Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rritja alarmante e aciditetit ne oqeane mund te shkaktoj zhdukjen e gjallesave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rritja alarmante e aciditetit ne oqeane mund te shkaktoj zhdukjen e gjallesave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rritja alarmante e aciditetit ne oqeane mund te shkaktoj zhdukjen e gjallesave

Shko poshtë

Rritja alarmante e aciditetit ne oqeane mund te shkaktoj zhdukjen e gjallesave Empty Rritja alarmante e aciditetit ne oqeane mund te shkaktoj zhdukjen e gjallesave

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Mar 2012 - 6:50

Rritja alarmante e aciditetit ne oqeane mund te shkaktoj zhdukjen e gjallesave OqeaneJeta ne oqean sfidohet nga vdekja, per shkak se niveli i aciditetit ne te eshte ne nivele alarmante.
Niveli i aciditetit ne oqeane po rritet me tempin me te shpejte ne 300 milion vitet e fundit, per shkak te ciles gje zhdukja kercenon shume lloje te kafsheve te bimeve, thuhet ne raportin e shkencetareve te publikuar ne revisten Science.

Rritja e nivelit te aciditetit ne oqeane paraqet rrezikun me te larte per shkembinjte koral, per shkak se shkakton zhdukjen e tyre. Duke pasur parasysh se shkembinjte koral jane vendbanime te shume llojeve bimore dhe shtazore, edhe ato jane te kercenuara nga zhdukja.
Sipas raportit te shkencetareve, periudha e fundit kur kishte nivele te rritura te aciditetit ne oqeane ishte para 56 milion viteve dhe kishte zgjatur rreth 5,000 vite. Sasia e karbonit ne atmosfere pothuajse ishte dyfishuar, e temperatura mesatare globale asokohe ishte rritur per gjashte shkalle Celsius.

Pervec kesaj, aciditeti i rritur mund te shkaktoj edhe zhdukjen e organizmave te imet bimore dhe organik me te cilat ushqehen kafshet me te medha. Aktivitetet njerezore, ne vecanti djegia e mbetjeve fosile, kane shkaktuar rritjen e nivelit te aciditetit ne atmosfere, e duke pasur parasysh se oqeanet behen me acid me futjen e karbonit ne atmosfere, niveli i sotem i aciditetit eshte me i larte se ai i 56 milion viteve me pare kur ishte shenuar emetim jashtezakonisht i larte i karbonit ne atmosferen e tokes.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi