Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pilula ‘3 në 1’ për të infektuarit nga HIV-i People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pilula ‘3 në 1’ për të infektuarit nga HIV-i People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pilula ‘3 në 1’ për të infektuarit nga HIV-i

2 posters

Shko poshtë

Pilula ‘3 në 1’ për të infektuarit nga HIV-i Empty Pilula ‘3 në 1’ për të infektuarit nga HIV-i

Mesazh nga Alberti Wed 17 Apr 2013 - 11:35

Pilula ‘3 në 1’ për të infektuarit nga HIV-i

Afrika Jugore ka lansuar ilaçin kundër sidës në një dozë, me të cilin dukshëm thjeshtësohet terapia e asaj sëmundjeje, sepse reduktohet në konsumimin e vetëm një pilule në ditë.
Kombinimi i ilaçeve antiretrovirale (ARV) ‘3 në l’ është siguruar me një çmim tejet të lirë dhe do t'i kushtojë shtetit 89 randë (tetë euro) për pacient në muaj.
"Tani jemi shteti, në të cilin ilaçet ARV janë më të lirat në botë", ka thënë ministri i Shëndetësisë i Afrikës Jugore, Aaron Motsoaledi, duke shtuar që falë kësaj mund të rritet numri i banorëve të shtetit të tij, të cilët do të mund ta përdorin tera pinë.
Prej 5.6 milionë banorëve të infektuar me HIV në Afrikën Jugore tani në terapi me ilaçe ARV janë 1.9 milion, që paraqet edhe numrin më të madh në mesin e shteteve të botës.
Pilulën e re së pari do të mund ta përdorin shtatzënat e infektuara dhe nënat që ushqejnë foshnjat me gji, të infektuarit që vuajnë edhe nga tuberkulozi, si dhe personat e sapoinfektuar.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pilula ‘3 në 1’ për të infektuarit nga HIV-i Empty Re: Pilula ‘3 në 1’ për të infektuarit nga HIV-i

Mesazh nga Anakonda Wed 15 Oct 2014 - 19:37

sa e mir,per ato qe skan sherim

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi