Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Çaji i zi ulë shtypjen e lartë të gjakut People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Çaji i zi ulë shtypjen e lartë të gjakut People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Çaji i zi ulë shtypjen e lartë të gjakut

2 posters

Shko poshtë

Çaji i zi ulë shtypjen e lartë të gjakut Empty Çaji i zi ulë shtypjen e lartë të gjakut

Mesazh nga Aяtємιѕα Thu 9 Feb 2012 - 5:40

Çaji i zi ulë shtypjen e lartë të gjakut Caji_i_zi-eUljen e shtypjes së gjakut mund ta shtoni në listën e beneficioneve shëndetësore të çajit të zi. Një hulumtim Australian ka treguar se njerëzit që pijnë 3 gota çaj të zi çdo ditë rezulton në uljen e shtypjes së gjakut me 2-3 milimetra që tregon termometri.

Edhe pse kjo nuk tingëllon “shumë”, hulumtuesit thonë se edhe ulja e vogël e shtypjes së gjakut, ashtu si që ishte vërejtur gjatë procesit të hulumtimit, mund të ketë ndikim të madh në zvogëlimin e numrit të personave që kanë hipertension (shtypje e rritur e gjakut) dhe zvogëlim të rrezikut nga sëmundjet e zemrës.

Në saje të hulumtimit ishin përfshirë 95 meshkuj dhe femra me shtypje mesatare sistolike ndërmjet 115 dhe 150 mmHg. Gjysma e pjesëmarrësve kishin pirë tre gota çaj të zi çdo ditë për gjashtë muaj, kurse gjysma kishin marrë pijen placebo me sasi të njejtë të kofeinës dhe shije të ngjashme.

Në fund të hulumtimit tek ata që kishin pirë çaj të zi ishte vërejtur ulje e shtypjes sistolike me 2-3 milimetra dhe zvogëlim të shypjes diastolike poashtu me 2 milimetra.

Hulumtuesit Australian për herë të parë kanë treguar se konsumimi afatgjat i çajit të zi, ulë shtypjen e gjakut tek personat me shtypje normale të gjakut deri në atë të lartë.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Çaji i zi ulë shtypjen e lartë të gjakut Empty Re: Çaji i zi ulë shtypjen e lartë të gjakut

Mesazh nga Anakonda Fri 16 Nov 2012 - 22:29

flm po se preferoj cajin

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi