit dhe autore e librit “Gratë, pushteti dhe politika”, tregon se nga studimet e shumta në Amerikë dhe Europë del se femrat e jetojnë politikën me më shumë përgjegjësi dhe me më pak konfliktualitet.

Pjesa kritike
Por a mjafton që gratë të jenë në pozicione drejtuese, sepse janë më të kujdesshme dhe më të përgjegjshme në atë që bëjnë? “Qeverisja femërore është një rast shumë i hershëm për t’u analizuar deri në fund”, tregojnë psikologët. Në të vërtetë, pjesa më e madhe e studiuesve sot mendon se të dyja sekset i përdorin të dyja këto dimensione të etikës (drejtësinë dhe kujdesin) për të bërë zgjedhjet e duhura. Kjo varet edhe nga rrethanat. Sot ndryshe nga shumë vjet më parë, duket se rrethanat janë pjekur për të ushtruar pushtetin në një botë që gjithmonë e më shumë po drejtohet nga gratë, gjë që nuk i pengon meshkujt të veprojnë si ato. Shembulli më i mirë për këtë është Presidenti amerikan, Barak Obama, që mes të tjerave u ka besuar grave role shumë të pushtetshme (nga Hilari Klinton, sekretare e Shtetit deri te Sonia Sotomajor, gjykatëse e Gjykatës Supreme në vend). Obama fitoi dhe entuziazmoi njerëzit në të gjithë botën falë një premtimi: “Ju kam për zemër”.
Darius
Darius
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 11502
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 25/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë


 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Re: Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga EMI Wed 4 Jan 2012 - 13:20

Aristogata shkruajti: :541221: :541221: apo nuk eshte dhe von tani (tongueout)
po per qomilin eshte normal mi..se ai gjithmone turni 3 rrin, se diten flen gjume... [QeSh] [QeSh] [QeSh]
EMI
EMI
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 9553
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/09/2011
Hobi Hobi : Te iki larg..

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Re: Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga CuN@BosS/ Wed 4 Jan 2012 - 14:39

Sa shum mdun kto gocat muve njelen tu ber plane QOMILIT kom per ti bo i supiz kom per ta habis fare [You must be registered and logged in to see this image.]
CuN@BosS/
CuN@BosS/
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : - Shijak -Albania
Postime Postime : 6010
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/01/2009
Mosha Mosha : 42
Hobi Hobi : + Programator @ iNfO!-

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Re: Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga EMI Sun 8 Jan 2012 - 5:47

Cun@Boss/ shkruajti:Sa shum mdun kto gocat muve njelen tu ber plane QOMILIT kom per ti bo i supiz kom per ta habis fare [You must be registered and logged in to see this image.]
QOMILO UNE KAM ME TE HABIT TY...KAM QEN NGA LAGJA JOTE SOT
EMI
EMI
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 9553
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/09/2011
Hobi Hobi : Te iki larg..

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Re: Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga Darius Sun 8 Jan 2012 - 5:51

Larg qoft pa qeverisje dhe po na marin shpirtin :[HuH]: :[HuH]:
Darius
Darius
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 11502
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 25/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Re: Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga Arabela Sun 8 Jan 2012 - 5:55

Darius shkruajti:Larg qoft pa qeverisje dhe po na marin shpirtin :[HuH]: :[HuH]:
bahce me trendafile do ishte,,,, celebrate005 celebrate005 [QeSh] [QeSh] [QeSh] (tongueout)
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 30

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Re: Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga Maksi Sun 8 Jan 2012 - 5:56

sme intereson
Maksi
Maksi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 31226
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2011

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Re: Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga Darius Sun 8 Jan 2012 - 5:58

Arabela shkruajti:
Darius shkruajti:Larg qoft pa qeverisje dhe po na marin shpirtin :[HuH]: :[HuH]:
bahce me trendafile do ishte,,,, celebrate005 celebrate005 [QeSh] [QeSh] [QeSh] (tongueout)
:[HuH]: trendafil me gjemba [ZbarDh DhemBet]
Darius
Darius
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 11502
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 25/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Re: Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga Anakonda Mon 30 Jan 2012 - 19:28

Po te qeverisnin grate nuk do te kishte korrupsion,dhe vendi do te ishte shume me i qete dhe grate nuk jane njerez te pashpirte.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Re: Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga Next Tue 31 Jan 2012 - 3:09

si mos me keq..
Next
Next
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 2536
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/01/2009
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Re: Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga Ariel Wed 1 Feb 2012 - 21:40

Shyqyr qe nuk eshte se grate jane shume hakmarrese. [QeSh]
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Re: Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga Fata Thu 2 Feb 2012 - 9:04

Do te kishte me shume paqe ne bote![You must be registered and logged in to see this image.]
Fata
Fata
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : EU
Postime Postime : 457
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Re: Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga Anakonda Sat 16 Jun 2012 - 8:23

do ishte shum bukur sepse grat dijn ta qeverisin boten
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Re: Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga An0nim Sat 16 Jun 2012 - 8:27

Nëse do të kishte më shumë gra drejtuese në postet e financës dhe politikës ndoshta kriza që po përjetojmë sot do të ishte evituar. Ose të njëjtin rezultat do të kishim pasur nëse burrat do të komandonin me një kujdes të veçantë, me atë që gratë aplikojnë për të administruar pushtetin..!!
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 34

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Re: Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga Leo_uk Sat 16 Jun 2012 - 8:46

do ishte tmerr nje here ne muaj... [You must be registered and logged in to see this image.]
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 45

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Re: Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga WebMaster Sat 16 Jun 2012 - 8:57

Hahaha jo po dy here ne muaj hahaha
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Re: Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga Anakonda Sat 16 Jun 2012 - 16:59

shum mire;sepse grat nuk bejn te njejtat gabime qe bejn meshkujt
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?  - Faqe 2 Empty Re: Si do te ishte bota nen qeverisjen e grave?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi