Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Historia e Shen Valentinos People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Historia e Shen Valentinos People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Historia e Shen Valentinos

2 posters

Shko poshtë

Historia e Shen Valentinos Empty Historia e Shen Valentinos

Mesazh nga WebMaster Tue 14 Feb 2012 - 20:26

Diku nga viti 175 para Krishtit, lindi ne Terni, Shen Valentino, padroni i qytetit te Dashurise dhe mbrojtesi i te dashuruarve ne te gjithe boten. Valentino ia dedikoi te gjithe jeten e tij komunitetit kristian, qe ishte formuar ne qytet. Ky vend ishte 100 kilometra nga Roma, ku ishte shume e fuqishme persekutimi ndaj njerezve, qe predikonin mesimet e Jezusit.

Pikerisht, ne ate vend, ndodhen nje sere mrekullish te bera nga i Shenjti, si pershembull sherimi i te riut Keromone, djali i te famshmit Kratone. Lajmi per sherimin e tij, erdhi deri ne Rome dhe u shpernda shume shpejt ne te gjithe perandorine, aq sa Papa San Felicano, ne 197 para Krishtit, e emeroi ipeshkvi i pare i qytetit te Terni.
Ipeshkvi i ketij vendi, qe zgjidhet, akoma edhe sot e ruan veshjen e asaj kohe. Emri i Shen VAlentinos prej kohesh eshte lidhur me dashurine dhe per nje episod, qe ne ate kohe beri shume jehone, duke u kthyer ne nje legjende, e cila ka ardhur deri ne ditet tona. Ne fakt, Valentino ishte i pari fetar qe celebroi bashkimin mes nje pagani dhe nje te reje kristiane. Me pas ishin te shumte personat, qe donin bekimin e tij. Prandaj, edhe sot e kesaj dite, ai kujtohet gjate festes se premtimit, ne kishen qe mban emrin e Ipeshkvit.

Gjate periudhes se jetes se tij baritore, ishte shume i dashur nga popullsia. Dhe, kur perandori Aureliano urdheroi persekutime te tmerrshme kunder klerit kristian, Shen Valentino u burgos dhe e torturuan me kamzhike pergjate te gjithe rruges Flamina, larg qytetit, per te evituar grumbullimet dhe raprezaliet e besimtareve. Keshtu, ai u martirizua. Trupi i Ipeshkvit te Ternit u varros me shume ngut ne nje varreze te hapur, ne kilometrin e dyte te rruges Flaminia, ne distance shume te shkurter nga Roma. Pak nete me vone, dishepujt e tij Efebo, Apollonio dhe Prokolo, u kthyen ne varreza, per te cvarrosur trupi e te Shenjtit. Pasi kaluan shume pengesa, te tre arriten te sillnin Shen Valentinon ne qytetin e tij, per t'i bere nje varrim te denje per meritat e tij. Ishte 14 shkurti i vitit 273 para Krishtit, kur ra martir: Kjo eshte nje date, e cila prej asaj kohe, kujtohet ne te gjithe boten per te festuar Shen Valentinon, si "Shenjti i Dashurise".
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Historia e Shen Valentinos Empty Re: Historia e Shen Valentinos

Mesazh nga Anakonda Sat 18 Feb 2012 - 5:29

Nje histori shume e trishte dhe dhimbshme.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi