Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Parajsa mbi Tokë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Parajsa mbi Tokë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Parajsa mbi Tokë

2 posters

Shko poshtë

Parajsa mbi Tokë Empty Parajsa mbi Tokë

Mesazh nga Emona Sun 27 May 2012 - 10:29

Parajsa mbi Tokë Kaikos1
Kur mendon për bukuritë e Britanisë së Madhe, imazhet më të zakonshme që të vijnë në mendje janë “Buckingham Palace”, “Big Ben” në Londër apo rrugët e pabet e famshme në të gjithë botën.

Megjithatë, si ish-Perandoria më e madhe që ka njohur ndonjëherë historia e njerëzimit, Britania vazhdon të ruajë jashtë ishujve të saj disa perla me të vërtetë të rralla.

Njëra prej tyre quhet ishujt “Turk dhe Kaikos”, të ndodhur në Karaibe dhe të bekuar me një rivierë detare përrallore.

Historia tregon se ishujt nisën të banoheshin rreth shekullit të pestë, nga disa fise indianësh që mbërritën në Turk nga deti.


Parajsa mbi Tokë Kaikos2
Pavarësia e tyre zgjati deri në 1512, kur ia behën konkuistadorët spanjollë, por duke qenë tepër të vegjël dhe të parëndësishëm, arkipelagu vazhdoi të ishte vetëm një pikë ndalese, por jo pushtimi për spanjollët.
Parajsa mbi Tokë Kaikos3
Parajsa mbi Tokë Kaikos4

Në shekujt në vazhdim, deri në XVIII, herë britanikët, e herë francezët me holandezët vizitonin ishujt, duke qëndruar më së shumti për pak ditë.

Parajsa mbi Tokë Kaikos5

Britania nisi të popullonte ishujt vetëm në fillimin e viteve 1 800, duke ndërtuar qendra të vogla, në fillim prej qindra banorësh, për të mbërritur sot në 45 mijë banorë.

Megjithatë, në një epokë ku turizmi është shndërruar në një prej industrive më të mëdha botërore, papritmas Britania gjendet me një perlë në duart e saj.

Parajsa mbi Tokë Kaikos7
Parajsa mbi Tokë Kaikos6
Parajsa mbi Tokë Kaikos8

Pothuajse të panjohur, ishujt janë vendosur për natyrën e mrekullueshme dhe resortet e shkëlqyera që zotërojnë në rekomandimet kryesore të faqeve ndërkombëtare të turizmit dhe pritet që të shndërrohen në një prej destinacioneve më të preferuara të 2012-s.Parajsa mbi Tokë Kaikos9

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parajsa mbi Tokë Empty Re: Parajsa mbi Tokë

Mesazh nga Anakonda Wed 30 May 2012 - 18:37

shum pamje te mrekullueshme

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi