Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
ANALIZA – PLAKU DHE DETI People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
ANALIZA – PLAKU DHE DETI People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ANALIZA – PLAKU DHE DETI

2 posters

Shko poshtë

ANALIZA – PLAKU DHE DETI Empty ANALIZA – PLAKU DHE DETI

Mesazh nga Aяtємιѕα Thu 29 Mar 2012 - 8:28

ANALIZA – PLAKU DHE DETI Plaku-150x150Heminguej eshte nje nga shkrimtaret me ne ze amerikan te shekullit XX e perfaqesues kryesor i brezit te humbur. Ai e perjetoi thelle tragjedine e dy Luftrave Boterore, u gjend disa here perballe me vdekjen e shkroi nje letersi ku dhunes njerezore i kundervihet dashuria dhe kotesise te zhgenjimit te jetes ; perpjekje per te qendruar me çdo çmim e çdo kusht.

“Plaku dhe deti” eshte nje nder novelat ku ai u be i famshem, u nderua me çmomin Nobel.
Heminguej ne kete novele i eshte pergjigjur nje pyetjeje se si i ka lindur mendimi per te shkruajtur dhe ai i eshte pergjegjur:
“Kam degjuar te flitet per nje peshkatar qe u ndodh i vetem balle per balle me peshkun dhe me peshkaqenin. E di fort mire çdo te thote kjo, i ndodhur ne det te hapur vetem per vetem me peshkun e madh. Tregova per njeriun qe e kam njohur 20 vjet me pare dhe e perfytyrova ne kete gjendje”.
Heminguej ne kete novele ka futur gjithçka qe ndjente nje dite per detin, per jeten dhe zanatin e peshkatareve, dhe per kete ngjarjet dhe personazhet e Heminguejt tingellojne mjaft te verteta e terheqese.E gjithe analiza e kesaj vepre bazohet ne plakun Santiago, ku ai eshte i vetmi personazh qe ka vemendjen e gjithe botes ne leximin e vepres dhe disa personazheve te tjere qe jane veç ne sfond. Meqenese santiago eshte personazhi i vetem dhe me kryesori, po ndalem ne analizen e tij dhe ne gjerat e tjera qe vetem duken.

Analize personazhi

Peshkatari Santiago eshte fillikat, çdo gje e ka te vjeter perveç syve te tij, eshte pa familje, pa prone, perveç barakes dhe barkes se peshkimit. Eshte i varfer dhe kesaj varferie i ve kapakun Heminguej dhe velen e shqyer e te arnuar te barkes e quan flamur disfatash. Siç eshte fillikat ne jete ashtu eshte dhe i vetmi personazh ne kete novele.

PLAKU:
I stermunduar nga jeta
Fillikat
Pa familje
Pa prone
I moshur
I varfer
Peshkatar
I vetmi personazh ne novele
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

ANALIZA – PLAKU DHE DETI Empty Re: ANALIZA – PLAKU DHE DETI

Mesazh nga Anakonda Mon 9 Apr 2012 - 5:23

sa mir ja ke bo si e ke shkrujt,se kur te me duhet do ta marr ketu

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi