Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Ariu i Artë” për vëllezërit italianë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Ariu i Artë” për vëllezërit italianë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

“Ariu i Artë” për vëllezërit italianë

Shko poshtë

“Ariu i Artë” për vëllezërit italianë Empty “Ariu i Artë” për vëllezërit italianë

Mesazh nga Emona Tue 21 Feb 2012 - 4:21

“Ariu i Artë” për vëllezërit italianë 20S-Kult_Ariu_i_ArteVonon, por nuk harron. Kështu ndodhi edhe me vëllezërit Taviani. Trofeun e më të mirit në një prej festivaleve më të rëndësishme në botë, Berlinale, e meritoi filmi italian “Cezari duhet të vdesë” (“Cesare deve morire”), me regji të vëllezërve Paolo dhe Vittorio Taviani. Filmi është një adaptim i lirë i tragjedisë së Shekspirit “Jul Çezari”.

“Uroj që ata që do ta shohin filmin, të mendojnë që edhe një i burgosur, mbi të cilin rëndon një dënim i tmerrshëm, është dhe mbetet një njeri. Dhe kjo falë fjalëve madhështore të Shekspirit”, u shpreh Vittorio Taviani, teksa në duar mbante “Ariun e Artë”.

Regjisori më i mirë i festivalit u shpall gjermani Christian Petzold me “Barbara”, aktorja më e mirë: kongolezja Rachel Mwanza me “Rebelle” të kanadezit Kim Nguyen, aktori më i mirë: danezi Mikkel Boe Folsgaard për interpretimin në filmin “A Royal affair” i Nikolaj Arcel, i cili meritoi edhe çmimin për skenarin më të mirë. Në këtë edicion u nda edhe çmimi i karrierës, i cili i shkoi aktores së madhe Meryl Streep.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi