Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

3 posters

Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 6:07

1. ( prelud)
Në damarët e jetës më rrjedh verdhësi
Muzgu më mbulon me ngujim!
Në heshtje përbijë të Rrufesë shëmti
Dhe mbjell n’ugarin e jetës - Blerim!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 6:14

2. (sirenat e pikëllimit)

Sirenat e pikëllimit kandila dhembjesh ndozën
Cilën këngë ta nis në konak?
Dritëhije takimesh në peng dashurie mbesin
Akullnajë që më shprish e më vë në lak!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 6:21

3. (fjala qëndresë )
Rruga e gëzimit tim nuk ka adresë
Lotët ujisin lulet e vetmisë
Ç’domethënie paska fjala qëndresë
Kur flet për Kujtimet e Dashurisë!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 6:27

4.(Baladë për takimet )
Në pikën e goditjeve priten e vriten takimet
Muza e gjakosur varet në hark!
Në zemër të pranverës zjarr për blerimet
Baladë për kujtimet që hyjnë në varg!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 6:28

5. (meditim)

Në këngët e mia statuja e territ
Gurra vreri derdh klithma e vetmi
Mërgojnë gëzimet nga tufani i ferrit
Si kandila zjarri në stuhi!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 6:29

6. (në sfond )


Në sfond rrëzoma mbërthen gjymtyrët
Përmasa e rrëfimit gulon në damar
Vaj e lot për Sirenat e pikëllimit
Për dashuri - Kosovën time të vrarë!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 6:30

7.(shfrim )


Unë det vetmie nga jeta në jetë rropatem
Një botë kujtimesh më hap vrragë!
Ju - ortekë që më sillni rrëmbime
Dhe mbeteni plagë mbi plagë !
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 6:31

8. (soditje)


Përplasje si dallgët e detit ndjejë
Bullar’ i shpirtit tim shpërthen!
Çaste që ikën ndër biseda kohe
Vala e mallit me lot i rrëmben!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 6:33

9. (në pritje)


Në thellësi vargjesh lexova universin
Damarët e jetës kam vënë në pritë!
Statujë që frymon - terri i robërisë!
Dhe ti ! Shpresa ime Lindditë !
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga WebMaster Wed 11 Feb 2009 - 6:37

O NJERËZKush është i zhytur

Në verbëri,

Dhe s’mundet –

Të kthehet pas

Furtuna e qiellit

E përfëshin

Të ndjehet –

Mosbesimtar i rras!Ai i cili tokën

Ka bërë shtrojë,

E qiellin –

Kulm për dritë,

Po të dojë –

Mund t’i shterrojë

Dhe lindjet kurrë –

T’mos kenë rritë !O njerëz! Sëbashku

Ruajuni zjarrit!

Se mosbesimtarët

Do të hudhen në të!

Kurdo që të jetë

Dhe n’kohë të beharit

Kanë për të mbetur –

Një mbi një!Ju që dikur

Ishit të vdekur

Dhe sërish –

Keni ardhur në jetë !

Mos harroni –

S’ërish keni për t’u tretur

Ndaj qëndroni –

Besëvërtetë!S’ka ma mirë

Se për të vërtetën

Të hidhesh në shtigje

I mishëruar,

Ashtu dhe Ademin –

All’llahu për jetën :

- E solli mëkëmbës !

- Qoftë i lartësuar!
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 9:30

Teë falnderoj shume per prurjen e kesaj poezie Klea! Vërtet e vçante je!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 9:31

VULLKAN PA FUND
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 9:32

1.
Heshtje e vetmi në net pa gjumë
Me zjarr e flakë më pushton errësira!
Ti endesh diku larg si vullkan pa fund
dhe derdhesh si drita - se je më e mira!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 9:32

2.

Si Nimfë të shpërthejnë buzëqeshjet
amfora dashurie sytë të derdhin zjarr,
Në vargjet e jetës i kthen përleshjet
shigjeta goditjesh që më shpiejnë në varr!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 9:33

3.

Dhe s’mundem t’i duroj këto fushëbeteja
Ti në zemër më krijon vetmi,
Në net pa gjumë si Leonardo Davinçi
për Monalizën e vargjeve rri!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 9:34

4.

Përshkruaj portretin tënd dhe zërin
që befas më hy nëpër detin e vetmisë,
E di se prangat më kanë kurthuar
E di se jam udhëtar i stuhisë!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 9:35

5.


Nëpër ngricën që m’i ngrin damarët
bëj rrugën në mister e skëterrë,
ç’dehje më fal buzëqeshja jote
që më sjell blerim e pranverë!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 9:36

MEDITIME PËR TY
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 9:45

1.

Si t’i shpreh gjithë frymëzimet
që më shkojnë vërdallë në mendime
sa herë përpiqem t’i mbarshtroj si dua
më thua : Ngele në provime!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 9:46

2.

Unë s’kam rënë ndonjëherë n’filozofi,
në matematikë dhe kërkime operacionale,
Unë ngatrrohem gjithmon në metrikë
kur të shoh ty se je ideale!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 9:47

3


Të të thosha shenjtore, siç ishe
m’u bë se është pak se sa të dua,
të të them se të kam dritë për jetën
kam frigë tufanin se e shuan!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 9:47

4.

Ndaj e di se je gjithçka nga pak
krijesë që frymon në qenien time
më bëhesh vrull i ngrohtë në gjak
dhe më deh me buzëqeshje në zgjime!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 9:48

5.

Megjithatë, me një ngrysje vetullash më ngrin
si acari që sjell ortekët e akullnasë,
në brendinë e zemrës sime atë çast
ngrijnë shpresat e sevdasë!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 10:12

JANË LOT DASHURIE...!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 10:20

1.

Mesnatë! Errësira shtrihet në pafundësi
gjithçka ka rënë në gjumë për pushim e rritë!
Unë tretem për vargun poetik në vetmi
Për Ty që më vë zjarrin në pritë!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 10:21

2.

Edhe zërin, edhe buzëqeshjen, haprimet
i dëgjoj se si më mbesin peng pushtimi!
Sërish ndjejë në shpirt shamatë
Më ndizen ndjenjat si rreze zgjimi!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Shaban Cakolli Wed 11 Feb 2009 - 10:23

rrespekt per ju dhe poetin
Shaban Cakolli
Shaban Cakolli
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 6690
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/02/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 10:39

3.

Përballem pa gjumë në shtrat
në pafundësi më enden vargjet e frymëzimit,
Ti shndërrohesh në dashuri të gjatë
të mbushish përmasat e rrëfimit!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 10:39

4.

Për puthjet, ledhatimet, qesënditë,
edhe për xhiron në shesh e për udhëtimet,
Ka mbetur një shteg misteri pa dritë
në zezonë ka flakur vlimet.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 10:40

5.

Prandaj, në mesnatë, në këtë vetmi
përherë në vargje më del rimë stuhie!
Një vetëtimë oshëtin e fillon shi në sy
Janë lot dashurie...!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga WebMaster Wed 11 Feb 2009 - 10:41

Unë i kam parimet dhe vendos për fatin
si dhembjen e shpreh dhe dashurinë,
nëse Ti e krahason luginën me shpatin
mos i ngatërro përmasat me njerinë!
Se ai nuk është as lodër lojërash
nuk është krijesë për eksperimentime
ndonjëherë i ngjan balonës
dhe plas befas për takime!
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Bukuria shpirterore Wed 11 Feb 2009 - 20:22

respekte i nderuari Gjakushi suksese te metejshme
Bukuria shpirterore
Bukuria shpirterore
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : **Deutschland**
Postime Postime : 1179
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/01/2009
Mosha Mosha : 48

Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Vizitor Wed 11 Feb 2009 - 23:10

Bukuria shpirterore shkruajti:respekte i nderuari Gjakushi suksese te metejshme


Per te postuar ketu ne kete forum te mrekullushem nderimi te takon TY !
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi