Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mary e Ringjallur People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mary e Ringjallur People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mary e Ringjallur

2 posters

Shko poshtë

Mary e Ringjallur Empty Mary e Ringjallur

Mesazh nga Emona Wed 11 Apr 2012 - 23:27

Mary e Ringjallur MaryNe janar te vitit 1979 nje taksist ndaloi per te marre nje pasagjere femer ne dyert kryesore te Varrezave Ringjallja, vendi i fundit i prehjes i me shume se 150.000 shpirtrave. Por perpara se te futej ne taksi, vajza u zhduk. Taksisti nuk e dinte, por ai sapo ishte takuar me fantazmen me te njohur ne Chicago, Mary, Mary-n e Ringjallur.

Richard Crowe ishte nje historian lokal dhe nje folklorist:

"Une mendoj qe nga te gjitha historite me fantazma qe ia vlejne te besohen, kjo eshte nje prej atyre qe jane te dokumentuara me mire. Deshmitaret qe une kam gjetur jane njerez te besueshem. Ata jane kryesisht njerez te ndershem, qe kane nje pune te qendrueshme, qe nuk kane pasur probleme me pare, dhe qe nuk pretendojne te kene pasur lidhje me takimet psikike me pare."

Ne fakt, duke u kthyer mbrapa ne kohe, personi i pare qe e ka takuar Mary-n e Ringjallur ka qene Jerry Palus ne vitin 1939. Ai e ka takuar ate ne nje salle kercimi ne Chicago, ku ai shkonte vazhdimisht.

Jerry ishte bere per vete nga nje grua e re bjonde dhe i kerkoi asaj menjehere qe te kercenin. Ai mesoi shume pak gjera per te; vetem qe emri i saj ishte Mary dhe qe ajo jetonte ne anen jugore te qytetit. Ai kerceu me gruan e re gjate gjithe nates. Kur kishte shkuar ora per tu kthyer ne shtepi, Jerry u ofrua qe ta shoqeronte.

Perpara vdekjes se tij ne vitin 1992, Jerry u intervista mbi takimin e tij me Mary-n. Ai pershkroi ngjarjet e asaj mbremje: "Nderkohe qe ne ishim duke ecur ne rruge ajo me thote qe mund ta coja edhe ne Archer Road. Une u habita pasi me kishte thene qe jetonte ne anen jugore. Dhe ajo mu pergjigj se deshironte te shkonte ne Archer Road."

Jerry ndaloi perpara Varrezave dhe Mary zbriti nga makina. Pikershit ne ate moment ajo u zhduk perpara syve te tij. Jerry pranoi qe kishte ngelur pa mend e pa fjale, por i gatshem qe ta falte nje zhdukje te papritur.

Kurioz per te mesuar akoma per gruan misterioze, diten e neserme Jerry shkoi per ne shtepine ne te cilen Mary i kishte treguar se jetonte dhe aty mesoi qe Mary kishte disa vite qe kishte vdekur.

Sipas Richar Crowe, me ne fund Jerry e kuptoi qe Mary nuk ishte nje grua si gjithe te tjerat: "Jerry tha qe vetem atehere e kuptoi se pse gruaja me te cilen ai kishte kercyer nje nate perpara gjate gjithe mbremjes ishte akull e ftohte ne prekje. Ai kishte punuar per nje shtepi funeralesh per pak kohe dhe ishte prekja e nje kufome."

Vite me vone, Richard Crowe mesoi qe fantazma besohej te ishte shpirti i paqete i nje gruaje te re te quajtur Mary Bregovy. Ajo ishte vrare ne nje aksident rrugor ne vitin 1934, nje muaj perpara ditelindjes se saj. Ajo ishte varrosur me fustanin e saj te preferuar te bardhe.

Pergjate viteve, Mary e Ringjallur eshte pare shpesh here pas here, neper klube kercimi, taksi, dhe duke ecur jashte varrezave, duke kerkuar dike qe ta coje ate ne shtepi.


Ne vitin 1980, Clare Rudnicki ishte duke udhetuar e vetme pergjate pjeses se perparme te Varrezave dhe ajo dalloi Mary-n:

"Une ne fakt nuk besoja qe mund te kishte fantazma. Degjojme keto histori dhe keto perralla me fantazma, por asnjehere nuk me kishte ndodhur mua. Por tani duhet te them qe mendoj qe duhet te ndryshoj mendim. Isha duke pare jashte dritares nderkohe qe po ecnim. Dhe ja tek pashe nje vajze duke ecur. Ajo po ecte shume ngadale. Mbaj mend qe mendova: 'O Zot! Eshte Mary.' Dhe dhe tani e ndjej sotomakun te me bllokohet. Duhet ta pranoj qe isha shume e frikesuar. Me trembi."

Edhe bashkeshorti i Clar ishte ne makinen tjeter pas saj: ""Ne kaluam, e kthyem makinen dhe u kthyem, por deri sa arritem aty ku e kishim pare ate ajo kishte ikur. Ishte zhdukur.

Ne tetor 1989, Janet Kalal dhe nje shoqe kishin dale per nje xhiro me makine ne mbremje. Mbas rreth nje ore ato e gjeten veten perpara Varrezave te Ringjalljes. Ishte pikerisht atehere qe Janet mban mend qe nje vajze e zbehte doli perpara makines.

"Nuk pati perplasje, nuk pati asgje qe te mendoja qe kisha goditur dicka apo dike. Por une e di qe ajo ishte aty dhe une e godita. Ajo ishte e veshur e gjitha me te bardha."

A eshte vertet fantazma e Mary Bregovy qe vertitet neper Chicago edhe pas gjithe ketyre viteve? Apo eshte thjesht nje mit urban? Ne cdo rast, nese jeni ne Chicago naten vone dhe shihni nje vajze te veshur me te bardha, do ju duhet te mendoheni dy here perpapa se t'i ofroni qe ta shoqeroni.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mary e Ringjallur Empty Re: Mary e Ringjallur

Mesazh nga Anakonda Tue 17 Apr 2012 - 8:51

sikur te ringjallem edhe un serish.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi