Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Varfëria largon festat People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Varfëria largon festat People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Varfëria largon festat

2 posters

Shko poshtë

Varfëria largon festat Empty Varfëria largon festat

Mesazh nga WebMaster Wed 4 Jan 2012 - 9:46

Manuela Hyka është 11 vjeç dhe kurrë në jetën e saj nuk ka patur një kukull si lodër. Që e mitur është mesuar se festa e vërtetë në shtëpinë e saj është kur babai dhe nëna arrinin t’i siguronin bukën e përditshme dhe as ky fundviti se ndryshoi fatin e saj.

Manuela kujton se shumë herë është shtrirë të flejë pa ngrënë asgjë për të gjithë diten. Vajza banon në një shtëpi gati të rënuar me familjen e saj dhe me gjashtë persona.

”Dua të luaj këtë Vit të Ri me lodra. Nuk kam patur asnjëherë ndonjë kukull”, shprehet e mitura.

Babai i saj, Dalip Hyka, këtë vit nuk ka asnjë mundësi që t’i sigurojë familjes së tij të festojnë sot Vitin e Ri. Varfëria ekstreme ka pushtuar familjen e Dalip Hykës në fshatin Godolesh të Elbasanit.

”Shtëpia nuk ka asnjë gjë. As lavoman, as lavatriçe, as frigorifer, asnjë gjë. Vetëm një televizor kam në shtëpi, edhe atë ma ka dhuruar vëllai që më përpara. Jetojmë aq keq sa nuk ka më ku të vejë. Me asistencë 40 mijë lekëshe, me atë jetojmë. Jemi gjashtë veta në shtëpi. Si ia dal për të siguruar ushqimin? Me vuajtje. Kur s’kemi rimë pa ngrënë. Ka patur edhe raste të tilla.”

Zonja e shtëpisë, Drita, shprehet se gjendja është vërtetë kritike. Ajo kërkon një ndihmë për fëmijet e saj.

”Na ka rënë kjo fatkeqësi dhe nuk dimë se çfarë të bëjmë. Ne nuk e festojmë dot Vitin e Ri”, thotë ajo.

Shtëpia e tyre po rrënohet prej amortizimit dhe jetesa në këtë gërmadhe bëhet akoma më e vështirë në këto ditë të forta dimri.

Sot, kur të gjithe do festojnë ditën e ndërimit të viteve, fëmijët e Dalip dhe Drita Hykes do të flenë sërish të pangrëne në banesën ku zot shtëpie është varfëria.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Varfëria largon festat Empty Re: Varfëria largon festat

Mesazh nga Anakonda Fri 3 Feb 2012 - 0:18

Nje histori shume e dhimbshme,dhe nje plage qe te vret ne shoqerine e sotme.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi