Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 100 vjetori i Pavarësisë, MPJ promovon dy libra për Shqipërinë e Kosovën People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 100 vjetori i Pavarësisë, MPJ promovon dy libra për Shqipërinë e Kosovën People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

100 vjetori i Pavarësisë, MPJ promovon dy libra për Shqipërinë e Kosovën

2 posters

Shko poshtë

 100 vjetori i Pavarësisë, MPJ promovon dy libra për Shqipërinë e Kosovën Empty 100 vjetori i Pavarësisë, MPJ promovon dy libra për Shqipërinë e Kosovën

Mesazh nga Aяtємιѕα Tue 7 Feb 2012 - 4:42

 100 vjetori i Pavarësisë, MPJ promovon dy libra për Shqipërinë e Kosovën Edmond-Haxhinasto-promovim-noa.al_Tiranë, 3 shkurt 2012, NOA- Në kuadër të viti jubilar të 100 vjetorit të Pavarësisë në ambientet e Ministrisë së Jashtme u zhvillua një aktivitet për promovimin e dy librave të albanologut, përkthyesit dhe studiuesit kanadez Robert Elsie.

Siç informon agjencia e lajmeve NOA.al, dy librat që vijnë në gjuhën shqipe janë: Fjalori historik i Shqipërisë dhe Fjalori historik i Kosovës.

Kryediplomati shqiptar Edmond Haxhinasto në fjalën e mbajtur me këtë rast u shpreh se, librat e Elsie janë dy vlera që do të vendosen në piedestalin e rëndësishëm të veprave për historinë dhe për kulturën shqiptare, duke shtuar se vepra e Elsie është një gur themeli në afirmimin e kulturën shqipe si një nga kontributorët e rëndësishëm të civilizimit botëror.

“Unë dëshiroj që ky eveniment të shënojë dhe një herë një tipar shumë të rëndësishëm që vëmë re për kulturën dhe trashëgiminë tonë, atë që ka tërhequr vëmendjen e studiuesve nga më të shquarit kontemporanë, dhe sigurisht ky kontribut i Profesor Elsie është i tillë, një gur themeli për ta vazhduar këtë rrugë, këtë traditë që tashmë është krijuar, duke afirmuar kulturën shqipe si një nga kontributorët e rëndësishme të civilizimit botëror. Thashë i huaj sepse, Profesor Elsie mban një pasaportë shqiptare, por i lindur është në Kanada. Pavarësisht kësaj, unë mendoj se ai është një shqiptar i mirë, një kontributor i kulturës dhe i trashëgimisë tonë, u shpreh Haxhinasto.

Në përfundim të fjalës së ministrit, fjalën e mori vetë autori Elsie, i cili theksoi se librat e tij janë enciklopedi me fakte dhe dokumente të vërteta që duhet të dinë të huajt për shqiptarët.

Autori sqaroi ndër të tjera se synimi në këto libra për Shqipërinë dhe për Kosovën, anglisht dhe tani edhe shqip, është për t`i ofruar lexuesit të huaj të dhëna të sakta dhe informacion, ndër të tjera, për të korrigjuar shumë gabime dhe keqinterpretime që përsëriten në shtypin e huaj për shqiptarët.

a.y/NOA
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 100 vjetori i Pavarësisë, MPJ promovon dy libra për Shqipërinë e Kosovën Empty Re: 100 vjetori i Pavarësisë, MPJ promovon dy libra për Shqipërinë e Kosovën

Mesazh nga Anakonda Sun 26 Feb 2012 - 6:58

Si e esi qe te duken.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi