Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

+9
Anakonda
Leo_uk
Arabela
Durrsaku
Emona
Quku
Katniss
Docteur
Єямєℓiиdå
13 posters

Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Nuse shqiptare për beqarë të vjetër maqedonas!

Mesazh nga Єямєℓiиdå Sun 3 Jul 2011 - 8:04

Një nuse, në bazë të fjalëve të shkuesve të tyre, ka kushtuar deri në 2 mijë, kurse paratë janë dedikuar për honorar, benzinë dhe shpërblim për shkuesit dhe prindërit e nuses, në kohën kur ata i kanë vërtetuar terminët për martesë.
Në shumicën e fshatrave të Pellagonisë, të banuara me maqedonas, po vazhdon realizimi i martesave mes beqarëve të vjetër maqedonas dhe nuseve shqiptare nga Shqipëria. Të shumta janë vajzat që vijnë nga Mirdita, Shkodra dhe nga vendet të tjera nga veriu i Shqipërisë. Ka dhe nga Kruja dhe nga Shqipëria e mesme, si dhe nga jugu i Shqipërisë.
Nuk ka fshat në Pellagoni, duke u nisur nga fshati më veriperëndimor i Manastirit, e deri në fshatrat malore të Velesit, që të paktën të mos ketë marrë dy nuse nga Shqipëria, kështu që numri i tyre sillet nga 300 deri në 500 vajza që janë martuar për “beqarë të vjetër” maqedonas të këtyre zonave.
Dyzetë e tetë vjeçari, Najdo Milçevski nga Prespa e Vogël, Shqipëri, ka një profesion të pazakonshëm. Ai koordinon martesat mes shqiptarëve nga Shqipëria dhe beqarëve të vjetër maqedonas. Siç edhe vet është deklaruar, ai deri më tani ka martuar rreth 200 vajza nga Shqipëria, shumicën e tyre për beqarë të vjetër maqedonas nga Manastiri, por edhe vende tjera në Maqedoni, shkruan agjencia shqiptare e lajmeve NOA .
“Isha argat i thjeshtë. Kurse kohën e fundit punoj si shkues. Beqarët nga Maqedonia kërkojnë nuse dhe unë atyre ua dërgojë nga Shqipëria. Puna e re më është sikur një këngë”, me entuziazëm tregon Najdo për punën e tij.
Në rrethet ku martohen, nuset shumë shpejt e mësojnë gjuhën maqedonase, kurse pjesa më e madhe e tyre janë maqedonase, të cilat nuk kanë pasur problem me gjuhën.
Beqarët e vjetër maqedonas tanimë kanë krijuar familje dhe asnjëri prej tyre nuk ka menduar ta lëshojë vendin për të shkuar në perëndim ose në ndonjë nga qytetet e Maqedonisë.
“Të jetë shëndosh e gjallë ai që është kujtuar të bëhet shkues mes beqarëve të vjetër maqedonas dhe nuseve shqiptare. Falë atyre ne më nuk brengosemi për atë se si do të jetë ardhmëria jonë. Planifikojmë në vjeshtë të organizojmë takim të përbashkët në hotelin “Lipa” dhe më mirë të njoftohemi të gjithë të martuarit dhe nuset”, ka deklaruar një nga beqarët e vjetër, i cili deshi të mbesë anonim.
Ky trend akoma po vazhdon dhe dita-ditës po paraqiten raste të reja për përkthimin e dokumentacionit zyrtar për vendosjen e kurorëzimeve, kështu që askush nuk mund të thotë saktësisht se sa vajza nga Shqipëria janë martuar për sllavo-maqedonas në këtë vend fqinj.
Shpesh herë ka ndodhur që të takohemi me njerëz – familjarë të këtyre vajzave dhe të bisedojmë për këtë se si ata lejojnë që të martohen vajzat e tyre me maqedonas, kur nuk i bashkon as gjuha, as gjaku, as kombi, as tradita.
Përgjigjja vjen ngandonjëherë se i lejon feja, por edhe kjo është e pa arsyeshme, sepse ato vajza që vinë nga veriu i Shqipërisë janë me përkatësi fetare të shumtat të krishtere katolike, dhe nuk kanë as aty gjë të përbashkët me sllavët ortodoksë sa i përket fesë. Ka edhe myslimane që janë martuar për maqedonas, kurse numri i vajzave me besim ortodoks është më i vogël. Por, disa e theksojnë shkakun e të mirave materiale.
Më ka ndodhur vetë mua që të marr një përgjigjeje marramendëse nga familjarët e një vajze që ishte martuar për një sllav, kurse kishte prapavijë myslimane, të më thotë i vëllai i vajzës se: “Punë e madhe, çka ka lidhje se është maqedonas. Kryesorja, motra dhe bija jonë të jetojë mirë se njerëzit janë të pasur”.
Por, realiteti nuk është kështu, sepse këta njerëz nuk janë me aq pasuri markante sa mendojnë familjarët e vajzave nga Shqipëria, se po të ishte kështu ata nuk do prisnin deri në moshën 40 a 50 vjeçe të martoheshin.
Që t’i rrekem këtij reportazhi, më shtyu deklarata e një personi nga Tirana, i cili mu prezantua si pronar i një agjencie turistike me emrin « Pollogu -Turist », me autobusin e së cilës agjenci udhëtoja nga Tirana për në Strugë. Ai person me krenari më deklaroi se ai ka sjellë të gjitha vajzat që janë martuar në Pellagoni për sllavo-maqedonasit, se të gjitha ato kanë kaluar nëpër këtë agjenci për në Maqedoni.
Pa pikën e turpit dhe ndërgjegjes, shoku i cili thoshte se është pronar i agjencisë së lartpërmendur bile dhe po mburrej për këtë gjë marramendëse dhe trishtuese për ne shqiptarët.
Kur jemi tek martesat, ata në fillim u plotësojnë çdo dëshirë, dhe këto vajzat që vinë nga Shqipëria tregohen si nikoqire të mira. Por, më vonë dalin problemet me gjuhën, me traditat, etj.
Aty dalin më vonë edhe telashet, kështu që disa raste kanë mbaruar me divorce.
Probleme me emrat e fëmijëve kur lindin dhe mënyrën e pagëzimit të tyre. Vajzat shumë shpejt mësojnë gjuhën maqedonase dhe adaptohen në këtë ambient të jetesës sllave, por mbesin të zhgënjyera nga pamundësia e punësimit në punë shteti, siç u kanë thënë kur është bërë tregtia, se nuk ka vajzë që ka ardhur nga Shqipëria e që nuk ka të kryer të paktën shkollën e mesme.
Ky është realiteti i hidhur, për fat të keq. Vallë mund të parandalohet ky fenomen, është punë e mundimshme kjo sepse në lojë janë edhe pjesëtarë të nëntokës, përfitues nga të dyja anët e kufirit. Është një sistem zinxhir që s’ka fund dhe ky zinxhir duhet këputur. Ka vende ku shitja është më e leverdishme se 2 000 e deri 3 000 euro. Biznes me famë. As përgjegjësi para ligjit as para askujt. Ja se deri ku e solli shqiptari punën ta shesë motrën a bijën, turp më të madh a ka?
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Docteur Sun 3 Jul 2011 - 8:14

eh vl qa spo behet sa me shpif kjo gje beh kto femra duhen djegur te betohem duhen djegur vertet,.....ky eshte nje lloj specie qe eshte tmerrsisht e dhene pas lekut pas qejfit pas interesit pas cdo gjeje matriale.....
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Katniss Sun 3 Jul 2011 - 10:35

Mua nuk me vjen interesante qe nje sllav pa pik problemi dakordohet te marre per nuse nje shqiptare, te tille jane keto. Une jetoj ne nje vend ku shumica jane sllav, dhe njoh mire sjelljen e tyre, konkretisht te meshkujve ndaj vajzave. Ato kane tendence te sillen me vajzat shqiptare, njelloj sic sillen me te vetat, dmth, nuk u pengon kombi, sillen teper oksidentaliste. Jane popull i ulet, pa vlera. Ato do mirrnin per nuse, jo vetem shqiptare, por cfaredo kombi qofte. Por jane raste shume shume te rralla qe kjo nuse te jete shqiptare nga Maqedonia. Me te vertete se kuptoj sjelljen e disa shqiptareve te Shqiperise. Po e bejne sllavin mik te afert, vetem per disa te holla. Edhe ate me deshire, jo me zor. Vajza shkon me gjithe qejf.Cfare kohesh kane ardhur, nje kohe u preme u vrame per tu liruar nga sllavi, tani po shkojne tek ai duke kercuer, me buzeqeshjen prej vesh ne vesh. Turp, turp, turp. Shpirtra te shitur.
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Quku Mon 4 Jul 2011 - 4:57

Psikologu_wolf shkruajti:eh vl qa spo behet sa me shpif kjo gje beh kto femra duhen djegur te betohem duhen djegur vertet,.....ky eshte nje lloj specie qe eshte tmerrsisht e dhene pas lekut pas qejfit pas interesit pas cdo gjeje matriale.....
Ja ke fut kot plako nuk asht faji i femrave,gjith kto femra qe martohen,ne maqedoni, serbi, mal i zi ne shqiperi konsiderohen te perdoruara shum qesh qesh ose te lanuna ne harres nga mashkulli Shqiptar geeegge
Quku
Quku
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shkoder
Postime Postime : 79
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/07/2011
Mosha Mosha : 40
Hobi Hobi : Marakli Krapit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Katniss Mon 4 Jul 2011 - 5:02

Quku shkruajti: Ja ke fut kot plako nuk asht faji i femrave,gjith kto femra qe martohen,ne maqedoni, serbi, mal i zi ne shqiperi konsiderohen te perdoruara shum qesh qesh ose te lanuna ne harres nga mashkulli Shqiptar geeegge

Ky nuk eshte shkak i mjaftueshem per tu perzier me sllavet, se nuk u harxhuan meshkujt shqiptare, per te kerkuar te tjere...
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Emona Mon 4 Jul 2011 - 5:03

Te shitura Per para!!
Tuuurp I Shqiptaris eshte!
Thuja se s'ka Meshkuj Shqiptar ,Por vetem Maqedonas,Serbe etj...Por Njeru per Para qka s'ben,eshte edhe vetveten per para, Eshte tmerr te shohesh se ku kan arritur Turpi I Njerzve!!!!

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Durrsaku Mon 4 Jul 2011 - 5:05

kam neveri te betohem kaq mund te them
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Arabela Mon 4 Jul 2011 - 6:44

elvisi dr shkruajti:kam neveri te betohem kaq mund te them
te perzihet gjaku shqiptar me serb,, 223322 223322
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 28

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Quku Mon 4 Jul 2011 - 9:18

Calliope shkruajti:
Quku shkruajti: Ja ke fut kot plako nuk asht faji i femrave,gjith kto femra qe martohen,ne maqedoni, serbi, mal i zi ne shqiperi konsiderohen te perdoruara shum qesh qesh ose te lanuna ne harres nga mashkulli Shqiptar geeegge

Ky nuk eshte shkak i mjaftueshem per tu perzier me sllavet, se nuk u harxhuan meshkujt shqiptare, per te kerkuar te tjere...
ka shku shum raporti femer mashkull,prandaj mos u habit nga kto martesa
Quku
Quku
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shkoder
Postime Postime : 79
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/07/2011
Mosha Mosha : 40
Hobi Hobi : Marakli Krapit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Docteur Mon 4 Jul 2011 - 9:21

Quku shkruajti:
Psikologu_wolf shkruajti:eh vl qa spo behet sa me shpif kjo gje beh kto femra duhen djegur te betohem duhen djegur vertet,.....ky eshte nje lloj specie qe eshte tmerrsisht e dhene pas lekut pas qejfit pas interesit pas cdo gjeje matriale.....
Ja ke fut kot plako nuk asht faji i femrave,gjith kto femra qe martohen,ne maqedoni, serbi, mal i zi ne shqiperi konsiderohen te perdoruara shum qesh qesh ose te lanuna ne harres nga mashkulli Shqiptar geeegge
doja me theksu kam fjale per femra te mira jo ato femra qe i japin poshte e larte sa dritare se ballkon sa ne pleme 00027003 ato dihet qe jane ne harrese
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Quku Mon 4 Jul 2011 - 9:23

Edhe ato pak te mira jan ne harrese prandaj s'man ma gjiza uj ,kan nevoje edhe ato per pak ashu si i thone celebrate015
Edhe pse une e quaj turp nje bashkim me rracen mizore serbe.
Quku
Quku
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shkoder
Postime Postime : 79
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/07/2011
Mosha Mosha : 40
Hobi Hobi : Marakli Krapit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Docteur Mon 4 Jul 2011 - 9:27

jane ne harrese edhe kto pak si te mira sepse ju duket lezet ne fillim dhe pastaj harrojne se jeta ka gjera e gjera
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Katniss Mon 4 Jul 2011 - 10:35

Quku shkruajti: ka shku shum raporti femer mashkull,prandaj mos u habit nga kto martesa

Nuk habitem, ketu ka shume raste ku nje mashkull shqiptar, merr femer maqedonase, vetem per shkak te fese...por ketu ka nje ndryshim, sepse maqedonsja ne kete rast, shqiptarizohet, ndryshe nga rasti me larte, ku shqiptarja sllavizohet....

Dhe pikerisht kjo me trondit, nepermjet martesave te tilla, sllavi pushton... han shqiptare,dhe i ben per vete...
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Leo_uk Mon 4 Jul 2011 - 10:38

Po pse eshte turp te martohen? Njerezit martohen me ke te duan, nuk iken Shqiperia se disa femra martohen me sllave.
Qejf te kene te martohen...

Si t'ja bej une qe s'po gjej ndonje shqiptare kendej.. qesh qesh qesh qesh
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 44

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Anakonda Mon 13 Feb 2012 - 19:18

Cti bejsh,ku nuk te con fati.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga WebMaster Sat 24 Mar 2012 - 22:00

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Kot-1

“Associated Press”

As në ëndrrat e saj më të egra, Edmonda nuk do ta kish imagjinuar se ajo do të martohej me një djalë si Zorani, që do të mbante fëmijën e tij e do të jetonte në vendin e tij. Ajo është myslimane shqiptare, ai është ortodoks kristian serb – dhe njerëzit e tyre janë urryer prej kohësh për shkak të luftës së përgjakshme për pavarësinë e Kosovës.

Por 36-vjeçarja, Edmonda Kardaku, u martua me Zoran Tomiç, njësoj si qindra bashkatdhetare të saj, myslimane apo katolike, që kanë thyer tabutë dhe martohen me burra nga zonat rurale të Serbisë, ku femrat janë arratisur për në qytete ose jashtë vendit, duke shkaktuar një alarm për rënien e popullsisë.

Që të jemi të sigurt, paragjykimet dhe dyshimet ekzistojnë akoma. Merrni për shembull mamanë e Zoranit, që sërish i referohet Shqipërisë si “Myslimania”. “Edmonda është në rregull. Por ajo vjen nga Myslimania. Ajo nuk ha mish derri”, – thotë 79-vjeçarja Radojka Tomiç. Zorani thotë se përfaqëson një gjeneratë që nuk e vret mendjen për të tilla fanatizma.

Edhe për Edmondën këto gjëra nuk kanë shumë rëndësi. Ajo thotë se është e dashuruar me burrin e saj. “Kur pashë Zoranin, asgjë nuk mund të më ndalonte. Ishte dashuri me shikim të parë”, – thotë ajo. Zoran udhëtoi disa herë në Shqipëri për të takuar ndërmjetës shqiptarë. “Nuk më pëlqente asnjëra, derisa njoha Edmondën”, – thotë ai.

U desh një ditë negociata dhe prindërit e saj më në fund u bindën. Sigurisht me pak ndikim financiar.

“Kam shitur demin tim të preferuar për ta veshur atë në ar”, – thotë Zorani. “Është një traditë shqiptare, quhet paja e nuses. I bleva unazë ari, varëse, byzylykë dhe vëthë. Më në fund pranuan”.

Por historia e tyre është e kundërta e asaj të një çifti tjetër aty në fshat, ku serbi është shumë më i vjetër se gruaja e tij shqiptare. Zorani thotë se ai nuk e lejon të komunikojë gruan e tij me pjesën tjetër të fshatit, madje as më Edmondën.

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Zori207x300-1

“Ai është i vjetër, ndoshta ka frikë se do ta humbasë atë”, – thotë Zorani.

Stuhia e martesave serbo-shqiptare nisi në vitin 2008, kur një grup të moshuarish nga jugu i Serbisë krijuan një grup të ashtuquajtur “Beqarët e Rashkës së vjetër”, sipas rajonit të tyre.

Serbia dhe Shqipëria po përballen me një eksod të të rinjve nga zonat rurale në kërkim të jetës më të mirë. Nëse në Serbi largohen femrat, në Shqipëri largohen meshkujt.

Aktualisht janë rreth 8 mijë kërkesa emigrimi në pritje nga serbët, që shpresojnë të martohen me gra shqiptare, thotë Pavlo Jaku, një avokat që përfaqëson minoritetin serb në Shqipëri. Rreth 1 mijë martesa janë organizuar.

“Vetëm në Rashkë kemi 100 martesa shqiptaro-serbe, që kanë prodhuar 50 fëmijë”, – thotë Radosav Matoviç.

Serbia ka një moshë mesatare prej 41 vjeç dhe 20 për qind e popullsisë janë mbi 65 vjeç. Në 370 fshatra nuk u lind asnjë fëmijë dekadën e fundit. Me një nga numrat më të ulët të lindjeve në Europë, popullsia po bie çdo vit me 55 mijë njerëz.

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Zori22222222222300x213-1

Pavarësisht kësaj, disa nacionalistë serbë janë të tërbuar me martesat. “Një plan djallëzor kolonizimi: një Shqipëri e Madhe përmes seksit”, shpallte një ditë me kryeartikullin e saj gazeta nacionaliste e Beogradit, “Kurir”.

Njerëzit tallen me shqetësime të tilla. “Kush e çan kokën është shqiptare apo jo, ajo është e zgjuar dhe i pëlqen të punojë,” thotë Matoviç.

Autoritetet serbe nuk i kanë injoruar zyrtarisht këto martesa. Ata druhen se këto martesa mund të cilësohen nga disa grupe të të drejtave të njeriut si trafik njerëzor.

“Nuk është trafik, nëse është vendimi i saj dhe ajo ka të drejtën e zgjedhjes. Por, nëse e detyron të martohet, ky është krim”, – thotë nënkryetarja e parlamentit të Serbisë, Gordana Komniç. Grupet e të drejtave të njeriut thonë se nuk kanë marrë asnjë ankesë nga gratë shqiptare. Sipas tyre, kjo do të thotë se nuk ka pasur abuzime.

Megjithatë, në shenjë mbështetje të heshtur zyrtare për këto martesa ndëretnike, ministri i Brendshëm i Serbisë, Ivica Daçic, i dha së fundmi nënshtetësinë serbe në një ceremoni televizive një gruaje shqiptare, burri i së cilës kishte vdekur, duke e lënë atë të vetme për të rritur djalin e tyre.

Serbia dhe Shqipëria kanë lehtësuar procedurat e emigrimit për gratë shqiptare, ata kanë hequr kërkesat për vizë dhe kanë thjeshtuar procedurat për leje qëndrimi.

Vitin që shkoi, Daçiç i dha pasaportën serbe modeles braziliane Adriana Lima, sipas një ligji special, pasi ajo u martua me ish-yllin serb të NBA, Marko Jariç. “Ato ndoshta nuk janë në faqet e para të revistave me shkëlqim, por a nuk e meritojnë dhe gratë shqiptare diçka të tillë”, – pyet Ivan Petroviç, një serb i përfshirë në ndërmjetësimin për çifte të mundshme.


Burimi : Shekulli
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Besa Sun 25 Mar 2012 - 1:42

Funksion dhe e dine se sa inat eshte,se kam pare nje program ne lidhje me keto martesa,nuk dua te me kqekuptojne te tjeret vetem se ashtu si e kam pare ashtu po them,disa vajza nga Shkodra jane te martuara me serbe ne nje pjese te Drenices,por cfare eshte me e keqja se kur i bene interviste ne nje program shiqiptare ajo nuk flet shqip.. Dhe kam lexuar ne nje gazet qe serbet japin nga 3000 euro per matrtese me vajzat e asaj pjese.
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Aяtємιѕα Sun 25 Mar 2012 - 2:21

"Nuse shqiptare për beqarë të vjetër maqedonas!"
me
" Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…"

Dy temat bashkohen pasi flasin per te njejten debatike
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Mili-GJILAN Sun 26 Jun 2016 - 0:25

Turp per femrat  "Shqiptare"  qe martohen me armiqt tane shekullor.........
Mili-GJILAN
Mili-GJILAN
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 10
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 25/06/2016
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Mili-GJILAN Sun 26 Jun 2016 - 0:41

Mund te martohen disa femra por jo masivisht eshte absurde te martohen ka 500 ne vit.....
Mili-GJILAN
Mili-GJILAN
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 10
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 25/06/2016
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po… Empty Re: Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi