Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
"Syri dembel" duhet kuruar në kohë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
"Syri dembel" duhet kuruar në kohë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Syri dembel" duhet kuruar në kohë

2 posters

Shko poshtë

"Syri dembel" duhet kuruar në kohë Empty "Syri dembel" duhet kuruar në kohë

Mesazh nga WebMaster Sat 28 Apr 2012 - 11:00

Ambliopi nënkupton zhvillimin jo të plotë të shikimit në njërin sy gjatë fëmijërisë. Njihet edhe si “syri dembel”. Zakonisht, korrigjohet nëse trajtohet herët. Trajtimi i vonshëm bën që problemi i shikimit të mbetet permanent. Strabizmi është nga shkaqet më të zakonshme të ambliopisë. Trajtimi konsiston në përdorimin e syrit ambliopik (dembel) duke bllokuar pamjen e syrit tjetër.

Çfarë është ambliopia?
Ambliopia është një gjëndje e dobësimit të shikimit të njërit sy nga mospërdorimi i tij në femijëerinë e hershme. Në shumicën e rasteve, preket vetëm njëri nga sytë, por mund të ndodhë që të afektohen të dy. Shpesh quhet syri dembel. Humbja vizive në ambliopi nuk mund të korrigjohet nga vendosja e syzeve.

Si zhvillohen rrugët vizive?
I porsalinduri mund të shohë. Megjithatë, me rritjen e tyre, rrugët vizive vazhdojnë zhvillimin nga syri në tru. Truri mëson si të interpretojë sinjalet vizive që vijnë ky sytë. Zhvillimi viziv vazhdon deri në moshën 7-8 vjeç. Më pas, rrugët e shikimit dhe pjesët e trurit të përfshira në shikim formohen plotësisht dhe nuk mund të ndryshojnë. Nëse, për ndonjë arsye, një fëmijë nuk mund të përdor njërin ose të dy sytë normalisht, atëherë shikimi nuk zhvillohet plotësisht. Kjo rezulton në shikim të varfër të quajtur ambliopia. Ambiopia zhvillohet për çfarëdo arsye që mund të prek syrin. Në fakt, ambliopia është një problem i zhvillimit të trurit sesa i vetë syrit brënda.

Çfarë çrregullimesh mund të shkaktojnë ambliopi?
Janë disa shkaqet që shkaktojnë ambliopi. Tre më kryesoret janë: Strabizmi (strabismus) Strabizmi është gjëndja ku sytë nuk shohin në të njëjtin drejtim. Kur një sy shikon drejt, syri tjetër rrotullohet nga brënda, nga jashtë, lart ose poshtë. Meqë sytë nuk janë të drejtë (në një drejtim) ata fokusohen në objektiva të ndryshme. Truri injoron sinjalet nga njëri sy, për të evituar shikimin e dyfishtë. Kjo do të thotë që vetëm njëri sy përdoret për t’u fokusuar tek objektet. Rastet më të shumta të strabizmit ndodhin në fëmijërinë e hershme – koha kritike kur truri mëson të shohë. Në disa raste të strabizmit, vizioni në secilin sy është normal. Në këto raste, syri që është mësuar të fokusohet ndryshon herë pas here. Për pasojë, rrugët vizuale zhvillohen nga të dy sytë. Gjithsesi, njëri sy, ai që fokusohet, bëhet dominant.

Çrregullime të tjera që prishin pamjen e qartë?
Çdo çrregullim tjetër gjatë fëmijërisë që ndalon vizionin e qartë mund të çojë në ambliopi duke qenë se truri nuk zhvillon rruget e shikimit. Kjo njihet si ambliopi nga mungesa e stimulit. Përshembull, katarakti në retinën e syrit ose një korne e cikatrizuar nuk lejon dritën të bjerë në fundin e syrit. Prandaj, është e rëndësishme që katarakti të hiqet sa më shpejt të jetë e mundur. Edhe një qepallë e rënë mund të shkaktojë ambliopi nëse mbulon konsiderueshëm syrin aq sa të pengojë shikimin e plotë.

Sa e shpeshtë është ambliopia?
Rreth 1 në 25 fëmijë zhvillojnë ambliopi në nivele të ndryshme. Ambliopia është patologjia që trajtohet më shpesh nga okulistët e fëmijëve.

Pse është e rëndësishme ambliopia?
Nëqsoftëse keni ambliopi permanente, ju nuk shihni mirë nga njëri sy edhe pse nuk keni probleme nga tjetri. Edhe me ambliopi të lehtë, syri ka vështirësi në perceptimin e thellësisë (nuk shikon qartë të tre dimensionet). Nuk mund të kryeni disa punë nëse keni shikim të pamjaftueshëm në njërin sy. Gjithashtu, kur keni vetëm një sy të shëndoshë, rrezikoni të keni probleme nëse dëmtoni ose vrisni syrin e shëndoshë. Prandaj këshillohet gjithmonë trajtimi i patologjisë nëse e kap në kohë.Ambliopi nënkupton zhvillimin jo të plotë të shikimit në njërin sy gjatë fëmijërisë. Njihet edhe si “syri dembel”. Zakonisht, korrigjohet nëse trajtohet herët. Trajtimi i vonshëm bën që problemi i shikimit të mbetet permanent. Strabizmi është nga shkaqet më të zakonshme të ambliopisë. Trajtimi konsiston në përdorimin e syrit ambliopik (dembel) duke bllokuar pamjen e syrit tjetër.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

"Syri dembel" duhet kuruar në kohë Empty Re: "Syri dembel" duhet kuruar në kohë

Mesazh nga Anakonda Sat 28 Apr 2012 - 17:33

e duhet kuruar ose perndryshe ka pasoja te renda
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi