Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Toka mund të goditet nga një stuhi diellore 2 vitet e ardhshme People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Toka mund të goditet nga një stuhi diellore 2 vitet e ardhshme People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Toka mund të goditet nga një stuhi diellore 2 vitet e ardhshme

Shko poshtë

Toka mund të goditet nga një stuhi diellore 2 vitet e ardhshme Empty Toka mund të goditet nga një stuhi diellore 2 vitet e ardhshme

Mesazh nga Emona Thu 23 Aug 2012 - 9:47

Toka mund të goditet nga një stuhi diellore 2 vitet e ardhshme Stuhi_Diellore1-300x200

Në dy vitet e ardhshme, toka së bashku me satelitët në hapësirë që mbajnë të lidhur jetën moderne rrezikohen nga një sulm i papritur i një stuhie të fuqishme diellore, efektet e së cilës parashikohen të jenë katastrofike.

Të gjithë i kemi parë skenat imagjinare në videot fiction që imitojnë stuhitë e fuqishme diellore, dhe jo rrallë herë kemi dëgjuar për asteroidët mashtrues që përplasen me tokën, por shkencëtarët parashikojnë që tashmë njerëzimi rrezikon t’i shohë dhe përjetojë ato realisht.

Gjatë dy viteve të ardhshme, pasi dielli të arrijë kulmin e aktivitetit në fund të ciklit të tij 10-vjeçar, shkencëtarët thonë se ekziston një rrezik i rritur se një stuhi diellore mund të godasë tabelat e pushtetit, satelitët dhe komunikimet ku mbështetet i gjithë aktiviteti njerëzor.

“Qeveritë janë duke e marrë paralajmërimin shumë seriozisht. Këto fenomene mund të jenë shumë të rralla, por kur ato ndodhin, pasojat mund të jenë katastrofike, thotë Mike Hapgod, një specialist në Laboratorin “Appleton Rutherford” në Britaninë e Madhe.

Hapgod tha se stuhitë diellore gjithnjë e më shumë po përfshihen në rregjistrin e planifikimt të fatkeqësive, së bashku me ngjarjet e tjera të rralla, si tsunamet shkatërruese dhe shpërthimet vullkanike.

Stuhia e fundit diellore që ka prekur planetin tonë, ka ndodhur para 150 vjetësh.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi