Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Misteri i Shtepise se Fantazmave Winchester People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Misteri i Shtepise se Fantazmave Winchester People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Misteri i Shtepise se Fantazmave Winchester

2 posters

Shko poshtë

 Misteri i Shtepise se Fantazmave Winchester Empty Misteri i Shtepise se Fantazmave Winchester

Mesazh nga Emona Fri 9 Mar 2012 - 0:14

 Misteri i Shtepise se Fantazmave Winchester Winchester-mystery-house.nice-shootShtepia e Misterit ne Winchester eshte nje prej shtepive me fantama me te njohura ne historine e Amerkies dhe shume ture turistesh te organizuara.

Shtepia, tani neshte nje vend historik, eshte e vendosur ne San Jose, Kaliforni dhe ndertimet filluan ne vitin 1883 dhe nuk mbaruan deri ne vdekjen e Sarah Winchester, 38 vjet me vone, ne vitin 1922.

Por pse u desh kaq shume kohe dhe shpenzimi i 5.5 milion dollareve? Sepse keshtu i thane fantazmat asaj! Sarah Winchester ishte trashegimtarja e pasurive Winchester Rifle.

Ajo jetonte fillimisht ne New Heaven dhe dhe perpara se te zhvendosej ne Kaliforni, ajo humbi femijen e sa te vetem Annie dhe me pas bashkeshortin e saj John. Duke mbajtur zi ne thellesi, ajo shkoi tek ne nje medium per qetesim dhe per informim.

Medium-i i tha asaj qe bashkeshorti i saj ishte prezent dhe qe ishte bere nje mallkim mbi familjen qe i mori jeten atij dhe jeten e vajzes se tyre per shkakun qe shume njerez kane vdekur nga dora e Winchester-eve.

Me pas medium-i i tha asaj qe menyra e vetme qe kishte per te parandaluar vdekjen e saj ishte qe te shperngulej ne Perendim dhe te ndetonte nje shtepi per shpirterat.

Por kjo gje nuk ishte edhe aq e thjeshte per tu bere. Medium-i i tha asaj qe po te ndalote se ndertuari shtepine, mallkimi do te binte mbi te dhe ao do te vdiste.

Keshtu Sarah pasi u largua nga mendim-i beri pikerisht ate qe i ishte kerkuar per te shpetuar jeten e saj. Ajo u largua nga shtepia e saj ne New Heaven dhe skoi ne kaliforni (nen drejtimin e fantazmave). Ne kaliforni ajo bleu nje parcele te madhe toke dhe filloi te ndertonte aty shtepine e saj gjigande me stil Viktorian.

Nderkohe qe jetonte ne shtepine e madhe dhe vazhdimisht ne ndertim, ajo vazhdoi seancat e saj te mbledhjes me bashkeshortin e saj dhe me shpirtra te tjere.

Ajo ndertoi nje kulle me kembane qe e perdorte ne rastet kur duhet te mbildhte shpirtrat gjate nates, dhe i binte serish kembanes kur ata duhet te largoheshin. Thuhet qe ajo kishte ndertuar nje dhome te madhe per seancat e saj ne mes te shtepise dhe shkonte aty vetem per te bere seancat e saj te komunikimit me shpirtrat.

Stabiliteti mendor i Sarah eshte vene ne dyshim per shkak te dizajnit shume te cuditshme qe kishte shtepia. Dyert ishin te bashkuara me dritaret, kishte shkalle te shumta me 13 shkallare qe shume shpesh nuk te conin ne asnje vend por deri tek tavani, dyer te hapura ne mes te murit, dyer qe dilnin ne asnje vend, qe te nxirrnin jashte shtepise ne kat te dyte, shkalle te vendosur mbrapsh, dhe shume gjera te tjera te pabesueshme dhe te cuditshme.

Sarah deklaron qe keto gjera ishn per te ngaterruar shpirtrat e keqinj qe e kishin perdorur "doren Winchester per te vrare."

Asnje nuk arriti te shpjegonte mahnitjen e Sarah mbas numrit 13. Shkallare ne total 13, banja e 13-te kishte 13 dritare, 13 vrima pertharje ne lavamanin e kuzhines, 13 kupola ne serre, dhe lista per tu permendur eshte shume e gjate.

Disa prej raportimeve te mevonshme ne kete shtepi, perfshijne dyer qe perplasen, piano qe fillojne te bien vete, drita qe kercejne neper dhome, zera, si edhe njerez qe kane pare "njerezit qengjanin si mjegull".

Shtepia e fantazmave Winchester eshte vertet nje vend shume interesant dhe qe ia vlen te vizitohet, ne mos per fantazmat, ia vlen te vizitohet per te pare arkitekturen e saj shume te cuditshme.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Misteri i Shtepise se Fantazmave Winchester Empty Re: Misteri i Shtepise se Fantazmave Winchester

Mesazh nga Anakonda Mon 15 Jul 2013 - 19:29

Pylli i Zi eshte konsideruar nje prej vendeve te mbushur me fantazma me i pashpjegueshem dhe ku aktiviteti i fantazmave eshte me i forte. Kur Steve Lee dhe gruaja e tij Beth zbuluan nje shtepi ne Pyllin e Zi, ne zonen e Kolorados se veriut ne vitin 1991, ata e moren ate me qera dhe nje vit me vone e blene shtepine.
Vetem pak jave pasi kishin nenshkruar kontraten e blerjes se shtepise se tyre te enderrave, gjera te cuditshme filluan te ndodhin.
Kishte raste kur dritat dhe pajisjet e tjera shtepiake ndizeshin e fikeshin ne menyre te cuditshme pa i prekur asnjeri. Gjithashtu kishte zhurma qe dukeshin si njerez qe vraponin mbi catine e shtepise.
Naten cifti mund te degjonte muzike orkestre por edhe kercellima zinxhiresh. Edhe femijet e familjes filluan te ankoheshin per hije dhe per drita te cuditshme ne dhomen e tyre.
E gjithe familja filloi te kishte djegie sysh dhe fyti per shkak te aromave kimike qe nuk kuptohej se nga vinin. Steve Lee e kuptoi qe dikush ishte duke ju luajtur lojera te tilla qe t’i trembte dhe t’i bindte ata qe te largoheshin nga shtepia e tyre e re, e prandaj ai vendosi qe duhet te luftonte mbrapsht.
Keshtu Steve instaloi sistemi sigurie me survejim me video dhe me detektore te levizjeve per te kuptuar me mire se cfare po ndodhte dhe per te kapur fajtorin apo fajtoret.
Megjithate do te kishte alarme kur askush nuk ishte verdalle dhe ne video nuk shfaqej asgje, dhe sistemi ishte ne rregull.
Gjithashtu ka patur 62 hyrje me force ne kete prone. Departamenti i Sherifit te zones, nisi nje hetim ne fillim te vitit 1993 por nuk arriten te gjenin prova per ndonje krim te bere.
Steve vuri re se fotot qe shkrepeshin nga kamerat e sigurise ishin pa njerez ne to por ne to kishte nje vije drite te cuditshme, dhe ne disa prej tyre madje kishte edhe fytyra.
Ai bleu nje varietet kamerash dhe vazhdoi te kapte fenomene te pashpjegueshme drite si per shembull rreze, topa drite ne ajer, dhe pervijim drite te forave te njerezve dhe kafsheve.
Me ne fund Steve dhe Beth u binden qe gjerat qe ndodhnin ne shtepine e tyre nuk shkaktoheshin nga njerez te tjere, por per to ishin te pergjegjshem fenomene paranormale. Mbas shume mundimesh, ne vitin 1995, ata vendosen me ne fund te kerkonin ndihme tek “Sightings” Show.
Nje ekip xhirimesh shkoi ne shtepine e tyre dhe dokumentuan ato cfare kishte raportuar Steve Lee. Gjuetarja e famshme e fantazmave, Echo Bodine, shoqeroi ekipin e xhirimit , dhe ajo menjehere identifikoi ate cfare e quajti presence te nje shpirti mashkull kercenues ne dhomen e ndenjes.
Bodine tha se shpirti mendonte se shtepia ishte e tij dhe e konsideronte ate te tille dhe prandaj donte t’i perzente. Ajo tha se ndjente aty prezencen e shume shpirtrave, dhe se kjo shtepi kishte nje nivel jashtezakonisht te larte te aktivitetit paranormal.
Nderkohe qe ekipi i xhirimit ndodhej atje, kamerat e tyre rane ne toke nga mbajteset e tyre pa asnje arsye apo shkak te caktuar. Ndersa nderkohe qe Beth Lee dhe Echo Bodine ishin ulur ne tavolinen e kuzhines duke folur, Beth ndjeu dicka qe e mbante ate te ulur me force. Nderkoje nje pjesetare e ekipit te xhirimit deklaroi se kishte ndjere nje shpirt te kalonte neper trupin e saj duke u munduar ne ate qe po thoshte ajo qe te mundohej te merrte trupin e saj.
Kur ekipi i “Sightings” u kthye disa muaj me vone, ata sollen me vete nje investigator psikik, Peter James.
Sapo arriti tek shtepia ai ndjeu nje vorteks energjie psikike shume te fuqishem dhe nndjeu qe nje dollap ne katin e dyte ishte rruga qe te conte “ne anen tjeter”.
Nje pasqyre neper shtepi reflektonte pamje dhe fytyra te ndryshme qe sipas James ishin shpirtrat qe kerkonin jeten qe kishin patur me pare. U bene shume forografi te pasqyres qe tregonin fytyra qe veshtronin.
Nje shaman ka deklaruar qe kjo zone eshte nje “vorteks ylber”, nje prej atyre shume pak zonave energjike ne toke qe mendohet qe e lidh kete bote me boten tjeter.
Shkencetare, eksperte elektromagnetike, fizikantet kuantike, dhe kerkuesit me te mire paranormale kane qene ne shtepine e Steve Lee dhe te gjithe bien dakord ne nje pike: qe shtepia eshte e mbushur me aktivitet paranormal. Ka nga ata qe besojne qe nje energji qe vjen nga poshte shtepise eshte pergjegjese per kete aktivitet.
Ne vitet e mevonshme, familja Lee ka deklaruar qe e pranon shtepine e tyre ashtu si eshte, tashme jane mesuar me shtepine dhe gjithe aktivitetet ne te dhe nuk kane pranuar te behen investigime te metejshme ne te. Ata kane kerkuar te lihen te qete dhe te jetojne jeten e tyre.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi