Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Deti i Vdekur People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Deti i Vdekur People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Deti i Vdekur

Shko poshtë

Deti i Vdekur Empty Deti i Vdekur

Mesazh nga Babilonasi Tue 27 Apr 2010 - 8:24

Deti i Vdekur, (në gjuhën ebreje : ים המלח‎) ; ( arabe : البحر الميت‎), është liqe në Lindjen e Afërme por kaherë e quajmë det.Cilësohet si deti më i njelmët në botë. Saliniteti aq është i madh sa që në të nuk ka jetë, përveq disa mikroorganizmave-bakterje. Është det i mbyllur dhe bregun e tij e ndajnë Izraeli dhe Jordania, dhe e ka nji rrjedhë, lumin Jordan. Kripshmëria e tij është 30%, gjë që është 9 hërë më e lartë se uji i zakonshëm i detrave. Është i gjatë 67 km dhe i gjërë deri në 18 km. Deti i Vdekur njiherit është depresioni më i madh në botë(lartësia më e vogël e tokës) ndërsa sipërfaqja e tij është në -418 metra të lartësisë mbidetare dhe gjithnji është duke rënë. Thellësia e detit të vdekur është 330 m.

Uji i detit të Vdekur kryesisht është i nxehtë, dhe nxemja e tij nuk është e nevojshme. Për shkak se uji është shum i njelmët e ka dendësinë e madhe. Në 35 mertrat e sipërme kripshmëria është 30 – 40 % dhe temperature arrinë 19 -37 gradë celsius. Në këtë gjendje nuk është e mundur futja në ujë deri në qafë, sepse trupi i njeriut ngritet mbi ujë posa të hyjë në ujë në lartësinë e gjoksit, kështuqë notimi është pothuajse i pamundur përshkak se trupi qëndron në sipërfaqe. Kujdesi duhet të jetë i lartë që ndonji pik uji mos të depërtoj në sy, sepse është e domosdoshme shpërlarja me ujë të zakonshëm, - deti është aq i njelmët sa që është e pamundur hapja e syve.

Përshkak të kripshmërisë uji i detit të Vdekur është shumë i shërueshëm. Pas daljes nga uji trupi mbetet i mbuluar me një shtresë të trashë të kripës, e cila me kalimin e kohës vepron në lëkurë.Në fund të detit është edhe shtresa e baltës më të cilën njerzit bëjnë lyerjen e trupit për shëndet më të mirë.
Babilonasi
Babilonasi
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 98
Anëtarësuar Anëtarësuar : 25/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi