Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si të bëhet fëmija i zgjuar? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si të bëhet fëmija i zgjuar? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si të bëhet fëmija i zgjuar?

2 posters

Shko poshtë

Si të bëhet fëmija i zgjuar? Empty Si të bëhet fëmija i zgjuar?

Mesazh nga Anakonda Fri 22 Jun 2012 - 5:17

Rritja e fëmijëve në një ambient të ngrohtë, plot dashuri dhe një edukim
cilësor ndikon pozitivisht në zgjuarsinë e tij. Është shumë e dobishme
që prindërit të kujdesen për fëmijën, të lexojnë libra bashkë me të.
Përveç kësaj nuk duhen nënvlerësuar edhe aktivitetet sportive të cilat
ndihmojnë në zhvillimin e trurit
Si të bëhet fëmija i zgjuar? EdukimiFemija
Kaloni kohë me të

Përveç nevojave fizike të fëmijës duhet t’u
kushtohet rëndësi e madhe edhe nevojave shpirtërore të tij. Prandaj për
t’i dhënë siguri fëmijës dhe për ta bërë të ndihet i veçantë duhet të
luani me të. Kalimi i kohës me të dhe interesi i shfaqur duke luajtur do
të ndikojë pozitivisht në zhvillimin akademik dhe social të fëmijës.

Lëreni t’ju bëjë pyetje
Fëmijët janë në
zbulim e sipër të botës që i rrethon. Prandaj është e nevojshme që t’i
nxisim ndjenjat e tyre kureshtare. Sa herë që fëmija t’ju bëjë një
pyetje duhet t’i përgjigjeni në një mënyrë tolerante dhe të durueshme
dhe t’i jepni mundësinë e shprehjes së mendimeve të tij. Sa më shumë që
të flisni me të aq më shumë do të zhvillohet edhe aftësia e të kuptuarit
dhe përdorimit të fjalëve.

Caktoni një orë leximi

Duke u
nisur nga fakti që libri ndikon në mënyrë aktive në zhvillimin e trurit,
fëmijës duhet t’i merren libra në përputhje me moshën. Si një familje,
në fund të ditës mund të caktoni një orë ku do të lexoni bashkë libra.

Zgjidhni lojëra të përshtatshme

Gjatë
lojës realizohen disa procese të ndryshme mendore, si: klasifikimi,
vendosja, zgjidhja e problemit. Prandaj duhet të zgjidhen lojëra të
përshtatshme edukuese që të mundësojnë zhvillimin dhe përqendrimin e tyre..
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si të bëhet fëmija i zgjuar? Empty Re: Si të bëhet fëmija i zgjuar?

Mesazh nga Ariel Wed 4 Jul 2012 - 11:58

Sot jane te gjitha mundesite sepse gjen lodra inteligjente per femije qe ne moshen 6 muajshe...Firma Chicco sidomos i ka mjaft te mira per te vene ne pune trurin e femijeve...Une vete ja kam aplikuar femijeve...


Si të bëhet fëmija i zgjuar? 0--1c68
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 101
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi