Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ja pilula e "telekomanduar” qe godet direkt tumorin! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ja pilula e "telekomanduar” qe godet direkt tumorin! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ja pilula e "telekomanduar” qe godet direkt tumorin!

2 posters

Shko poshtë

Ja pilula e "telekomanduar” qe godet direkt tumorin! Empty Ja pilula e "telekomanduar” qe godet direkt tumorin!

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 6 Apr 2012 - 2:48

Ja pilula e "telekomanduar” qe godet direkt tumorin! ImagesNanokapsula e testuar me sukses përqendrohet te qelizat e sëmura dhe shmang efektet anësore.

Ka rezultuar me sukses eksperimenti i parë mbi njeriun i një pilule të telekomanduar, që dërgon ilaçet anti-tumorialë, direkt në zemrën e tumorit dhe vetëm këtu lëshon substancën aktive. Pas rezultateve të shkëlqyera mbi kafshët, nanokapsula është eksperimentuar te 17 pacientët e parë nga një grup kërkues, ku bëjnë pjesë Brigham and Women’s Hospital (Bwh), Dana-Farber Cancer Institute (Dfci), Harvard Medical School (Hms), Massachusetts Institute of Technology (Mit) dhe kompania Bind Biosciences.

Kërkimi është publikuar në revistën “Science Translational Medicine” dhe bëhet fjalë për një arritje të parë konkrete të nanomjekësisë. Kapsula "Bind-014" është eksperimentuar në 17 pacientë të trajtuar pa sukses me terapitë tradicionale dhe qeliza ka transportuar ilaçin klasik, "docetaxel", direkt në qelizat e sëmura, duke shfrytëzuar një receptor specifik të qelizave tumoriale. Kapsula rrjedh në gjak, derisa gjen qelizat tumoriale, në të cilat shkarkon ilaçin. Falë kësaj teknike, doza totale e "docetaxel" për të arritur rezultate, ulet shumë. Ilaçi përqendrohet në bazën e shënjestrës, pa shqetësuar qelizat e shëndetshme. Si rrjedhojë s’ka as efekte anësore. /ikub/
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja pilula e "telekomanduar” qe godet direkt tumorin! Empty Re: Ja pilula e "telekomanduar” qe godet direkt tumorin!

Mesazh nga Anakonda Sun 8 Apr 2012 - 18:28

sa keq.................

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi