Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Udhërrëfyesi në rrezik!   People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Udhërrëfyesi në rrezik!   People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Udhërrëfyesi në rrezik!

Shko poshtë

Udhërrëfyesi në rrezik!   Empty Udhërrëfyesi në rrezik!

Mesazh nga Alberti Sat 12 May 2012 - 4:03

Udhërrëfyesi në rrezik!

Qeveria e Kosovës dhe njohësit e proceseve që kanë të bëjnë me BE-në janë alarmuar nga një takim që është mbajtur të enjten në Bruksel, mes ministrive të brendshme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian.
Takimi ka pasur si temë çështjen e regjimit të vizave Shengen dhe aty është folur edhe për udhërrëfyesin apo listën e kushteve që Kosova duhet të plotësojë për liberalizim të vizave, shkruan Zëri.

“Në mbledhje të komitetit punues të enjten, Franca, Suedia, Holanda dhe Belgjika, por kryesisht Franca si më e zëshmja, kanë kërkuar me çdo kusht që udhërrëfyesi të jetë me dy faza. Gjermania e udhëheq bllokun tjetër që kërkon dërgimin e udhërrëfyesit përnjëherë, por komisioni nuk ka mundur të merret vesh mes vete”, ka thënë një zyrtar i Qeverisë së Kosovës.

Procesi i liberalizimit të vizave do të finalizohej me Kosovën, pasi të gjitha vendet tjera të Ballkanit Perëndimor tashmë përfitojnë nga ky program. Sidoqoftë, disa vende anëtare të zonës shengen rregullisht janë kërcënuar me heqjen dorë nga përkrahja e këtij projekti të BE-së, pasi janë përballur me numër të shtuar refugjatësh, prej të cilave Franca e Nicholas Sarkozy ka qenë më e zëshmja.

Ambasadori i këtij shteti në Prishtinë, Jean François Fitou, thotë se diskutimet në Bruksel nuk kanë të bëjnë me udhërrëfyesin e Kosovës, por me çështje shumë më të mëdha. /Telegrafi/

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi