Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vetmia dhe puna, rruga drejt depresionit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vetmia dhe puna, rruga drejt depresionit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vetmia dhe puna, rruga drejt depresionit

Shko poshtë

Vetmia dhe puna, rruga drejt depresionit Empty Vetmia dhe puna, rruga drejt depresionit

Mesazh nga Emona Tue 27 Mar 2012 - 1:00

Vetmia dhe puna, rruga drejt depresionit Depresion-vetmiaNjerezit e punesuar qe jetojne te vetem kane nje rrezik 80% ne te larte nga prekja prej depresonit se sa ata qe jetojne ne familje, ishte perfundimi i nje studimi te kryer nga nje institut finlandez. Arsyet kryesore qe kontribuojne ne kete gjendje jane kushtet jo te mira te strehimit per shume femra te vetme dhe mungesa e marredhenia sociale tek meshkujt.

Studimi u perqendrua ne 3 500 finlandeze qe perdorin ilace anti-depresive. Sipas nje organizate te perqendruar ne problemet e shendetit mendor, eshte e domosdoshme qe per njerezit qe jetojne te vetem, te organizohen takime te shpeshta ne te cilat ata mund te komunikojne me persona te tjere ne te njejten gjendje.

Problemi, ne dukje i izoluar, po shnderrohet ne nje fenomen gjithmone e me shqetesues, duke pare se gjithmone e me shume meshkuj dhe femra jetojne dhe punojne te vetem.

”Vetmia dhe izolimi ben qe gjithmone e me shume njerez te kene gjithmone e me pak hapesire per te folur per se si ndihen. Dicka e tille eshte e keqe dhe mund te shkaktoje kalim ne depresion, pasi efektet pozitive te ndarjes se ndienjave me persona te tjere jane te njohura”, vleresohej ne studim.

”Per kete arsye, eshte thelbesore qe njerezit qe jetojne vetem te kene trajtime te pershtatshme, si terapite, bisedat ne nje mjedis mbeshtetes dhe te punojne per zgjidhjen e problemeve te tyre, ne vend te perdorimit te thjeshte te andidepresiveve”.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi