Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mërgimi dikur dhe sot People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mërgimi dikur dhe sot People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mërgimi dikur dhe sot

4 posters

Shko poshtë

Mërgimi dikur dhe sot Empty Mërgimi dikur dhe sot

Mesazh nga WebMaster Tue 17 Apr 2012 - 2:31

Mërgimi është një dukuri e cila e përcjell njerëzimin gjatë tërë historisë e deri në
ditët tona, tani me përmasa biblike të ekzodusit të më se dyqind milion njerëzve,
pothuaj gjithnjë në lëvizje, në kërkim të ndonjë vendstrehimi më të sigurt, të
punësimit, të përmirësimit të kushteve jetësore. Shkaktarët e mërgimit janë të
shumëfishtë: gjendja politike, ekonomike, vërshimet, tërmetet, diktaturat, lufta,
thatësia, ndryshimet klimatike, sëmundjet e ndryshme…
Për ne shqiptarët mërgimi është një varrë e kahershme dhe e ditëve tona, qysh
prej sundimit turko-otoman dhe të tjerëve: mërgimi i arbëreshëve të Italisë, i
arvanitëve në Greqi, i arnautëve në Turqi, i arbanasëve në Kroaci e kudo
gjetiu…e deri më sot: për Kosovën diktatura serbe sidomos gjatë viteve 1981
1999, për Shqipërinë shthurja e komunizmit dhe varfëria e skajshme… Të gjitha
këto sfida dhe rreziqe i kemi përballuar vëllazërisht dhe bashkërisht, me duresë,
qëndresë, strategji paqësore jodhunore, me bashkëpunim, bamirësi dhe
solidaritet të lartë, me ndjenjën e thellë se jemi një si në të mira, ashtu edhe në të
vështira. Mërgimtarët tanë tani gjenden në një gjendje mjaft të vështirë, ndoshta
edhe më të ndërlikuar se para apo pas Luftës së vitit 1999, sepse atëherë së paku
kishin arsye të jetojnë dhe të punojnë në botën e jashtme, të kontribuojnë në
rezistencën tonë paqësore dhe luftarake, ta ndihmojnë njëritjetrin për të
mbijetuar. Tani kur fatbardhësisht më nuk ka rrezikim jete, diktaturë, dhunë,
sundim të të huajve, mërgimtarët tanë disi janë të tronditur dhe të hutuar, me
dilema të mëdha në mendje dhe në shpirt: çka të bëjmë tani? Të kthehemi apo të
vazhdojmë të jetojmë dhe të punojmë në botën e jashtme? Çka do të ndodhë në
të ardhmen me fëmijët tanë, me rininë tonë? A do të kthehen apo do të mbesin
gjithnjë jashtë, të huaj, mërgimtarë? Disa prej tyre edhe do të ktheheshin, por
fëmijët dhe rinia e tashme janë “përshtatur” kushteve të jetës dhe të punës në
botën e jashtme. Po ashtu Kosova ende nuk ofron kushte të mira dhe të sigurta
për punësim, për investime…
Kjo gjendje shpirtërore krijon një lloj ndarje të brendshme, krijon mosbesim,
dyshim, frikë, shqetësim, mërzi, deri diku edhe depresion, mos të them
dëshpërim, sepse shumica kanë pritur që pas çlirimit nga diktatura serbe
shumëçka do të ndërrohet dhe do të përmirësohet shpejt dhe mirë, e kjo ka
ndodhur vetëm p j e s ë r - isht dhe ngadalë…
Dikushprej mërgimtarëve tanë një herë më tha: A thua për ne shqiptarët ka
ndonjë vend të mirë në botë? Dhe shtoi me mjaft ironi dhe me shumë
mallëngjim: Tani na mbyti pagjumësia dhe malli!
Disa prej mërgimtarëve tanë janë integruar mjaft mirë në shoqëritë e reja, të
tjerët fatkeqësisht ende janë të “tretur” nëpër rrugët e botës, nuk e gjejnë më
askund vetveten dhe kështu krijojnë halle për vete dhe për të tjerët. Shumë
dukuri negative të botës së sotme postindustriale, si droga, prostitucioni,
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mërgimi dikur dhe sot Empty Re: Mërgimi dikur dhe sot

Mesazh nga WebMaster Tue 17 Apr 2012 - 2:31

alkoolizmi, kriminaliteti i organizuar, terrorizmi, shfrytëzimi i fuqisë së punës,
gjejnë “lëndën e parë” edhe te mërgimtarët shqiptarë, sepse është elementi më i
brishtë, i pambrojtur dhe shumë i “përdorueshëm” për keq.
Këto të liga tashmë janë të pranishme gati kudo, pra, edhe tek ne dhe ndër ne, e
mënyrat për t’u mbrojtur ende janë të pakta dhe të mangëta.
Kisha Katolike si Mësuese dhe Nënë e besimtarëve ka pasur dhe ka një kujdes të
posaçëm ndaj mërgimtarëve. Udhëzimi “Erga migrates caritas Christi” I
Këshillit Papnor për Pastoral të Mërgimtarëve dhe të Udhëtarëve, Vatikan
2004, është një paraqitje e mire dhe një sintezë e bukur për ballafaqimin e
shumë çështjeve të hapura lidhur me mërgimtarët. Dokumenti ka katër pjesë:
Mërgimi, shenjë e kohës dhe kujdesi i Kishës (fq. 11-41),
Mërgimi dhe pastorali i pranimit(fq. 42-70),
Veprimtarët në pastoralin e bashkësisë (fq. 71-92) dhe Strukturat e dërgimit
misionar (fq. 93-99), me 104 numra, me hyrje dhe përfundim si dhe me
Rregulloren j u r i d i k o – p a s t o r a l e (fq.101-116).
Edhe Kisha Katolike në Kosovë, sipas shembullit dhe udhëzimeve të Kishës së
përgjithshme, është përpjekur të vihet në shërbim të mërgimtarëve tanë në
Evropë dhe në SHBA, që barinjtë të jenë së bashku me grigjën e
shkapërderdhur. Pastorali, liturgjia, katekeza, çdo veprimtari baritore ndër
mërgimtarët i misionarëve dhe murgeshave shqiptare ka dy shtylla bartëse: fenë
dhe kombin, ruajtjen dhe kultivimin e mirëfilltë të trashëgimisë fetare dhe
kulturore, ndihmon dukshëm në ruajtjen e identitetit tonë fetar dhe kombëtar, si
dhe në procesin e integrimit në rrethe dhe vende të reja.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mërgimi dikur dhe sot Empty Re: Mërgimi dikur dhe sot

Mesazh nga Anakonda Tue 17 Apr 2012 - 2:43

eshte shume e veshtire te jesh larg njerezve qe do dhe qe te duan;por sidoqofte jan arsye te shumta qe i bejn njerezit te mergojne.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mërgimi dikur dhe sot Empty Re: Mërgimi dikur dhe sot

Mesazh nga Arabela Sun 22 Apr 2012 - 6:47

jetmira shkruajti:eshte shume e veshtire te jesh larg njerezve qe do dhe qe te duan;por sidoqofte jan arsye te shumta qe i bejn njerezit te mergojne.
Mërgimi dikur dhe sot 2171737988 Mërgimi dikur dhe sot 2171737988 Mërgimi dikur dhe sot 2171737988
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 28

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mërgimi dikur dhe sot Empty Re: Mërgimi dikur dhe sot

Mesazh nga Maksi Sun 22 Apr 2012 - 7:11

eh mergimi ne e dime qe kemi emigruar
Maksi
Maksi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 31226
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2011

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mërgimi dikur dhe sot Empty Re: Mërgimi dikur dhe sot

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi