Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Interneti, droga moderne..? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Interneti, droga moderne..? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Interneti, droga moderne..?

3 posters

Shko poshtë

Interneti, droga moderne..? Empty Interneti, droga moderne..?

Mesazh nga Emona Fri 13 Apr 2012 - 1:09

"Fëmijët vijnë në shtëpi dhe hyjnë drejt e në Facebook", apo "Jeta e tyre rrotullohet rreth kompjuterave", janë dy nga frazat më të zakonshme të prindërve në Perëndim.



Gjatë dy dhjetëvjeçarëve që nga krijimi i internetit, revolucioni dixhital ka prekur çdo aspekt të jetës njerëzore. Çereku i planetit tani ka një qasje të jashtëzakonshme ndaj informacioneve dhe njerëzve. Por ashtu si jemi të zënë me këtë aktivitet, pak nga ne ndalojnë për një moment dhe pyesin: A po e ndryshon ai mënyrën tonë të të menduarit? Vendi i parë ku mund të kërkosh përgjigje për këtë është vendi ku interneti përdoret më shumë se kudo në botë: Koreja e Jugut. Interneti është i pranishëm kudo dhe koreanojugorët janë thuajse të gjithë online, duke përfshirë dhe fëmijët që nga mosha 3-vjeçare. Kjo ka bërë që koreanët të jenë gjithmonë e më të shqetësuar për varësinë ndaj internetit.

Sipas qeverisë së Koresë së Jugut, pothuaj një çerek milioni fëmijë janë tashmë të varur prej tij. Një e katërta e tyre duhet të marrin trajtim spitalor. Por jo vetëm në Korenë e Jugut, në mbarë botën, prindërit kanë filluar të shqetësohen nga ideja që fëmijët e tyre po rriten të konsumuar nga interneti. "Fëmijët vijnë në shtëpi dhe hyjnë drejt e në Facebook", apo "Jeta e tyre rrotullohet rreth kompjuterave", janë dy nga frazat më të zakonshme të prindërve në Perëndim. Fëmijët e epokës së internetit nuk e imagjonojnë dot veten pa të. Madje ata mendojnë se jeta për brezat para tyre, para internetit, duhet të kishte qenë shumë e mërzitshme. Studiuesja Susan Greenfield është skeptikja më e madhe ndaj internetit në Britani. Ajo vazhdimisht e ngre zërin për të shprehur shqetësim për mënyrën se si interneti mund të shkatërrojë sensin e realitetit të fëmijëve. "Imagjinoni sikur jeni një fëmijë para kompjuterit..., është një botë që bazohet në të parin dhe në të dëgjuarin, në ndjesi të fuqishme. Një botë ku ndjesitë triumfojnë mbi arsyen. Nëse trurit njerëzor i jep një mjedis ku veprimet nuk kanë pasoja..., a nuk mund të ndodhë që ky tru të mbetet në gjendje infantile?", argumenton ajo.

Homo Interneticus

Deri në kohën kur brezi i internetit të arrijë moshën madhore, pjesëtarët e tij do të kenë kaluar mijëra orë në internet. Një përqindje e madhe e këtyre orëve do të kalohet në rrjetet sociale si Facebook-u. Bashkëkrijuesi i Facebook-ut Mark Zuckerberg, flet shpesh dhe shprehet krenar për suksesin triumfal...


Si po ndikon tek ne interneti; çfarë efekti ka ai në marrëdhëniet tona me pune dhe jeten virtuale..?Me femijet ? Në shkollimin tyre?. etj..



Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Interneti, droga moderne..? Empty Re: Interneti, droga moderne..?

Mesazh nga WebMaster Sat 14 Apr 2012 - 20:57

Mase e vertet njeriu ka humbur te lexuarit librat edhe ka filluar internetin gje qe ti shkeputesh eshte pak e veshtire .
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Interneti, droga moderne..? Empty Re: Interneti, droga moderne..?

Mesazh nga Anakonda Sun 15 Apr 2012 - 3:40

mese e vertet kemi humbur neper labirintet e internetit;dhe nuk gjejm dot shpetim.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Interneti, droga moderne..? Empty Re: Interneti, droga moderne..?

Mesazh nga WebMaster Fri 20 Apr 2012 - 11:23

Njerezit mendojne se fitojne dicka ne virtualitet po thjeshte humbin gjithcka si pershembull leximin e nje libri se sa te kalim kohe te sh....... ne internet je farewww
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Interneti, droga moderne..? Empty Re: Interneti, droga moderne..?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi