Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fëmija superinteligjent People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fëmija superinteligjent People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fëmija superinteligjent

2 posters

Shko poshtë

Fëmija superinteligjent Empty Fëmija superinteligjent

Mesazh nga Emona Mon 16 Apr 2012 - 6:23

Është vetëm 4 vjeç, por ka koeficientin e inteligjencës një pikë më poshtë se Albert Ajnshtajn dhe astrofizikanti Stefen Houking. Britanikja Heidi Hankins nga Uincester e ka 159.

Që kur ishte 2 vjeç ajo dinte të lexonte dhe ishte në gjendje të numëronte deri në 40. Xhon Stiv Enxh, shefi i MENSA-s në Britaninë e Madhe, organizatës për koeficientin e inteligjencës, tha se prindërit e Hajdit me të drejtë kishin kuptuar potencialin e saj.

Sipas MENSA-s, mesatarja e koeficientit për të rritur është 100. Në vitin 2009, Oskar Uringli, 2 vjeç e gjysmë, nga Riding Berkshajer, ishte fëmija më i vogël që arrinte koeficientin maksimal 160.

“Ne duhet të garantojmë një mjedis pozitiv për anëtarët më të rinj që dhe ata të zhvillohen”, tha StivEnxh.

Sipas MENSA-s, shenjat që e dallojnë një fëmijë me dhunti janë kujtesa e pazakontë, leximi në një moshë të hershme, mungesë tolerance për fëmijët e tjerë dhe vëmendje ndaj evenimenteve botërore.

Një fëmijë me dhunti është ai që nuk resht së pyeturi. Pikërisht për këtë prindërit nuk duhet të shqetësohen.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fëmija superinteligjent Empty Re: Fëmija superinteligjent

Mesazh nga Anakonda Fri 9 Nov 2012 - 22:11

ka per tpas te ardhme ky femije
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi